29 grudnia 2010

Polacy nie gęsi I swojego Lynca mają

Pojawiła się właśnie polska wersja Lynca (jako pełny klient oraz MUI) oraz Lync Attendee.

Wersje demonstracyjne Lync 2010 w wersji polskiej:

Lync 2010 Trial (x32)

Lync 2010 Trial (x64)

Pakiet językowy (MUI). Po zainstalowaniu w opcjach wybieramy język polski interfejsu:

Lync MUI (x32)

Lync MUI (x64)

Lync Attendee po polsku

08 grudnia 2010

Exchange 2010 – pierwsze urodziny

Tak, to już rok od kiedy oficjalnie na rynku pojawił się Exchange 2010. Dla niektórych to sporo, inni nadal nieufnie spoglądają na tę wersję produktu. Ale od kiedy pojawił się Service Pack 1, zauważyłem coraz więcej migracji, także na rynku polskim. Zespół produktowy podsumował rocznicę na swoim blogu - Exchange 2010 turns One!

Jak skonfigurować ustawienia Outlook Anywhere (RPC/HTTP) poprzez Group Policy?

Kiedy próbowałem skonfigurować globalnie ustawienia Outlook Anywhere, ze zdziwieniem zauważyłem, że po pobraniu zestawu szablonów dla Office 2010, jedyne co można ustawić, to dostęp użytkownika do opcji pozwalających na taką konfigurację.

image

Na szczęście, można pobrać dodatkowy szablon administracyjny, w którym dużo precyzyjniej można ustawić niezbędne opcje, co zostało opisane w artykule Outlook Anywhere (RPC/HTTP) settings are unavailable in the Outlook 2010 Group Policy template

07 grudnia 2010

Rozwiązywanie problemów z certyfikatem dla Exchange/Lync

Ciekawy tekst, ułatwiający rozwiązywanie prostych (choć uciążliwych problemów z certyfikatami - brak klucza prywatnego czy problemy z łańcuchem certyfikatów można znaleźć na blogu Tima Harringtona: Repairing an Invalid Certificate (for Exchange or Lync/OCS)

03 grudnia 2010

Weryfikacja reguł w skrzynkach innych użytkowników

Ostatnio zadano mi pytanie o możliwość sprawdzenia, jakie reguły użytkownicy mają ustawione w swoich skrzynkach. Normalnie wchodzimy w ustawienia reguł w Outlooku lub OWA, ale weryfikować w ten sposób wszystkie skrzynki? Trochę zbyt kłopotliwe.

Ciekawy skrypt, który realizuje taką akcję w Exchange 2007 poprzez dostęp przez OWA pokazuje Glen Scales na swoim blogu - Reporting Inbox Rules with OWA via Script.

Jeszcze prościej jest w Exchange 2010 – możemy użyć specjalnych cmdletów do obsługi reguł. Do wyświetlania reguł wszystkich użytkowników użyjemy:

Get-InboxRule –Mailbox <MailboxUser> | Select Name, Description

Ciekawy artykuł pokazujący, jak zarządzać regułami centralnie poprzez EMS opublikował Anderson Patricio na msexchange.org. Należy tylko pamiętać, że w celu zarządzania regułami w cudzej skrzynce, musimy wcześniej mieć odpowiedni poziom uprawnień.

24 listopada 2010

Skrypt do instalacji niezbędnych dodatków dla Lync 2010

Ciekawy skrypt pozwalający szybko zainstalować niezbędne komponenty systemu, potrzebne do rozpoczęcia instalacji Lync 2010 pojawił się na blogu msunified.net - Set-Lync2010Windows2008R2Features.ps1

Podłączanie plików vhd w Windows 2008

Pracując z Windows 7 i Windows Server 2008 R2 przyzwyczaiłem się już do możliwości podłączania plików vhd, jako osobnych dysków. Jest to bardzo wygodne, np. gdy chcę zajrzeć do danych backupowych lub testowej maszyny wirtualnej, przygotowując się do prowadzenia szkolenia. Ostatnio musiałem zajrzeć do backupu na Windows 2008, gdzie niestety nie ma takiej funkcjonalności. Jednak okazało się to również bardzo proste. W tym celu wystarczy pobrać Virtual Server 2005 R2 i zainstalować jeden z modułów:

1. Uruchamiamy instalację i przechodzimy do ekranu Setup Type.

2. Wybieramy opcję Custom (jak widać na rysunku).

clip_image001

3. Kikamy Next.

4. Z dostępnych funkcji okna Custom Setup, wyłączamy wszystkie OPRÓCZ VHD Mount.

clip_image002

5. Klikamy Next.

6. Klikamy Install.

Mamy już zainstalowany moduł do montowania plików vhd.

Procedura podłączania pliku vhd (będę podłączał plik backup z poprzedniego miesiąca):

  1. Jeżeli wybraliśmy domyślną lokalizację to uruchamiamy cmd.exe i przechodzimy do katalogu C:\Program Files\Microsoft Virtual Server\Vhdmount.
  2. Uruchamiamy komendę vhdmount /p /f [path to vhd file]

Pzykładowa składnia: vhdmount /p /f "F:\WindowsImageBackup\SERWER\Backup 2010-10-18 213150\0a496b7b-6d26-11dc-852c-806e6f6e6963.vhd"

Po chwili dysk powinien zostać podłączony. Jeżeli nie zobaczymy nowego dysku, powinniśmy uruchomić Server Managera, wejść w zarządzanie dyskami i sprawdzić, czy nie trzeba zainicjalizować nowego dysku w systemie.

W celu odłączenia dysku vhd od systemu:

  1. Jeżeli wybraliśmy domyślną lokalizację to uruchamiamy cmd.exe i przechodzimy do katalogu C:\Program Files\Microsoft Virtual Server\Vhdmount.
  2. Podajemy komendę vhdmount /u [path to vhd file]

Odłączenie dysku z poprzedniego przykładu: vhdmount /u "F:\WindowsImageBackup\ SERWER\Backup 2010-10-18 213150\0a496b7b-6d26-11dc-852c-806e6f6e6963.vhd"

Plik zostanie odłączony.

18 listopada 2010

Exchange white space

Ile mamy wolnego miejsca w bazie skrzynkowej? Czy warto włączać defragmentację offline’ową? Często administratorzy Exchange stawiają sobie to pytanie. W poprzednich wersjach systemu Exchange w nocy przeprowadzał porządkowanie bazy danych i na koniec procesu generował zdarzenie 1221:

Event Type:  Information
Event Source: MSExchangeIS Mailbox Store
Event Category: General 
Event ID: 1221
Date:  11/11/2010
Time: 18:26:21
User:  N/A
Computer: EXCH-SRV
Description: The database "First Storage Group\Mailbox Store (EXCH-SRV)" has 420.8 megabytes of free space after online defragmentation has terminated.

Patrzyliśmy do application event loga albo wyciągaliśmy zdarzenie w inny sposób i mieliśmy jasność. Co bardziej leniwi mogli skorzystać ze skryptów, które generowały raport dla wszystkich baz w Exchange Management Shellu lub pokazywały wolny obszar w postaci graficznej.

Ale w normalnej konfiguracji Exchange 2010 zdarzenie 1221 nie jest generowane – baza jest porządkowana w trybie ciągłym. Ale oczywiście można spytać Exchange Winking smile. Zamiast skryptu w Exchange 2010 wystarczy prosty one-liner:

Get-MailboxDatabase –Status | Select Name,AvailableNewMailboxSpace

image

Oczywiście dla kilku serwerów skrzynkowych dobrze jeszcze w wybrać nazwę serwera (do selecta dodać kolumnę Server).

16 listopada 2010

Microsoft Lync 2010 - przydatne łącza

Już jutro oficjalna premiera Lync 2010. Żeby mieć pod ręką wrzucam trochę odnośników zebranych na blogu SMB Community przez Erica Ligmana -

Microsoft Lync – strona dla partnerów:

Inne ciekawe strony:

Windows Phone 7 - trochę przydatnych linków

Eric Ligman na blogu SMB zebrał przydatne linki dotyczące Windows Phone 7. Wrzucam, żeby nie zapomnieć:

  • Developer tools & training
  • eBook “Programming Windows Phone 7”
  • Windows Phone 7 & Microsoft Exchange Server datasheet
  • Widows Phone 7 for business datasheet
  • Windows Phone 7 for business presentation
  • Windows Phone 7 demo videos
  • Windows Phone Business Value Sales Tools
  • Windows Phone 7 blogs
  • Windows Phone 7 content from WPC 2010

Może spróbuję programowania Winking smile:

Inne strony dotyczące Windows Phone 7

15 listopada 2010

Ukryta sieć WiFi I Windows Phone 7

Dosyć uciążliwy problem napotkałem konfigurując WiFi w Windows Phone 7. Niestety w konfiguracji telefonu nie ma opcji podłączenia do sieci, której SSID jest ukryty. Można oczywiście dyskutować, czy taka konfiguracja jest mniej czy bardziej bezpieczna, jednak nie zawsze mamy możliwość zmienić taką konfigurację. Ostatnio podobny problem miał Paul Thurrott, ale znalazł opcję na obejście tego problemu w sofcie od swojego Zune HD. Niestety wersja oprogramowania Zune, jakie udało mi się ściągnąć nie ma możliwości zdefiniowania zaawansowanych opcji synchronizacji Wifi. Na szczęście w tym przypadku miałem możliwość włączyć broadcast na access poincie. Dobrze, że chociaż można podać hasło do WPA/WPA2.

Jetstress Field Guide

Jednym z zalecanych, a najczęściej pomijanych w trakcie wdrożenia Exchange punktów są testy obciążeniowe środowiska. Albo nie mamy sprzętu na etapie planowania albo dostajemy kupiony przez inną osobę sprzęt, na którym musimy “upchnąć” wymaganą ilość skrzynek/zasobów. Jednak żeby to zrobić powinniśmy spróbować w labie wykonać testy, które zweryfikują, czy nasze serwery nie “staną dęba” po przeniesieniu wszystkich danych ze starego systemu. Fajny whitepaper, pokazujący jak wykorzystać do tego narzędzie jet stress pokazuje na blogu produktowym Exchange Neil Johnson - Jetstress Field Guide. Zachęcam do lektury. Oczywiście narzędzie (w odpowiedniej wersji) można użyć również do “męczenia” poprzednich wersji Exchange.

13 listopada 2010

Instalacja certyfikatu SSL z własnego CA na Windows Phone 7

Od kilku dni jestem posiadaczem telefonu LG E900, dopiero dzisiaj jednak znalazłem czas na jego skonfigurowanie. Nie przyglądałem się wcześniej nowej wersji systemu (korzystałem z Windows Mobile 6.1/6.5), więc kilka rzeczy w Windows Phone 7 zaskoczyło mnie. Integracja z pecetem/notebookiem poprzez oprogramowanie Zune zamiast Windows Mobile Device Center? Trochę dziwne, ale i tak WMDC w Windows 7 x64 nie rozpoznaje mojego Outlooka 2010 x64, więc może to i lepiej? Konfiguracja kilku różnych skrzynek pocztowych – super, ale podstawowy problem, jaki od razu się pojawił, to certyfikat mojego Exchange 2010, który wystawiony jest przez wewnętrzny urząd certyfikacyjny. W poprzednich wersjach systemu było to proste – skopiowanie pliku z certyfikatem, kliknięcie na pliku z rozszerzeniem .cer i zainstalowanie certyfikatu. W Windows Phone 7 jednak nie znalazłem sposobu, jak skopiować plik z komputera w prosty sposób. Oczywiście problem można obejść na dwa sposoby:

  • mając wyeksportowany certyfikat urzędu, dodać go jako załącznik do maila i wysłać na inną skrzynkę, która jest skonfigurowana na telefonie (w ostateczności skonfigurować jakąś skrzynkę tymczasową) - How to Install Custom SSL Certificates on Windows Phone 7.
  • opublikować plik z certyfikatem urzędu na stronie webowej swojej firmy i przekazać współpracownikom odnośnik do pliku.

W przypadku pojedynczej osoby pierwsza metoda jest wystarczająca, chociaż trzeba pamiętać o tym, że niektóre systemy antyspamowe traktują pliki .cer jako niebezpieczne (np. Outlook automatycznie blokuje załączniki tego typu).

W przypadku wielu telefonów, przygotowanie odpowiedniej strony, z której można w prosty sposób pobrać odpowiedni certyfikat na pewno będzie bardziej efektywne.

Microsoft Lync Server 2010

Kiedy na spotkaniu Lync 2010 Community Launch padały pytania o dokumentację do produktu, niestety nie była ona dostępna. Dzisiaj zauważyłem, że właśnie w tym tygodniu pojawiła się, zarówno w formie online jak i jako dokumenty worda, dostępne do pobrania z witryny Microsoft Download Center:

Getting StartedWersja .doc

Planning Primer: Planning for Your OrganizationWersja .doc

Determining Your Infrastructure RequirementsWersja .doc

Capacity PlanningWersja .doc

Planning for IM and PresenceWersja .doc

Planning for ConferencingWersja .doc

Planning for External User Access - Wersja .doc

Planning for Enterprise Voice - Wersja .doc

Planning for Monitoring - Wersja .doc

Planning for Archiving - Wersja .doc file

Planning for Virtualization, Management, and Other Features - Wersja .doc

Planning for Group Chat - Wersja .doc

Planning for Clients and Devices in Lync Server 2010 - Wersja .doc

Supportability - Wersja .doc

Preparing Active Directory Domain Services for Lync Server 2010

- Wersja .doc

Deploying Lync Server 2010 Standard Edition - Wersja .doc

Deploying Lync Server 2010 Enterprise Edition - Wersja .doc

Deploying Edge Servers - Wersja .doc

Deploying Enterprise Voice - Wersja .doc

Configuring Call Park - Wersja .doc

Configuring Response Group - Wersja .doc

Configuring Announcements for Unassigned Numbers - Wersja .doc

Deploying Branch Sites - Wersja .doc

Deploying Monitoring - Wersja .doc

Deploying Archiving - Wersja .doc

Deploying Group Chat Server - Wersja .doc

Deploying Clients and Devices - Wersja .doc

Migration from Office Communications Server 2007 R2 to Lync Server 2010 - Wersja .doc

Migrating Group Chat - Wersja .doc

Administering Group Chat - Wersja .doc

Managing and Troubleshooting Devices - Wersja .doc

Enabling Quality of Service (QoS) - Wersja .doc

Reference - Wersja .doc

12 listopada 2010

Microsoft TechEd Europe 2010

teched01

Kilka dni przeleciało jak z bicza strzelił. Nic dziwnego - jak konferencja trwa od 8 do 19 to nie wiadomo kiedy przychodzi noc, a potem człowiek się nawet nie obejrzy jak trzeba wyjeżdżać. Konferencja zaczęła się w poniedziałek w połowie dnia, co pozwoliło mi wyjechać z Warszawy tego samego dnia rano. Pierwsza niespodzianka czekała mnie przy rejestracji - a właściwie nie czekała. W tym roku po raz pierwszy zamiast plecaków lub toreb na notebooki organizatorzy przygotowali dla uczestników konferencji … worki na kapcie. Jednak jako personel nawet tego nie dostałem. Na szczęście miałem awaryjny plecaczek, co trochę uprościło mi życie.

teched02

W tym roku zamiast stoisk Ask The Expert przygotowano pawilon Technical Learning Center. W hali umieszczono stoiska różnych technologii - oczywiście była modna w tym roku chmura i Azure, Windows 2008 R2 i nowości w SP1, produkty z grupy System Center i Forefront (łącznie z prawie finalną wersją Security Essentials 2010 i betą SCCM.vNext). Był również Windows Phone 7, SQL Server, Sharepoint, Visual Studio, a nawet osobne stoisko miał Internet Explorer 9. Dla mnie jednak najważniejsze były stoiska Exchange Servera no i Lynca. Obok była też budka Office365, gdzie przyjmowano zapisy od osób chętnych do udziału w beta testach. Okazało się, że w tym roku nie starczyło funduszy (a może ktoś po prostu zapomniał) na koszulki dla ekspertów TLC, a nawet dla prelegentów. Oczywiście pracownicy Microsoft dostali polecenie chodzenia w służbowych koszulach z logo firmy, ale w porównaniu z jednolicie ubranymi pracownikami wystawców na stoiskach TLC królowała pstrokacizna.

teched03

W poniedziałek i większość część wtorku dyżurowałem na stoisku Exchange (na zdjęciu powyżej), gdzie wiele osób przychodziło spytać się o kwestie związane z migracją z poprzednich wersji, technologie wysokiej dostępności czy dowiedzieć się po prostu jakie nowości znajdują się w Exchange 2010 i nie tak dawno wydanym Service Packu. Na te tematy można było znaleźć również odpowiedzi na prowadzonych przez specjalistów z Redmond sesjach tematycznych.

Później mogłem pójść na sesje i skorzystać z przygotowanych dla uczestników konferencji laboratoriów.

W środę mieliśmy MVP Day - spotkanie z grupą produktową Unified Communications, gdzie dyskutowaliśmy na temat premiery Lynca i zmianach, które mają się pojawić w następnej wersji Exchange. Wziąłem również udział w spotkaniu ICAB. Tak naprawdę dopiero czwartek mogłem poświęcić na spokojne wzięcie udziału w konferencji, chociaż też nie do końca, bo już po 15 musiałem zbierać się na dworzec.

Konferencja na pewno była interesująca, z mnóstwem ciekawych informacji, chociaż organizacyjnie poprzednie edycje wydaje mi się, że były lepsze. Wiele osób skarżyło się na brak księgarni - w poprzednich latach można było kupić, w naprawdę atrakcyjnych cenach, wiele książek fachowych zarówno Microsoft Press, jak i takich wydawnictw jak O'Reilly czy Wrox. Nie było również sklepiku z gadżetami. Oczywiście to drobiazgi, jednak dosyć zaskakujące. Patrząc na to oraz na nie najlepiej oceniany catering okazuje się, że organizacja warszawskiego MTS była lepsza niż wskazywała na to dyskusja na forum wss.

Na stronie konferencji można już znaleźć prezentacje:

Europe :: 2010 :: Microsoft Tech·Ed

24 października 2010

SBS 2008 - Step-by-Step Guide migracji z Windows SharePoint Services 3.0 do Microsoft SharePoint Foundation 2010

Jakiś czas temu pisałem o problemach związanych z migracją WSS 3.0 do Sharepoint Foudation 2010. Korzytałem przy tym z dokumentu Step-by-Step, który jak widzę jest już udostępniony na stronach Technet. Co prawda nie wspomina polskiej wersji systemu, ale procedura jest analogiczna, niezależnie od wersji językowej systemu.

19 października 2010

Publiczna beta Office 365

Dzisiaj została udostępniona publiczna beta nowej wersji BPOS, opartej na Exchange 2010 SP1, Sharepoint 2010 i Lync 2010. Nowa wersja, na początku określana jako BPOS vNext, została publicznie udostępniona jako Office365.

imageKolejka do testów długa i póki co niedostępna dla Polski, ale już niedługo powinna zawitać i pod nasze strzechy.

14 października 2010

Microsoft właśnie opublikował System Center Configuration Manager 2007 R3

Co prawda nie jestem najbardziej znany z prezentowania systemów zarządzania i konfiguracji, ale ostatnio dosyć mocno zagrzebałem się również w tej tematyce. Dzisiaj Microsoft opublikował wersję R3 SCCM-a. Co prawda nie jest to taka rewolucja jaką ma przynieść vNext, ale jest trochę zmian. Nowa wersja wchodzi w obszat GreenIT – ułatwia monitorowanie komputerów pod kątem zasilania, monitorowanie obciążenia i ogólnie rzecz biorąc zarządzanie energią w przedsiębiorstwie. Inną ciekawą opcją jest integracja znanego już wcześniej narzędzia Mobile Device Manager, dzięki czemu można w ramach całego środowiska zarządzać również urządzeniami z systemem Windows Mobile.

System Center Configuration Manager 2007 R3 unleashed! - Nexus SC: The System Center Team Blog

07 października 2010

Update Rollup 1 dla Exchange Server 2010 Service Pack 1

Dopiero co pojawił się Service Pack 1, a już jest paczka poprawek. Kilka błędów, zwłaszcza dotyczących IMAP-a i replikacji folderów publicznych, zachęciło korporację, do wydania paczki RU1 tak szybko - Update Rollup 1 for Exchange Server 2010 Service Pack 1 (KB2407028)

22 września 2010

Znikający shell do Exchange 2010 po instalacji SP1

Po instalacji Service Packa 1 na kolejnym serwerze Exchange 2010, zauważyłem, że w start menu zniknął odnośnik do Management Shella. Poszperałem w necie i okazało się, że nie jest to problem odosobniony – w trakcie instalacji SP1 regenerowane jest podmenu Exchange w systemie i jak widać czasami nie jest to robione optymalnie. Skrót do Shella wbrew pozorom nie jest prostym odnośnikiem do konkretnego pliku, dlatego też przedstawiam procedurę, jak odtworzyć sobie potrzebny skrót:

  1. Sprawdź, czy skrypty CommonConnectFunctions.ps1, ConnectFunctions.ps1 i RemoteExchange.ps1 znajdują się w katalogu %ExchangeInstallPath%\bin.
    UWAGA: Jeżeli skryptów nie ma w powyższej lokalizacji, można je skopiować z nośnika instalacyjnego EXchange z katalogu \setup\serverroles\common.
  2. Na Pulpicie utwórz nowy skrót, w polu Type the location of the item , wpisując poniższy tekst:
    %SystemRoot%\System32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe -noexit -command ". '%ExchangeInstallPath%\bin\RemoteExchange.ps1'; Connect-ExchangeServer -auto" .
  3. Wprowadź nazwę Exchange Management Shell i naciśnij Finish.
  4. We właściwościach skrótu wyczyść pole Start In (prawoklik na Properties).
  5. Zmień ikonę z domyślnej Powershella na Exchange – we właściwościach skrótu kliknij przycisk Change Icon , a następnie wpisz:
    %SystemRoot%\Installer\{4934D1EA-BE46-48B1-8847-F1AF20E892C1}\PowerShell.exe i zatwierdź zmianę.
  6. Skopiuj nowy skrót w następujące miejsce:
    %systemdrive%\ProgramData\Microsoft\ Windows\Start Menu\Programs\Microsoft Exchange Server 2010

20 września 2010

Software Update 1 dla TMG 2010 Service Pack 1

Pisałem niedawno o problemach związanych z instalacją Exchange 2010 SP1 na serwerze z TMG 2010. Jest już odpowiednia poprawka do TMG 2010 SP1, która między innymi zapewnia zgodność z Exchange 2010 SP1.

09 września 2010

Update Rollup 1 dla Exchange Server 2007 Service Pack 3

Dla odmiany od poprzednich postów na temat  Service Packa 1 dla Exchange 2010 kilka słów o poprzedniej wersji. Można pobierać i instalować, pobieranie poprzez Microsoft Update będzie dostępne od 21 września. Jak zwykle poprawiono kilka błędów, które zostały zauważone po wydaniu SP1:

  1. KB 980301 The Microsoft Exchange Information Store service stops responding during a Volume Shadow Copy Service backup on an Exchange Server 2007 server
  2. KB 983529 The EdgeTransport.exe process crashes and then restarts on an Exchange Server 2007 server
  3. KB 973637 Exchange Server 2007 creates incorrect Lotus Notes proxy email addresses
  4. KB 982928 The Msftesql.exe process continues using memory on an Exchange Server 2007 server
  5. KB 983296 Exchange ActiveSync crashes on an Exchange Server 2007 server causing the client synchronization to be unavailable

Pełna lista zawartych poprawek znajduje się w artykule 2279665. Jeżeli macie FPE 2010, to warto ustawić usługi na disabled na czas aktualizacji. Wersja do pobrania znajduje się tutaj:

Update Rollup 1 for Exchange Server 2007 Service Pack 3 (KB2279665)

03 września 2010

Exchange Server 2010 SP1 UM Language Packs

Microsoft po wydaniu SP1 dla Exchange 2010 zaktualizował także pakiety językowe dla Unified Messaging. Jest wśród nich wreszcie dostępny również polski pakiet. Podobno jeden z najlepiej przygotowanych. Brak takiego pakietu w Exchange 2007 mocno ograniczał możliwości wykorzystania funkcjonalności UM. Teraz w końcu może się to zmienić.

Download details: Exchange Server 2010 SP1 UM Language Packs

01 września 2010

Problemy z instalacją Exchange 2010 Service Pack 1 na serwerze z TMG

Zespół produktowy Forefront TMG ostrzega przed instalacją Service Packa 1 do Exchange 2010 na serwerze, gdzie zainstalowany jest komplet – TMG 2010 – Exchange Edge Server 2010 – Forefront Protection for Exchange 2010. Związane jest to ze zmianami w cmdletach Exchange, a przede wszystkim z likwidacją niektórych z nich (np. get-antispamupdates wykorzystywanym do aktualizacji sygnatur antyspamowych). Problem jest na tyle poważny, że blokuje uruchomienie serwisu Microsoft Forefront TMG Managed Control service, co w zasadzie uniemożliwia zarządzanie aplikacją. Zespół TMG pracuje nad rozwiązaniem problemu. Niestety jak na razie nie ma obejścia problemu.

Problems when installing Exchange 2010 Service Pack 1 on a TMG configured for Mail protection - Forefront TMG (ISA Server) Product Team Blog - Site Home - TechNet Blogs

Dodatkowo na stronie blogu Exchangeteam pojawił się FAQ omawiający inne problemy związane z przygotowaniem systemu oraz instalacją Service Packa 1.

27 sierpnia 2010

Exchange 2010 SP1 - pierwsze wrażenia

2 serwery już zaktualizowałem. Jak na razie nie najgorzej. Trochę drażni konieczność ściągania poprawek z różnych dziwnych miejsc – strony msdn, connecta, o dwie poprawki trzeba zgłaszać prośbę do wsparcia technicznego. Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach to się trochę znormalizuje. Poniżej lista poprawek niezbędnych do rozpoczęcia aktualizacji:

http://support.microsoft.com/?kbid=979099

http://support.microsoft.com/?kbid=977624

http://code.msdn.microsoft.com/KB982867

http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=3052&kbid=979744

http://code.msdn.microsoft.com/KB979917

http://support.microsoft.com/kb/973136

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=194843

Filter Pack 2010

Po instalacji pierwszego serwera pierwszą rzeczą, którą sprawdziłem, były ustawienia kalendarza w OWA. W końcu jest dobrze:

image

Błąd tłumacza, który zamienił Niedzielę na Słońce był obecny zarówno w wersji 2010 RTM jak i Beta SP1 w końcu został poprawiony. Zgłaszałem ko kilkukrotnie i w końcu moje komentarze zostały wysłuchane! Niby drobiazg a cieszy.

25 sierpnia 2010

Service Pack 1 do Exchange 2010 wreszcie dostępny!

Microsoft udostępnił do pobrania Exchange 2010 SP1. Oprócz różnego rodzaju błędów usuniętych w tej wersji systemu, pojawiło się szereg usprawnień i nowości. Pełna lista nowości opisana jest na stronie TechNetu i jest naprawdę spora, do najważniejszych można zaliczyć wydzielenie archiwum wiadomości do osobnej bazy i uproszczenie procesu instalacji (automatyzacja instalacji niezbędnych komponentów systemowych). Oczywiście instalacja SP1 zawiera wersję RTM i poprzednie paczki poprawek. Zachęcam do aktualizacji.

19 sierpnia 2010

Dokumentowanie skryptów w GPO w Windows 2008

W systemie Windows jednym z aspektów zarządzania domeną jest tworzenie lub modyfikacja polis GPO. Czasami jest ich tak dużo, że warto je sobie udokumentować. W Windows 2003 było to proste – razem z konsolą GPMC na serwerze lub stacji roboczej w katalogu %programfiles%\GPMC\Scripts znajdowały się różne przydatne skrypty. Jeden z nich - GetReportsForAllGPOs.wsf eksportował wszystkie polisy do plików html. W Windows 2008 jednak GPMC nie jest osobnym produktem ale częścią pakietu zarządzania serwerem (RSAT). Konsola znajduje się w katalogu systemowym Windows, a skryptów nie ma. Ale można je pobrać ze strony Microsoftu jako paczkę msi i zainstalować. Domyślnie instaluje się na platformie x64 w katalogu C:\Program Files (x86)\Microsoft Group Policy\GPMC Sample Scripts, co trochę różni się od lokalizacji w Windows 2003.

Jeżeli nie chcemy uruchamiać vbscriptu, możemy do raportowania GPO skorzystać również z PowerShella – w Technet Script Center dla GPO jest opublikowany skrypt GPO Report, który pozwala na wygenerowanie w postaci html odpowiedniego raportu.

17 sierpnia 2010

Usuwanie aliasu dla wszystkich skrzynek w organizacji Exchange

Co jakiś czas dostaję pytanie o roziwązanie prostego ale uciążliwego problemu – jak usunąć alias domeny, której nasza firma przestała używać? Dla 3 kont to chwila, dla 1000 trochę gorzej. Oczywiście z pomocą przychodzi power shell:

#
# Usuwanie adresów wg wzorca
# (przykładowa domena zladomena.com.pl)
# dla wszystkich skrzynek w domenie
# Wcześniej należy wykluczyć
# domenę z Default e-mail policy (i wszystkich innych)
# Autor: Konrad Sagała
#

$ConfirmPreference="None"

# definiowanie tablicy na dane wynikowe i inicjowanie zmiennych
$i = 0

get-mailbox |ForEach-Object {
    $maile = $_
    for ($i=0; $i -lt $_.emailaddresses.count; $i++)
        {
            if ($_.emailaddresses[$i] -like "*@zladomena.com.pl")
                   {
                $zlyadres = $_.emailaddresses[$i]
                $maile.emailaddresses -= $zlyadres
                $maile | Set-Mailbox
                }
        }
}

05 sierpnia 2010

Problem z konsolą EMC po zmianie kontrolera

W jednej z organizacji Exchange 2010, którą zarządzam, miałem ostatnio problemy z konsolą EMC po zmianie kontrolera domeny. Pojawiał się błąd:

an error caused a change in the current set of domain controllers

Po odświeżeniu widoku było ok, ale błąd po chwili się powtarzał. Sprawdziłem ustawienia AD, ustawiłęm na sztywno nowy kontroler w konfiguracji, a błąd nadal się powtarzał. W końcu znalazłem rozwiązanie na blogu trycatch.be. Wystarczyło skasowanie pliku z lokalizacji c:\users\<exadmin>\appdata\roaming\microsoft\mmc\Exchange Management Console,

gdzie <exadmin> był moim adminem Exchange. Po usunięciu pliku problemy zniknęły jak ręką odjął.

03 sierpnia 2010

Nowy BPA dla usług DNS

Fakt, że w Windows 2008 R2 możemy dla każdej z ról serwerowych skorzystać z Best Practices Analizatorów, już chyba nikogo nie zaskakuje. Powoli jednak nabiera rumieńców bardziej uniwersalne narzędzie – Microsoft Baseline Configuration Analyzer 2.0, do którego pojawiają się kolejne moduły, umożliwiające analizę konfiguracji poszczególnych aplikacji. Właśnie pojawił się moduł do analizy konfiguracji usług DNS – co na pewno dla administratorów Active Directory, którzy jeszcze nie zaktualizowali kontrolerów do wersji 2008 R2 jest bardzo przydatnym narzędziem.

29 lipca 2010

Setup OCS 2007 R2 nie lubi .Net Framework 4.0

Gdyby ktoś chciał zainstalować OCS 2007 R2 na świeżym serwerze, z zaimplementowanymi wszystkimi najnowszymi poprawkami , może spotkać się z komunikatem instalatora, mówiącym, żę jest to niemożliwe:

Microsoft Office Communications Server 2007 R2, Microsoft Unified Communications Managed API 2.0 Core Redist 64-bit installation requires Microsoft .NET Framework version 3.5. Installation cannot continue.

Wynika to z faktu, że z rozpędu zainstalował .Net Framework 4.0, którego instalator OCS-a nie lubi - http://support.microsoft.com/?kbid=2224981. Micorosoft pracuje nad rozwiązaniem tej niedogodności, póki co pozostaje usunięcie wersji 4.0 i zainstalowanie wymaganej przez setup wersji 3.5 (lub 2.0 w przypadku OCS 2007).

27 lipca 2010

Skrzynki specjalne w Exchange 2010

Po wdrożeniu Exchange 2010 wiele osób zauważyło zapewne nową skrzynkę o nazwie DiscoveryMailbox. Jednak przy niektórych zaawansowanych operacjach można zauważyć, że nie jest to jedyna skrzynka specjalna, która pojawiła się w tym systemie. Przy próbie przeniesienia wszystkich skrzynek i skasowania teoretycznie pustej domyślnie zakładanej przy instalacji bazy, dowiemy się, że w bazie jeszcze są skrzynki ukryte – jedna wykorzystywana w procesie moderowania list dystrybucyjnych, druga w komunikacji ze sfederowaną organizacją pocztową. Skrzynki te możemy w prosty sposób wyświetlić komendą get-mailbox z opcją –arbitration, jak na poniższym rysunku.

image

Przeniesienie takich skrzynek do innej bazy jest możliwe tylko z powłoki, najprościej przy zastosowaniu potoku z poprzedniej komendy i komendy new-moverequest (przypomnę, że w Exchange 2010 nie ma już komendy move-mailbox).

image

Co jednak zrobić w przypadku, gdy w szale porządków w folderze users skasowaliśmy niewiele nam mówiące konta użytkowników:

  • SystemMailbox{e0dc1c29-89c3-4034-b678-e6c29d823ed9}
  • SystemMailbox{1f05a927-…}
  • FederatedEmail.4c1f4d8b-8179-4148-93bf-00a95fa1e042

Skasowanie samej skrzynki nie jest problemem – zawsze można na nowo wykonać enable-mailbox i będzie OK. Niestety w przypadku skasowania konta, musimy ponownie sięgnąć do setupu i wykonać komendę Setup.com /PrepareAD. W ten sposób konta specjalne zostaną ponownie wygenerowane. Oczywiście teraz musimy jeszcze ponownie utworzyć skrzynki:

Enable-Mailbox –Arbitration –Identity “SystemMailbox{1f05a927-…}”
Enable-Mailbox –Arbitration –Identity “SystemMailbox{e0dc1c29-…}”
Set-mailbox –Arbitration –Identity “SystemMailbox{e0dc1c29-…}” -DisplayName “Microsoft Exchange”

Wpisując pełne identyfikatory wygenerowane przez Setup.

Upgrade z Exchange 2007 SP3 do Exchange 2010

Ostatnio spotkałem się z ciekawym problemem – czy można zaktualizować organizację Exchange 2007 SP3 do Exchange 2010? Oczywiście nie mówię o upgradzie in-place, bo ten z definicji jest niemożliwy, ale poprzez dodanie maszyny Exchange 2010 do istniejącej organizacji.

Jak się okazało, w tej chwili nie jest to możliwe (nawet na publicznej wersji beta Exchange 2010). Prerequesites check stwierdza, że schemat jest zbyt nowy (sic!). Mam nadzieję, że Microsoft szybko to poprawi, bo tak jak przy słynnym problemie z polskim kontrolerem domeny, trochę wstyd.

23 lipca 2010

Best Practice:Active Directory Structure Guidelines

Ciekawy artykuł o tym jak projektować i jakich błędów unikać przy tworzeniu struktury OU znalazłem na witrynie Group Policy Center napisany przez Alana Burchilla. Zachęcam do lektury.

Group Policy Center » Blog Archive » Best Practice:Active Directory Structure Guidelines – Part 1

22 lipca 2010

Microsoft Communications Server 2010 PowerShell blog

Jeszcze przed urlopem zacząłem poznawać następcę OCS 2007R2 – całkiem nową wersję produktu, najpierw znaną jako Wave 14, a od niedawna określaną nazwą Microsoft Communications Server 2010. Produkt wstępnie zaprezentowany na amerykańskim TechEdzie jak większość nowych produktów z Redmond jest silnie związana z PowerShellem. Tym bardziej cieszy powstanie bloga w całości poświęconego zarządzaniu MCS 2010 przy pomocy PowerShella. Na blogu już można znaleźć:

Migracja Windows Sharepoint Services 3.0 do Sharepoint Foundation 2010

Ostatnio trochę walczyłem z migracją Sharepoint Services 3.0 do wersji Sharepoint Foundation 2010 w środowisku SBS. Chociaż taki scenariusz jeszcze nie jest oficjalnie wspierany przez Microsoft, jednak jest możliwy do realizacji. Ponieważ instalacje SBS 2008, z którymi mam doczynienia pracują w polskiej wersji językowej, więc migrację również przeprowadzałem z polską wersją Sharepoint Foundation 2010. Co ciekawe okazało się, że niektóre elementy (listy), mają angielskie nazwy (np. categories), a SF2010 koniecznie chce się odwoływać poprzez polskie nazwy. Problemy z tym związane dyskutowałem na forum WSS. Ostatecznym rozwiązaniem było uruchomienie Sharepoint Designera 2010 i ręczna zmiana nazw list.

Przy okazji migracji znalazłem bezpłatne, ciekawe narzędzie - SharePoint Content Deployment Wizard, służące do backupowania/migrowania Sharepointa. Narzędzie jest dobrze opisane na blogu Chrisa O’Brien’a. Narządko niewielkie, a działa bardzo fajnie.

Ciekawy artykuł o historii Exchange ActiveSync

Po zamieszaniu z kompatybilnością nowej wersji  systemu operacyjnego telefonów iPhone 4.0 z usługą Exchange ActiveSync, warto czasem spojrzeć na listę funkcjonalności, które działają lub są dostępne na poszczególnych wersjach systemów Windows Mobile oraz ich coraz popularniejszych konkurentach. Taka tabela od niedawna jest dostępna tutaj.  Historia i porównanie poszczególnych wersji też jest dostępne na tym samym portalu.

20 lipca 2010

Przenoszenie skrzynek Exchange 2010 vs 2007

Ciekawy artykuł na temat różnic w sposobie przenoszenia skrzynek pomiędzy Exchange 2007 i 2010 został opublikowany na blogu produktowym EHLO. Chociaż jak dla mnie zastosowanie move-mailbox było wygodniejszą metodą do przenoszenia dużej ilości skrzynek niż *-moverequest to jednak wrzucenie do kolejki takiego zadania ma również wiele zalet. Zachęcam do lektury.

You Had Me At EHLO... : Moving mailboxes, Exchange 2010 way

22 czerwca 2010

Service Pack 3 do Exchange 2007 został wydany!

Z dawna oczekiwany SP3 do Exchange 2007 został wydany. Oprócz wielu innych kwestii rozwiązuje podstawowy problem - możliwość instalacji i wsparcie na aktualnej wersji systemu operacyjnego - Windows 2008 R2.

Service Pack zapowiadany był od dawna – po burzy wywołanej oświadczeniem, że Exchange 2007 nie będzie działać na platformie 2008 R2, Microsoft zmienił zdanie i obiecał w zeszłym roku, że nowy Service Pack będzie wspierany w najnowszej wersji systemu. Oczekiwany latem tego roku, trochę po cichu, bez oficjalnej wersji beta (publiczna beta Exchange 2010 SP1 dostępna jest od kilku tygodni) został właśnie udostępniony na stronie pobrań Microsoftu.

20 czerwca 2010

Microsoft SQL Server 2008 R2 Best Practices Analyzer

Na kilku serwerac zainstalowałem już najnowszą wersję SQL i trochę brakowało mi narzędzia BPA dla tego produktu. Na szczeście właśnie zostało opublikowane:

Download details: Microsoft® SQL Server® 2008 R2 Best Practices Analyzer

SQL 2008 R2 BPA działa jako moduł do Microsoft Baseline Configuration Analyzer 2.0, więc warto zainstalować sobie najpierw MBCA (wymaga PowerShella 2.0 i .Net Framework 2.0).

image

Narzędziem można również odpytywać zdalny komputer, pod warunkiem włączenia zdalnego dostępu PS (Enable-PSRemoting).

18 czerwca 2010

Wydano Update Rollup 4 dla Exchange 2010

Właśnie został wydany Update Rollup 4 dla Exchange 2010.

Artykuł KB 982639 opisuje zmiany i poprawki, które zostały zawarte w tym pakiecie. Najważniejsze z nich (oczywiście jak zawsze pakiet zawiera również poprawki z poprzednich Rollupów):

  • KB 980852 rozwiązanie problemu z RpcClientAccess przy otwieraniu bazy Recovery Database Mailbox.
  • KB 979801 rozwiązanie problemu z Powershell Application Pool przy włączeniu funcji ClientThrottlingStateTracer.
  • KB 980364 rozwiązanie problemu z usługą transportową, (StackOverflowException) kiedy Transport Agent przetwarza załącznik, a włączone jest rejestrowanie przesyłek.
  • KB 980353 rozwiązanie problemu z AddressBookService przy wywołaniu GetHierarchyInfo.
  • KB 979790 rozwiązanie problemu z awarią klienta IMAP przy przetwarzaniu wiadomości niezgodnej z RFC.

Poprawiona również została replikacja baz folderów publicznych oraz filtrowanie załączników XML w celu umożliwienia ich zapisania z poziomu OWA.

16 czerwca 2010

Symantec Endpoint protection 11.0 -Troubleshooting Guide

Tak dla przypomnienia – znalazłęm na witrynie Symantec Connect zestaw ciekawych artykułów przydatnych przy konfiguracji SEP 11.

Symantec Endpoint protection 11.0 -Troubleshooting Guide.

27 maja 2010

71-693 - Szczęśliwy finał

Kiedy na początku stycznia zdawałem egzamin Beta 71-693, nie przypuszczałem ile będzie z tym problemów. Po dwóch miesiącach oczekiwania na wynik, kiedy egzamin wszedł już “na produkcję” ja ciągle miaęłm status “tested”. Wysłałem więc zapytanie do Prometrica, dlaczego jeszcze nie mam wyniku. Jakież było moje zdziwienie, kiedy tydzień później egzamin zmienił status na “no show”. Wysłałem kolejnego maila, co niewiele zmieniło. Podobny problem dotyczył nie tylko mnie, o czym pisano na blogu Born To Learn, zgłosiłem więc problem również do Microsoftu. Wreszcie po miesiącu oczekiwania, Prometric odezwał się i zaproponował mi ponowne podejście do egzaminu, na szczęście bezpłatne. I w ten sposób sprawa została pomyślnie zakończona, a ponieważ był to ostatni, brakujący mi egzamin do zakończenia ścieżki wirtualizacyjnej, od wczoraj jestem posiadaczem 9 tytułu MCITP.

MCITPVirutalR2

12 maja 2010

Jak blokować spam od samego siebie?

Od czasu do czasu na forach Exchange pojawiają się pytania o blokowanie spamu przychodzących z zewnątrz, gdzie przesyłka w polu nadawcy ma adres pocztowy odbiorcy. Sam nie mam takiego problemu – hostowany antyspam, którego używam automatycznie kasuje takie kwiatki. Ale w jednym z wątków na wss.pl, padła odpowiedź, która przypomniała mi o zaawansowanych atrybutach bezpieczeństwa na konektorach odbierających pocztę w serwerze Exchange 2007 lub 2010. Jak widać na poniższym rysunku dla użytkownika anonimowego takich praw jest całkiem sporo.

connector-extperm

Zaznaczenie we właściwościach Receive Connectora pola zezwalającego na dostęp grupy Anonymous dodaje wbudowanemu kontu ANONYMOUS LOGON prawa:

  • Ms-Exch-Accept-Headers-Routing
  • Ms-Exch-SMTP-Accept-Any-Sender
  • Ms-Exch-SMTP-Accept-Authoritative-Domain-Sender
  • Ms-Exch-SMTP-Submit

Żeby umożliwić anonimowy relaying na konektorze trzeba dodatkowo dodać ręcznie (czyli z Management Shella) prawo Ms-Exchange-SMTP-Accept-Any-Recipient dla tego użytkownika, co opisane jest w helpie zaróno do wersji Exchange 2007 jak i 2010.

Żeby jednak zablokować odbieranie poczty od teoretycznie naszych własnych użytkowników należy usunąć domyślne prawo Ms-Exch-SMTP-Accept-Authoritative-Domain-Sender. W tym celu w Management Shellu musimy wykonać komendę (dla wyświetlonego powyżej Default connectora na serwerze NEXUS, oczywiście nazwa serwera i connectora będą różniły się w zależności od środowiska):

remove-ADPermission –Identity ‘NEXUS\Default NEXUS’ -User "NT AUTHORITY\ANONYMOUS LOGON" -ExtendedRights ms-Exch-SMTP-Accept-Authoritative-Domain-Sender

Oczywiście tak “przycięty” connector powinien obsługiwać tylko anonimowy ruch z innych serwerów pocztowych, a nie ruch od naszych klientów POP3/IMAP4, bo wtedy klienci stracą możliwość wysyłania poczty.

Understanding Receive Connectors – Exchange 2010 Help

15 kwietnia 2010

Poprawki dla Communicatora 2007 R2 I Live Meetingu

Pojawiły się nowe poprawki dla Office Communicatora 2007 R2, klienta Live Meeting 2007 oraz plug-inu Live Meeting Conferencing Add-in for Outlook. Szkoda tylko, że nadal nie wszystko działa poprawnie z Outlookiem 2010 RC x64:(

13 kwietnia 2010

Nowe paczki poprawek

Przy okazji “wtorku poprawek” i krytycznych dziur w Exchange pojawiły się nowe paczki poprawek dla Exchange 2007 - Exchange Server 2007 SP 2 UR 4 (KB981383) i Exchange 2010 – Exchange 2010 UR3. Problem dotyczy również starszych wersji Exchange, dla których również zostały opublikowane odpowiednie poprawki – dla Exchange 2003 SP2 i Exchange 2000 SP3.

30 marca 2010

OCS 2007 R2 działa na Windows Server 2008 R2!

Microsoft obiecał możliwość współpracy OCS 2007 R2 i Windows 2008 R2 w 1Q 2010 i w ostatniej chwili spełnił swoją obietnicę – artykuł http://support.microsoft.com/kb/982021/ opisuje jak zainstalować OCS 2007 R2 na Windows 2008 R2. Drugi artykuł http://support.microsoft.com/kb/982020/ opisuje rozwiązanie problemu z pracą OCS lub LCS 2005 po aktualizacji kontrolerów domeny do wersji 2008 R2.

23 marca 2010

Kolejna bramka dla Wave 14 ze stajni Ferrari

Dzisiaj pisałem o nowościach z Audiocodes’a, a właśnie się dowiedziałem, że podobną informację na konferencji VoiceCon w Orlando ogłosiła berlińska firma Ferrari Electronic przedstawiając nowy produkt – OfficeMaster SBA. Mało znana w Polsce, ale mam nadzieję, że niebawem się to zmieni. Wprowadzane od kwietnia urządzenia będą w prosty sposób upgrade’owalne do nowej funkcjonalności, jak tylko kolejna wersja OCS pojawi się na rynku. Ferrari Electronic jest również certyfikowanym dostawcą usług faksowych dla Exchange 2010.

Ciekawy skrypt udostępniający GUI do migracji skrzynek Exchange 2003 do Exchange 2010 pomiędzy lasami

Czasami trzeba ułatwiać sobie życie, jeśli nie lubisz pisać skryptów. Ciekawy skrypt pokazujący jak wykorzystać GUI do przenoszenia skrzynek między lasami w trakcie migracji Exchange 2003 do Exchange 2010 udostępniono na blogu MSEchangeHelp:

GUI Script for Ex2k3 to Ex2010 Cross Forest Move Mailbox

22 marca 2010

AudioCodes nadąża za OCS

OStatnio Audiocodes zintensyfikował prace dodające nowe funkcje do swoich urządzeń. Jedną z ciekawych informacji jest zgodność z Wave 14 i wsparcie dla tzw. Survivable Branch Appliance. Nowe bramki i upgrade dla obecnie sprzedawanych mają być dostępne w dniu premiery nowej wersji OCS.

Basic Hybrid & SBA Gateways for Microsoft OCS

19 marca 2010

08 marca 2010

Hyper-V Monitor Gadget

Ciekawy gadget podesłał mi dzisiaj kolega. Służy on do monitorowania maszyn wirtualnych z wykorzystaniem WMI.

Hyper-V Monitor Gadget for Windows Sidebar

05 marca 2010

Wirtualizacja stacji roboczych – ciekawa prezentacja

Przygotowując się do egzaminu Beta z wirtualizacji desktopowej, zacząłem szukać informacji na ten temat. 18 marca o 17 polskiego czasu odbędzie się ciekawa prezentacja dotycząca technologii VDI i wirtualizacji stacji roboczych. Już wpisałem ją do kalendarza.

Update Rollup 2 dla Exchange Server 2010

Obiecywany już w lutym (artykuł z listą poprawek datowany jest na 18 lutego, a opublikowany 4 marca), 2 rollup pojawił się z drobnym opóźnieniem w stosunku do obietnic Microsoftu. Na szczęście już jest. Poprawionych zostało kilka błędów z IMAP4, POP3 i ActiveSync. Dla osób nie wykorzystujących tych funkcjonalności, może poprawka nie jest w związku z tym bardzo pilna, ale warto być na bieżąco.

Pobierz update Rollup 2 for Exchange Server 2010 (KB979611)

28 lutego 2010

Conferencing Add-in dla Microsoft Office Outlook – również w wersji 64-bitowej

Kilkukrotnie narzekałem (na twitterze) na brak kompatybilności Office 2010 w wersji 64-bitowej z innymi komponentami 64-bitowych systemów operacyjnych. Nadal nie mogę się nadziwić, dlaczego Windows Mobile Device Center w Windows 7 x64 nie widzi Outlooka 2010, nawet w najnowszej wersji. Podobnie jest z plug-in’ami do innych aplikacji. Chociaż ostatnio pojawiło się światełko w tunelu – pojawił się Conferencing Add-in for Microsoft Office Outlook w wersji 64-bitowej. Premiera Office 2010 zbliża się dużymi krokami, więc mam nadzieję, że pozostałe komponenty również zostaną udostępnione w wersji x64 (np. nowotworzone connectory do portali społecznościowych).

22 lutego 2010

Exchange 2010 – proste zarządzanie folderami publicznymi

Pomimo, że foldery publiczne przez Microsoft już dawno zostały skazane na likwidację, to nadal trzymają się dobrze. Wprowadzenie Exchange 2010 niewiele zmieniło – foldery nadal trzymają się dobrze, mimo tego, że wszystkie funkcje systemowe, do których wykorzystywane były foldery publiczne są dostępne jako Web Service’y. Niestety, od Exchange 2007, zarządzanie folderami publicznymi dla niezbyt doświadczonych lub leniwych administratorów (którym nie chce się pisać w Management Shellu) jest dosyć skomplikowane – nie ma narzędzia, które pozwala na zarządzanie wszystkimi opcjami folderów jednocześnie. Poniżej przedstawiam małe podsumowanie dostępnych narzędzi oraz swoją propozycję alternatywną.

Microsoft Outlook – to podstawowe narzędzie, pozwalające uprawnionym użytkownikom tworzyć foldery oraz przydzielać do nich uprawnienia. Nie pozwala jednak na zmianę ograniczeń wielkości dla folderu ani na konwersję folderu na mail enable (informacje o aliasie i adresach pocztowych dla takiego folderu również są niedostępne). Należy pamiętać, że instalacja Oultooka na serwerze wymaga dodatkowej licencji i nie każdy administrator lubi mieć na serwerze pocztowym zainstalowany pakiet Office.

Public Folder Management Console – narzędzie, które pojawiło się w Exchange 2007 SP1, a następnie w zasadzie w niezmienionej postaci zostało przeniesione do Exchange 2010. Przy jego pomocy możemy przeglądać strukturę folderów, zarządzać replikacją pojedynczego folderu, konwertować folder na mail enable i zarządzać opcjami z tym powiązanymi – alias, adresy pocztowe, nadawanie prawa Send As. Nie możemy jednak tworzyć nowych folderów ani przydzielać praw użytkownikom.

image

ExFolders – dodatkowe narzędzie opublikowane na blogu EHLO, jest następcą narzędzia PFDAVAdmin, które ze względu na rezygnację z obsługi WebDAV-a w Exchange 2010 nie może być dalej wykorzystywane. Exfolders, który musi być instalowany w folderze binariów na serwerze Exchange 2010, pozwala zmieniać uprawnienia dla folderu, dodawać repliki folderu, ustawiać limity wielkość folderu i jego elementów, pozwala również na dodanie lub modyfikację uprawnień dla folderu.

image

image

Niestety, przy pomocy ExFolders nie możemy dodać folderu ani zarządzać funkcjami pocztowymi folderu (mail enable, Send As, zmiana adresu pocztowego).

Można oczywiście w PowerShellu stworzyć w prosty sposób nakładkę grafiiczną na odpowiednie cmdlety, ale uznałem, że szybszym sposobem jest modyfikacja gotowego PowerPacka do zarządzania Exchange 2007 i dodanie brakujących funkcji dla zarządzania folderami publicznymi.

PowerGui Exchange 2010 PowerPack – nowa wersja narzędzia PowerGui 2.0 umożliwia zarządzanie Exchangem, ale domyśłnie dodawany PowerPack dla Exchange 2007 nie instaluje się, ponieważ ma zafiksowaną zależność od jednej z bibliotek Exchange 2007. Po wyeksportowaniu go, wyczyszczeniu i dodaniu kilku własnych rozszerzeń, przygotowałem na szybko PowerPacka, którego można używać na serwerze Exchange 2010. Co prawda jest to dopiero wstępna wersja, zrobiona na szybko, ale mam nadzieję, że się przyda. Będę pracował nad poprawkami.

image

05 lutego 2010

Jak zmusić SBS 2003 żeby działał bez domeny?

Ostatnio spotkałem się z takim problemem i rozwiązanie okazało się bardzo proste, chociażnie takie trywialne… Zasadniczo, jeżeli zainstalujemy SBS 2003 jako serwer z pominięciem kroku tworzenia domeny, to serwer będzie się restartował co godzina – co zostało opisane w artykule http://support.microsoft.com/kb/555087. Podobnie gdy odinstalujemy AD poprzez dcpromo. Odpowiada za to usługa o nazwie SBCore lub -  C:\WINDOWS\system32\sbscrexe.exe
Nawet ubity proces ten uruchamia się i chroniony jest przed wyłączeniem, nawet przed administratorami.
Używając narzędzia Process Explorer, można wstrzymać wykonanie procesu (suspend) i wtedy zmodyfikować odpowiednio środowisko. W tym celu należy zmienić w rejestrze uprawnienia dla klucza HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SBCore, dodając grupie administratorów pełne uprawnienia do gałęzi i ewentualnych kluczy podrzędnych.
Dodatkowo w kluczu znajduje się wartość "Start" typu DWORD z domyślną wartością 2. Należy ją zmienić na 4 (co odpowiada wartości "Disabled").
TEram możemy wrócić do process explorera i zabić wstrzymany proces. Tym razem nie powinien się uruchomić.

Znalezione na:

http://forums.speedguide.net/showthread.php?t=173731

24 stycznia 2010

Update Rollup 2 dla Exchange 2007 Service Pack 2

Właśnie pojawiła się kolejna paczka poprawek dla Exchange 2007. Pełna lista poprawek znajduje się w artykule 972076, a jest ich naprawdę sporo. Paczka do ściągnięcia znajduje się tutaj.

18 stycznia 2010

Office Outlook - Microsoft Answers

Jak najłatwiej znaleźć odpowiedź za pytanie z zakresu używania produktów z rodziny Office, a zwłaszcza Outlooka? Można zacząć od strony Office Outlook - Microsoft Answers, gdzie podzielone na kategorie znajdują się odnośniki do pytań i odpowiedzi. Niektórzy mogą narzekać, że nie po polsku, ale nie można mieć wszystkiego naraz:)

15 stycznia 2010

Microsoft Forefront Protection 2010 – kilka spostrzeżeń

Ostatnio trochę instalowałem nowej wersji Forefronta, nawet udało mi się zauważyć kilka problemów, nad którymi głowi się teraz support, ale nadal kilka rzeczy mnie zadziwia – dlaczego nadal nie ma zbiorczej konsoli zarządzającej, która by mogła pracować na platformie Windows 2008 x64, tak jak FPE i Exchange? Konsola ma być dostępna w tym roku, ale jeszcze nie wiadomo kiedy. Tak więc, mając kilka serwerów Exchange z Forefrontem, trzeba zainstalować 32-bitowe Windows 2003, a następnie Forefront Security Server Management Console (FSSMC), do którego trzeba dodatkowo pobrać z supportu Hotfix Rollup 3 do FSSMC, który pozwala poprawnie obsługiwać nowe wersje FPE i raportować Cloudmarka. Niestety nie jest on publicznie dostępny, co trochę mnie zdziwiło, jeszcze dziwniejsze było to, że pakiet zawierał tak naprawdę pełną instalację FSSMC (łącznie z SQL Express). Na koniec dobrze jest sprawdzić konfigurację środowiska, na szczęście pojawił Best Practices Analyzer dla nowej wersji Forefronta, który to ułatwia.

14 stycznia 2010

Exchange Deployment Assistant - aktualizacja

Microsoft zaktualizował stronę Exchange Deployment Assistant, uzupełniając scenariusze wdrożenia o migrację z czystej struktury Exchange 2007, struktury mieszanej Exchange 2003/2007 oraz nową instalację Exchange 2010. NArzędzie jest dostępne tylko po angielsku, ale na pewno wielu z was może z niego skorzystać.

11 stycznia 2010

Zarządzanie Exchange w środowisku mieszanym

Kiedy mamy w firmie zarówno Exchange 2010, jak i jedną z poprzednich wersji (np. w trakcie migracji), czasem trudno określić, które zadania powinniśmy wykonywać z konsoli zarządzającej Exchange 2010, 2007 czy też 2003. Ciekawy artykuł na ten temat pojawił się na blogu produktowym EHLO:

You Had Me At EHLO... : Management Tool Interoperability

Oczywiście warto pamiętać, które obiekty są obsługiwane przez poszczególne wersje serwera, bo później możemy mieć problemy w poprawnym zarządzaniu danym obiektem (np. baza folderów publicznych, znajdująca się na serwerze Exchange 2007, której atrybuty modyfikowaliśmy z serwera Exchange nie zawsze pozwala się skasować, twierdząc, że:

Remove-PublicFolderDatabase : Object is read only because it was created by a future version of Exchange: 0.10 (14.0.100.0). Current supported version is 0.1 (8.0.535.0).

Tak że warto uważać, jaką czynność robimy w jakim miejscu.

INTERACT 2010 – tym razem w Warszawie

Już 28 stycznia w Warszawie odbędzie się konferencja INTERACT 2010, czyli spotkanie z ekspertami dziedzinowymi, niestety wymagające zaproszenia. Nie miałem okazji uczestniczyć w poprzednich edycjach (ostatnia była dzień przed zeszłorocznym TechEdem w Berlinie).

08 stycznia 2010

Nowa wersja Office Communicator Phone Edition (2007 R2)

Wczoraj pojawiła się kolejna wersja oprogramowania dla OC Phone Edition R2, tym razem z numerem 6907.82. Wrzuciłem na serwer, w poniedziałek sprawdzę czy faktycznie lepiej działa.

Najważniejsze funkcje, które pojawiły się w nowej wersji:

  • Lepsza integracja poprzez kabel USB z komputerem i Communicatorem na pececie, zarówno w zakresie logowania tym samym użytkownikiem jak i obsługi połączeń.
  • Obsługa wszystkich opcji, które się pojawiły w wersji R2 serwera (call delegation, team calling, Response Group).
  • Poprawione parametry obsługi głosu.
  • Poprawniony interface użytkownika. Pojawił się np. przycisk Redial i łatwiej wyszukiwać w korporacyjnej książce adresowej.
  • Office Communicator Phone Edition może działać jako urządzenie audio w sesji Office Live Meeting.

    Office Communicator Phone Edition (2007 R2) do pobrania

  • Nowy rok, nowe wyzwania

    Witam w nowym, 2010 roku. Poprzedni rok przyniósł wiele nowości, ale nie będę ich wymieniał – zrobiła to już redakcja WSS, z którą znowu będę ściślej współpracować jako ekspert.

    Przyniósł również kryzys, z którego mam nadzieję w tym roku branża IT w Polsce wyjdzie na prostą.