22 lipca 2010

Microsoft Communications Server 2010 PowerShell blog

Jeszcze przed urlopem zacząłem poznawać następcę OCS 2007R2 – całkiem nową wersję produktu, najpierw znaną jako Wave 14, a od niedawna określaną nazwą Microsoft Communications Server 2010. Produkt wstępnie zaprezentowany na amerykańskim TechEdzie jak większość nowych produktów z Redmond jest silnie związana z PowerShellem. Tym bardziej cieszy powstanie bloga w całości poświęconego zarządzaniu MCS 2010 przy pomocy PowerShella. Na blogu już można znaleźć:

5 komentarzy:

Piotrek pisze...

Skoro jesteśmy w temacie PowerShella, co polecasz do nauki PowerShella?

Podobno przyjemnie się pisze. Podobno jest taki fajny, można nim wszystkim zarządzać (o ile są cmdlety). Podobno lekko się pisze dla administratora. Zatem czas w końcu zmierzyć się z nim. :)

Czy po prostu PowerShell sam wchodzi przy nauce konkretnych produktów (od jutra czeka na mnie lektura Exchange Server 2007 Unleashed).

Pozdrowienia!

Konrad Sagala pisze...

Pisze się dobrze, jest mnóstwo przykładów w sieci, do pisania dobrze użyć sensownego edytora (np. PowerGui).

Piotrek pisze...

Dzięki za odpowiedź, ale wydaje mi się, że nie zrozumieliśmy się. Chodzi mi o polecenie jakichś materiałów / ksiazek / pdfów / czegokolwiek do jako takiego poznania PowerShella. Oczywiście wiem, że nie jest tak, ze 'a weekend naucze sie PowerShella, w poniedziałek bede go znac', ale od czegos trzeba zaczac. Od czego Ty zaczynales, jezeli moge wiedziec?

Piotrek pisze...

Może pomoże Ci w udzieleniu odpowiedzi to, że chciałbym nauczyć się PowerShella do zarządzania Windows Serverem, ze szczególnym wskazaniem na Active Directory. Tutaj oczywiście w2k8 r2 oferuje wiele cmdletów. Ale ogólne podstawy odnośnie pętli, zmiennych, stałych, skryptów, best practices, warto poznać. Pytanie skąd?

Konrad Sagala pisze...

NP. książka Eda Wilsona "Windows Power Shell Scripting Guide" (MSPress) albo "Windows PowerShell Cookbook" Lee Holmes'a (O'Reilly). Jest też sporo e-booków