08 listopada 2018

Zarządzanie chmurą z Powershell - ładowanie modułów

We wcześniejszym wpisie przedstawiłem kroki, które dobrze jest wykonać na standardowym komputerze Windows 10, przy pomocy którego chcemy administrować środowiskiem Office 365 i Azure. Piszę "i", a nie "lub", ponieważ środowiska te coraz głębiej się przenikają i o ile 2-3 lata temu można było zarządzać Office 365 bez odwoływania się do Azure, to teraz robi się to coraz trudniejsze.
Ale przejdźmy do konkretów - poszczególne obszary funkcjonalne mogą być zarządzane z poziomu Powershella, ale ponieważ są rozwijane przez różne grupy produktowe, więc jak można się domyślać, mamy do tego oddzielne moduły. Poniżej lista modułów, które dobrze jest zainstalować na swojej stacji administracyjnej.












Oprócz zaktualizowanej wersji modułu PowerShellGet widać tutaj moduły do zarządzania kontami chmurowymi i domenami chmurowymi, kontami AzureAD, również z użyciem Microsoft Graph (AzureADPreview) oraz kilka modułów dodatkowych jak np. Exch-Rest, opracowany przez Glena Scalesa, na potrzeby wykonywania akcji na Exchange Online z użyciem Rest API. Innym ciekawym modułem jest SharepointPnPPowerShellOnline, który pozwala na dodatkowe operacje na środowisku Sharepoint Online. Na powyższej liście nie widać modułów do Sharepointa online i Skype for Business Online.  Niestety trzeba je instalować i aktualizować w sposób tradycyjny. 

Update
Od niedawna dostepny jest nowy moduł do zarządzania Exchange Online - ExchangeOnlineManagement, który dużo prościej możemy zainstalować bezpośrednio z PowerShellGallery. Najnowsza wersja modułu jest dostępna również poprzez Powershell Core 7.x nie tylko na platformie Windows. Microsoft wycofał również moduł do zarządzania Skype for Business Online, niezbędne funkcjonalności dostępne są teraz w module Microsoft Teams, począwszy od wersji 2.0. Możemy również zainstalować z Powershell Gallery moduł do zarządzania Sharepoint.

W zależności od potrzeb, do wykonywania zadań administracyjnych potrzebujemy często załadować kilka modułów po kolei, do czego najwygodniej użyć skryptu. Kilka takich skryptów można znaleźć w galerii Technet lub na blogach innych specjalistów. Ostatnio również pojawił się artykuł na stronie z dokumentacją korzystania z powershella w Office 365 Procedura tworzenia takiego skryptu jest opisana również w dokumentacji Office 365. Ja najczęściej korzystam z takiego skryptu. Z lenistwa w skrypcie zapisuję odpowiednie konto administracyjne i odkomentowuję odpowiednie linie dotyczące aktualnie używanych modułów:

#

# get global admin credential

#

 

$credential = Get-Credential admin@pepug365.onmicrosoft.com

[string]$tenant = 'pepug365'

#

# connect to Azure AD

#

Import-Module MsOnline

Connect-MsolService -credential $credential

#

# connect to Sharepoint Online

#

Import-Module Microsoft.Online.Sharepoint.PowerShell

Connect-SPOService -url https://$tenant-admin.sharepoint.com -Credential $credential

#

# connect to Exchange Online

#

Connect-ExchangeOnline -UserPrincipalName admin@pepug365.onmicrosoft.com

#

# connect to to Microsoft Teams

#

Import-Module -Name MicrosoftTeams

Connect-MicrosoftTeams -Credential $credential

Brak komentarzy: