09 grudnia 2009

Update Rollup 1 for Exchange Server 2010 dostępny

Można już pobrać pierwszy pakiet poprawek do Exchange 2010 - Update Rollup 1 for Exchange Server 2010 (KB976573). Poprawki dotyczą przeważnie wychwyconych błędów funkcjonalnych w roli CAS, szczególnie w Outlook Web App i RPC Client Access. Poprawiony został również uciążliwy błąd dotyczący “wieszania się” backupów. Pełna lista poprawek w artykule KB 976573.

05 grudnia 2009

Exchange 2010 Active Sync error 500

Po migracji serwera do Exchange 2010 zauważyłem problem ze swoją skrzynką, a właściwie z dostępem do niej przez EAS. Mój telefon pokazywał mi błąd synchonizacji, tak samo jak emulator Windows Mobile 6.5 oraz strona Exchange Remote Connectivity Analyzera. Po weryfikacji problemu po stronie serwera webowego znalazłem taki błąd:

ModuleName ManagedPipelineHandler
Notification    128
HttpStatus     500
HttpReason   Internal Server Error
HttpSubStatus          0
ErrorCode     0
ConfigExceptionInfo          
Notification    EXECUTE_REQUEST_HANDLER
ErrorCode     The operation completed successfully. (0x0)

Okazało się, że kilku innych MVP natrafiło na ten błąd na etapie programu TAP, a związany był on z faktem, że konto mojego użytkownika domenowego było chronione przez AdminSDHolder, co można sprawdzić wykorzystując narzędzie ADfind:

Adfind.exe -b DC=domain,DC=com -f "&(objectcategory=person)(samaccountname=*)(admincount=1)" -dn

Podając oczywiście własną nazwę domeny. U mnie początkowo wyglądało to tak:

C:\Users\majster>Adfind.exe -b DC=sagib,DC=biuro -f "&(objectcategory=person)(samaccountname=*)(admincount=1)" -dn

AdFind V01.40.00cpp Joe Richards (joe@joeware.net) February 2009

Using server: DC.domena.biuro:389

Directory: Windows Server 2008

dn:CN=Administrator,CN=Users,DC=domena,DC=biuro

dn:CN=Administrator Template,CN=Users,DC=domena,DC=biuro

dn:CN=krbtgt,CN=Users,DC=domena,DC=biuro

dn:CN=Konrad Sagala,CN=Users,DC=domena,DC=biuro

4 Objects returned

Bardzo dobry blogpost na ten temat opublikował John Policelli. Przeważnie chronieni są użytkownicy, należący do specjalnych grup (jak np. Doman Admins), jednak usunięcie użytkownika z takiej grupy nie rozwiązuje problemu – znacznik ochrony pozostaje. Dlatego też należy zresetować atrybut ochrony obiektów. Można do tego użyć skryptu, dostępnego w artykule http://support.microsoft.com/kb/817433.

Po uruchomieniu skryptu ponowne sprawdzenie konta pokazało, że atrybut ochrony został wyzerowany (ADFind nie znalazł już żadnego obiektu), a Exchange ActiveSync zaczął działać poprawnie.

21 listopada 2009

MCITP – raz jeszcze

Sytuacja z certyfikacją MCITP: EST jeszcze się nie wyjaśniła (pisałem o tym niedawno) – Microsoft zastanawia się ciągle, czy egzamin HDI jest niezbędny, czy tylko opcjonalny, ale wczoraj pojawiły się wyniki egzaminu 70-686, który zaliczyłem, więc do kolekcji doszedł kolejny tytuł MCITP z linii desktopowej – jak na razie komplet.

MCITP(rgb)_DesktopAll

20 listopada 2009

Kto współpracuje z Exchange 2010?

Premiera za nami, drugie spotkanie Exchange 2010 Community Launch dobiega końca, a ciągle się pojawiają się pytania, jacy producenci dostarczają rozwiązań AV i backupowych dla Exchange 2010? Oczywiście niezależni dostawcy mają jeszcze trochę czasu (zwyczajowo 2-3 miesiące po wypuszczeniu nowego produktu). Dostępna jest już natomiast strona partnerów technologicznych dla Exchange, którą warto obserwować.

Oprócz backupów i antywirusów, znajdziemy tam informacje o partnerach w obszarze faksowania, archiwizacji, unified messaging.

16 listopada 2009

Office 2010 dostępny publicznie

Czekaliśmy, czekaliśmy i doczekaliśmy się. Jak powiedziałby Kiwaczek ze starej rosyjskiej bajki. Na stronach TechNetu pojawiły się dla subskrybentów wersje beta produktów z linii Office 2010 – zarówno klienckie jak i serwerowe (Sharepoint 2010, Project Server 2010).

11 listopada 2009

Exchange 2010 Deployment Assistant

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o migracji, a boicie się zapytać? Na stronach Technetu pojawiła się nowa strona, która poprzez szereg pytań pozwala przygotować się do procesu migracji do Exchange 2010. Na początek dostępna jest tylko ścieżka migracji z Exchange 2003, ale na początku nowego roku powinna być opublikowana również ścieżka migracji z Exchange 2007 (chociaż ta jest stosunkowo prosta) oraz ze środowiska mieszanego 2003/2007.

Exchange Deployment Assistant

Exchange 2010 Storage Calculator udostępniony

W końcu Ross Smith IV udostępnił na blogu EHLO wersję Storage Calculatora dla Exchange 2010 – ze względu na zmiany w architekturze i poprawienie wydajności ciężko było oszacować wymagania sprzętowe korzystając z dotychczas dostępnego kalkulatora dla Exchange 2007. Teraz zaplanowanie serwerów do nowego wdrożenia lub aktualizacji będzie dużo prostsze.

09 listopada 2009

Nowe narzędzie do aktualizacji OCS

Po kilku ostatnich partiach poprawek do serwer OCS i klientów można poczuć się nieco skołowanym, zwłaszcza, że część z tych poprawek nie jest publikowana przez Microsoft Update. Żeby pomóc administratorom Microsoft najpierw przygotował dedykowaną stronę z poprawkami dla OCS. Ponieważ strona pozwalała znaleźć najnowsze poprawki, ale nie gwarantowała kolejności poprawnej instalacji, kilka dni temu pojawiło się dodatkowe narzędzie, dostępne na liście publikowanych pod powyższym linkiem poprawek - Cumulative Server Update Installer. Narzędzie to po pobraniu pozwala zainstalować niezbędne poprawki w odpowiedniej kolejności, w zależności od zainstalowanych ról serwera. Możemy po prostu wyodrębnić poprawki z pakietu zbiorczego, bądź też przeprowadzić instalację, korzystając z poniższych przełączników:

ServerUpdateInstaller.exe [/silent [/forcereboot]] | [/extractall]

Możemy też skorzystać z interface’u graficznego, który zostanie wywołany, jeżeli uruchomimy program bez żadnych przełączników:

image

Exchange 2010 – premiera

Dzisiaj w Berlinie oficjalnie ogłoszono premierę Exchange 2010. Jednocześnie została również ogłoszona nowa wersja produktu antywirusowego – Forefront 11, którego nazwa trochę się zmieniła i brzmi teraz: Forefront Protection 2010 for Exchange Server (Forefront 10 to Forefront Security for Exchange Server).

Zarówno Exchange 2010 jak i Forefront 2010 można już pobrać z powyższych wityn w wersji testowej oraz zapoznać się z dodatkowymi materiałami opisującymi funkcjonalność produktów.

Można je również będzie zobaczyć na spotkaniu premierowym współorganizowanym przeze mnie w Warszawie i Gdańsku. Serdecznie zapraszam.

CL

08 listopada 2009

MCITP: EST7 – niezły cyrk

Minęło kilka dni od kiedy pojawiła się na Prometricu informacja o zdaniu przeze egzaminu 70-685, na transkypcie również pojawił się ten egzamin, jednak tylko tyle. Po dokładniejszej weryfikacji znalazłem na blogu Born To Learn informację, z której wynika że Microsoft dogadał się z firmą HDI Institute i otrzymanie tego tytułu wymaga dodatkowo zdania egzaminu HDI. Ponieważ nie jest to opisane na ścieżce certyfikacyjnej, więc wprowadza to dodatkowe zamieszanie – wygląda na to że premiera Windows 7 i związanych z nim egzaminów zaskoczyła osoby odpowiedzialne za certyfikację w Microsofcie.

Żeby było ciekawiej, podejście do egzaminu HDI możliwe jest tylko po odbyciu szkolenia, co podnosi koszt takiego egzaminu do kilku tysięcy złotych (!). Nawet mi się nie chce komentować.

05 listopada 2009

Wsparcie Exchange 2007 na Windows 2008 R2

Dobra informacja dla firm posiadających licencje na Exchange 2007 - Microsoft po lawinie protestów ogłosił wprowadzenie w przyszłym roku poprawki umożliwiającej instalację Exchange 2007 na platformie Windows 2008 R2. Jak na razie nie jest to możliwe, konfiguracja tak nie jest również wspierana.

04 listopada 2009

70-685 Zdany

Do listy MCITP doszedł kolejny - dzisiaj sprawdziłem na stronie Prometrica status zdawanych egzaminów Beta i przy pozycji 71-685 pojawił się status - Passed. Co ciekawe, chociaż na stronie z informacją o egzaminie jest wskazanie na tytuł MCITP: Enterprise Desktop Support Technician 7, to na stronie z listą certyfikatów dla Windows 7, takiej specjalizacji nie ma :( . Mam nadzieję, że niebawem się pojawi.

30 października 2009

Integracja Exchange 2010 z OCS 2007 R2

Jak wygląda to w praktyce? Po przejrzeniu aktualnej wersji dokumentacji (OCS 2007 R2 Deploying Enterprise Voice.doc) widzę kilka drobnych różnic. Łatwiej można dodać konfigurację po stronie Exchange korzystając z konsoli graficznej EMC. Postaram się przedstawić taką procedurę:

1. Po zainstalowaniu na serwerze roli Unified Messaging (łącznie z polskim LanguagePackiem oczywiście), tworzymy UM Dial Plan. W tym celu po otwarciu konsoli EMC na poziomie organizacji wybieramy z menu akcji New UM Dial Plan:

UMdialplan

Wpisujemy nazwę, ilość cyfr rozszerzenia (domyślnie 5), jako rodzaj URI wybieramy optymalny dla integracji z OCS SIP URI, oraz zabezpieczenie VoIP typu Secured, no i na końcu oczywiście nasz kod kierunkowy kraju 48.

2. Kolejnym krokiem jest dodanie serwera do Dial Planu. W tym celu musimy przejść do zakładki ogólnej w części Server Configuration i otworzyć właściwości serwera z rolą UM. Następnie po wybraniu zakładki UM Settings dodajemy utworzony wcześniej UM DIal Plan.

image

Po wybraniu dial planu i zatwierdzeniu otrzymujemy ostrzeżenie o konieczności restartu usługi Microsoft Exchange Unified Messaging.

UMserver

Wcześniej jednak musimy dodać certyfikat dla usługi UM.

3. W tym celu na tym samym poziomie konsoli (czyli Server Configuration) mamy dostępne informacje o certyfikatach i możliwość przypisania ich do poszczególnych usług. Po wybraniu z menu akcji pozycji Assign Services To Certificate, możemy skorzystać z kreatora i dodać dany certyfikat do usługi UM.

image

4. Następnym krokiem jest sprawdzenie poprawności konfiguracji lasu. Tym razem niezbędny jest do wykonania skrypt (uruchamiany z katalogu Scripts w strukturze katalogów instalacyjnych Exchange):

.\exchucutil.ps1

Wykonanie ponowne tego skryptu z opcją –verify (.\exchucutil.ps1 -verify) pokaże nam czy operacja została przeprowadzona pomyślnie.

5. Po stronie Exchange w zasadzie to wszystko. Pozostaje jeszcze tylko włączyć funkcjonalność Unified Messaging dla wybranych skrzynek oraz jeśli ktoś chce ustawić auto attendanta.

28 października 2009

Nowe poprawki do OCS 2007 R2 i OC 2007 R2

Microsoft opublikował dzisiaj nowe zestawy poprawek zarówno do OCS, jak i do Communiacatora:

Poprawki te nie usuwają problemu, o którym pisałem ostatnio, do jego usunięcia jest dostępny do ściągnięcia osobny fix. Po pobraniu, wystarczy z linii komend uruchomić ściągnięty program:

ocsasnfix.exe

Informacja o sposobie rozwiązania problemu została dodana do artykułu http://support.microsoft.com/kb/974571

20 października 2009

Znikające foldery pocztowe

Niedawno, po kilku zmianach w firmowym systemie poczty i rozpoczęciu testów Outlooka 2010 Tech Preview x64 ze zdziwieniem zauważyłem brak skrzynki odbiorczej i jednego z założonych przez siebie folderów. Co ciekawe maile były widoczne, tylko folderów nie było widać, zarówno w Outlooku jak i poprzez OWA.

Na szczęście, okazało się, że niedawno pojawiła się 64-bitowa wersja MFCMAPI.exe (od kilku miesięcy to narzędzie, zamiast na stronie Microsoftu, jest dostępne na witrynie Codeplex). Aktualna wersja z września 2009, o numerze 6.0.0.1015, bardzo ładnie współpracuje z Outlook 2010.

Procedura, przywracająca widoczność folderów, opisana jest w artykule http://support.microsoft.com/kb/924226, jest prosta do realizacji. Zacytuję ją poniżej uzupełniając o obrazki, bo nie każdy może znaleźć artykuł, a może to być przydatne:

  1. Uruchamiamy MFCMAPI i klikamy OK, żeby zamknąć okno podpowiedzi.

image

  1. Z menu Session, wybieramy Log On and Display Store Table.
  2. Wybieramy profil Outlooka, wykorzystywany do połączenia z Exchange, zatwierdzamy OK, jeżeli trzeba podając konto i hasło logowania.
  3. Pojawi się lista skrzynek/plików użytkownika podpiętych pod profil, musimy wybrać skrzynkę Exchange (na rysunku widać również skrzynkę POP3 i plik PST).

image

  1. Po dwumlasku (przypomniało mi się ostatnio to zabawne tłumaczenie z lat młodzieńczych myszy) na skrzynce otworzy się jej zawartość w nowym oknie.
  2. Po rozwinięciu folderu Root znajdujemy folder główny skrzynki pocztowej i również go rozwijamy.

image

  1. Znajdujemy niewidoczny folder i znajdujemy niewidoczny folder – w moim przypadku była to Skrzynka Odbiorcza.
  2. W prawym oknie odszukujemy atrybut PR_ATTR_HIDDEN  (może mieć wartość T lub F - T oznacza, że folder jest ukryty).
  3. Klikamy dwukrotnie na atrybucie PR_ATTR_HIDDEN i odznaczamy pole wyboru "Boolean". Zatwierdzamy OK.

image

  1. Zamykamy MFCMAPI i po sprawdzeniu, czy nie wisi nam gdzieś sesja Outlooka (najprościej zrestartować peceta), uruchamiamy Outlooka. Po zsynchronizowaniu pliku OST z serwerem folder powinien być poprawnie widoczny.

Obsługa SMS w OutlookMobile

Jedną z nowych funkcji w Exchange 2010 jest powiadamianie użytkownika o nowych wiadomościach lub nieodebranych rozmowach poprzez SMS, na podany w systemie numer telefonu komórkowego. Jeżeli użytkownik ma telefon z systemem Windows Mobile, integracja Exchange ActiveSync z SMS (EAS SMS) jest również dostępna. Nowa funkcjonalność jest wbudowana w nową wersję Windows Mobile, oznaczoną numerem 6.5.

Jest ona również obsługiwana przez urządzenia starsze, z systemem WM 6.x. Użytkownik powinien pobrać ze strony Microsoftu aktualizację dla Outlook Mobile, zainstalować pobrany plik cab i zrestarować telefon. Jeżeli pojawią się kolejne aktualizacje, Exchange automatycznie może wypchnąć je na telefon. Aktualizację można pobrać ze strony:

https://update.outlook.com/cabs/OutlookLiveSetup.cab

14 października 2009

Poprawka MS09-056 (974571) psuje informacje licencyjne OCS 2007 R2

UPDATED

Po zainstalowaniu wydanych dzisiaj poprawek, OCS 2007R2 zgłupiał i stwierdził, że jego okres ewaluacyjny wygasł. Oprogramowanie było instalowane z nośników Volume License, więc trochę nie to zaskoczyło. Pomyślałem sobie to nic – przecież Microsoft opublikował procedurę, jak aktualizować OCS 2007 R2 z wersji ewaluacyjnej do pełnej, procedura ta jednak nie działa dla wersji wolumenowych (tak jakby ktoś kupował OCS-a w pudełku). Okazało się, że winowajcą jest poprawka MS09-056 opisana w artykule 974571, którą niestety musiałem odinstalować, żeby przywrócić poprawne zachowanie OCS. Czekam na rozwiązanie problemu.

Jak okazało się po dwóch dniach, problem dotyczy nie tylko serwera OCS 2007 R2, ale również jego starszej wersji – OCS 2007, jak donoszą głosy z forum publicznego Microsoftu, podobny komunikat o wygaśnięciu licencji dotyczy również Communicatora.

Zgłaszałem problem (nie tylko zresztą ja) do zespołu produktowego OCS, ale jak na razie jedyna rada jaką dają to odinstalowanie poprawki 974571. Po restarcie problem znika. Oficjalne ostrzeżenie pojawiło się również na blogu zespołu OCS.

Kolejnym obszarem, w którym mogą pojawić się problemy jest instalacja nowego serwera OCS 2007 lub jednej z jego dodatkowych ról (np. Edge). Jeżeli na serwerze została zainstalowana powyższa poprawka, to instalator nie będzie działał poprawnie – opisał to na swoim blogu Rui Silva.

13 października 2009

Wersje Outlooka

Ostatnio przeglądałem u klientów połączenia do serwera Exchange po MAPI i zauważyłem, że nie mogę znaleźć artykułu, podsumowującego wszystkie możliwe wersje Outlooka. Zrobiłem proste zestawienie i wyszło mi coś takiego:

Produkt Wersja RTM Wersja SP1 Wersja SP2 Wersja SP3
Microsoft Outlook 97

8.01.3817

8.02.4212

8.03.4629

8.04.5619 (SR2)

Microsoft Outlook 2000

9.0.0.2711

9.0.0.3821

9.0.0.4527

9.0.0.6627

Microsoft Outlook 2002

10.0.2627.1 10.0.3416.0 10.0.4024.0 10.0.6626.0

Microsoft Office Outlook 2003

11.0.5510.0 11.0.6353.0 11.0.7969.0 11.0.8173.0

Microsoft Office Outlook 2007

12.0.4518.1014 12.0.6212.1000 12.0.6423.1000  

Oczywiście są jeszcze wersje pośrednie (po zaaplikowaniu pakietów poprawek).

07 października 2009

Exchange Server Supportability Matrix

Jedno z ciekawych pytań jakie ostatnio dostałem, dotyczyło współpracy Exchange 2003 z Windows 2008 i Windows 2008 R2 (w końcu jest to aktualna wersja systemu). To, że nie można Exchange zainstalować na Windows 2008, to wiadomo od dawna. A jak wygląda kwestia podniesienia domeny do trybu natywnego Windows 2008 – odpowiedź brzmi – nie można. Współpraca z kontrolerami domeny Windows 2008 R2? Odpowiedź znowu jest odmowna. Tak że administratorzy ze starą wersją Exchange powinni uważać przy aktualizacji domeny. Pełna lista współpracy poszczególnych wersji Exchange i Windows na stronie Technet:

Exchange Server Supportability Matrix

01 października 2009

Problem z instalacją XMPP Gateway

clip_image002

Przy próbie instalacji XMPP Gateway’a można natknąć się na taki błąd jak na obrazku, nawet jeżeli Unified Communications Managed API (UCMA) zostało zaktualizowane do najnowszej wersji – pakiet poprawek z lipca 2009, o którym wspominałem wcześniej na blogu. XMPP gateway zawiera nowy UCMARedist.msi, który nie jest kompatybilny z pierwotną wersją. W związku z tym należy najpierw odinstalować Unified Communications Managed API (UCMA), zainstalować  XMPP gateway, a następnie ponownie zainstalować lipcową poprawkę do UCMA. Trochę zakręcone. Prawda?

MTS 2009 – wrażenia eksperta

Trochę już ochłonąłem po MTS 2009. Całą konferencję spędziłem w dziale Ask The Experts na stanowisku Unified Communications, więc moje wrażenia mogą być trochę zafałszowane. Zwłaszcza, że w przerwie lunchowej w obu dniach tyle osób zadawało nam pytania, że nie starczyło mi czasu na “zaliczenie” gorącego posiłku, a jak patrzę na forum WSS, to lunch jest podstawowym wyróżnikiem udanej konferencji. Ale drożdżówek i kanapek starczyło, więc nie padłem na placu boju.

Pytań było całkiem dużo i choć niektóre były bardzo skomplikowane, to mam nadzieję, że kilka osób udało mi się przekonać, że Exchange 2010 i OCS 2007 R2 to produkty warte bliższego poznania i wdrożenia. Sesja o Exchange 2010 wywołała pewien niedosyt i dodatkową lawinę pytań, ale mam nadzieję, że niebawem PEPUG rozproszy trochę wątpliwości na jego temat.

Oczywiście MTS to także okazja spotkania innych MVP i znajomych, a nawet wspólnych zdjęć. Jestem zadowolony, zwłaszcza że zanikająca sieć WiFi zmusiła mnie do skonfigurowania mojego Icona z BlueConnectem na Windows 7 x64. Chociaż nadal uważam, że PeKiN nie jest najlepszym miejscem do organizowania takiej konferencji.

Office Communications Server 2007 R2 XMPP Gateway

Dzisiaj na stronie Download Center Microsoftu pojawił się zapowiadany od kilku dni XMPP Gateway, umożliwiający pełniejszą współpracę użytkowników serwera OCS 2007 R2 z innymi komunikatorami (między innymi Jaberem i Google Talk).

Office Communications Server 2007 R2 XMPP Gateway

27 września 2009

Monitorowanie urządzeń Cisco poprzez SCOM

Czy wiecie, że można bezpłatnie monitorować urządzeniami Cisco poprzez Systems Center Operations Managera? Właśnie znalazłem napisany i udostępniony na licencji GNU Management Pack dla urządzeń Cisco - na razie tylko dla wersji R2, ale autor obiecuje w najbliższym czasie także wersję SCOM 2007 SP1. Więcej informacji:

SCOM: Advanced SNMP Monitoring Part III: The Completed Cisco Management Pack « Operating-Quadrant

18 września 2009

Office Communications Server 2007 R2, PreCallDiagnostic Resource Kit Tool

Zespół OCS udostępnił właśnie 32-bitową wersję narzędzia ułatwiającego diagnostykę problemów audio na komputerach, które łączą się z OCS. 64-bitowa wersja dostępna była już wcześniej w Resource Kicie do OCS 2007 R2.

16 września 2009

Poprawka pozwalająca na instalację Exchange 2007 SP2 w domenie z kontrolerami w wersji Windows 2008 R2.

Zespół Exchange opublikował poprawione pliki xml z regułami sprawdzającymi środowisko przed instalacją Exchange. Dotychczasowa wersja reguł, w domenie, gdzie były tylko kontrolery domeny Windows 2008 R2, nie potrafiła poprawnie wskazać, że jest to wspierane środowisko. Przy instalacji z dysku twardego serwera nowe wersje plików są automatycznie pobierane z internetu, przy instalacji z płyty, niestety nie są one aktualizowane, podobnie, gdy serwer nie ma dostępu do internetu. Wtedy pliki trzeba pobrać ręcznie i skopiować do podkatalogu Setup\ServerRoles\Common\<wersja językowa>. Więcej szczegółów na blogu EHLO:

You Had Me At EHLO... : The fix for installation of Exchange 2007 SP2 with Windows 2008 R2 Domain Controllers is now available.

08 września 2009

Troubleshooting Exchange 2007 Store Log/Database growth issues

Natrafiłem na bardzo ciekawy post na blogu Mike’a Lagase opisujący troubleshooting problemów z niekontrolowanym rozrostem logów i baz danych na serwerze Exchange.

Mike Lagase : Troubleshooting Exchange 2007 Store Log/Database growth issues

Exchange 2007 SP2 – problemy?

Sam nie natrafiłem na problemy przy instalacji SP2 na serwerach Exchange 2007, którymi zarządzam, ale w oczekiwaniu na pierwszy Rollup pozwolę sobie na małe podsumowanie:

  • Znowu nie najlepiej napisane warunki brzegowe w plikach ExBPA, wykorzystywane do weryfikacji środowiska, blokują instalację w domenie, gdzie wszystkie kontrolery są w wersji Windows 2008 R2. Problem został opisany na blogu zespołu Exchange. Jak na razie jest dostępny tylko hotfix na żądanie do uzyskania z supportu, albo zostawienie jednego DC w starszej wersji. Oczywiście ma zostać poprawiony w kolejnym hotfixie. Obawiam się, że znowu zapomną o uwzględnieniu słowa “Dodatek”.
  • Dodatek do integracji backupu w Windows 2008 nie działa prawidłowo na dyskach podpiętych jako punkty montowania. To również ma zostać uwzględnione.
  • Brak możliwości instalacji Exchange 2007 SP2 na Windows 2008R2. Niestety jest to celowe i nie będzie zmienione w kolejnych rollupach.
  • Jak na razie trzeba również nagimnastykować się trochę nad instalacją SP2 na SBS 2008. Został już opublikowany artykuł, opisujący co trzeba zrobić, żeby instalacja się udała - http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;973862

04 września 2009

PSv2 Modules : Wprowadzenie

Na strona TEchEdge pojawiło się kilka krótkich filmików, pozwalających zapoznać się z pojęciem Modułów w PowerShell 2.0 i jak ich używać:

PSv2 Modules : An Introduction with Bruce Payette

PSv2 Modules : How to use Them

PSv2 Modules : Write Script and Binary Modules

Jak wykorzystać zwykły komputer jako FSW w DAG?

Jedną z zalet Exchange 2010 jest możliwość skonfigurowania wszystkich podstawowych ról na 2 serwerach, łącznie z wysoką dostępnością baz danych. Exchange 2010 wykorzystuje w tym celu Failover Clustering z Windows 2008 w modelu Majority Node Set. W tym modelu wykorzystywany jest współdzielony katalog na innym komputerze – File Share Witness (FSW). Zgodnie z zaleceniami Microsoft, FSW optymalnie powinien być ulokowany na serwerze z rolą Hub Transport (była to zresztą w pierwszych wersjach beta jedyna możliwość), jednak w przypadku, gdy chcemy ograniczyć środowisko Exchange do 2 serwerów, nie możemy żadnego z nich wykorzystać w tym celu.

Jak zatem postąpić? Jeżeli komputer nie jest serwerem Exchange 2010, nie należy do grupy serwerów Exchange, więc musimy ręcznie zmodyfikować ustawienia bezpieczeństwa na maszynie – w tym celu musimy dodać domenową grupę Exchange Trusted Subsystem do lokalnej grupy Administrators, co pozwoli usługom Exchange utworzyć i zarządzać udziałem sieciowym w systemie plików, dodatkowo musimy również otworzyć na firewallu porty pozwalające zdalnie zarządzać maszyną. W tym celu wykonujemy komendę:

netsh advfirewall firewall set rule group="Remote Administration" new enable=yes

W tym momencie możemy utworzyć grupę dostępności wskazując przygotowany w ten sposób komputer SerwerFSW i katalog C:\DAG1FSW, który będzie pełnił rolę świadka:

New-DatabaseAvailabilityGroup -Name DAG1 -WitnessDirectory C:\DAG1FSW –WitnessServer SerwerFSW

Jeżeli katalog nie istnieje, to usługi Exchange’owe utworzą go, a następnie udostępnią z odpowiednimi uprawnieniami.

01 września 2009

Zdalny dostęp do Exchange z PowerShell 2.0 i WinRM

Można połączyć się do zdalnego serwera Exchange 2010 bez potrzeby instalacji narzędzi administracyjnych dla Exchange. Wystarczy mieć zainstalowany pakiet Power Shell 2.0 i skorzystać z poniższej procedury:

1. Wymierz z menu startowego komputera Windows PowerShell V2 lub zintegrowane środowisko (z wbudowanym edytorem) Windows PowerShell ISE.

2. Otwórz połączenie do Exchange 2010 (przykładowa  nazwa serwera WAW-SRV) wykonując komendę:

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri http://WAW-SRV/PowerShell/ -Authentication Kerberos

3. Zaimportuj sesję PowerShell na swój komputer wykonując komendę:

Import-PSSession $Session

W tym momencie uzyskujesz dostęp do cmdletów Exchange 2010 na serwerze i możesz je normalnie wykonywać lokalnie.

Jeżeli do połączenia chcesz użyć innego konta, które ma np. wyższe uprawnienia, należy przekazać użytkownika poprzez zmienną:

$UserCredential = Get-Credential

W tym momencie pojawi się prompt do podania nazwy użytkownika i hasła, którego chcesz użyć do dostępu do Exchange. Obiekt przypisany do zmiennej $UserCredential przekazujesz do wykorzystywanej wcześniej komendy:

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri http://WAW-SRV/PowerShell/ -Authentication Kerberos -Credential $UserCredential

I ponownie importujesz sesję:

Import-PSSession $Session

Aktualizacja Exchange 2007 SDK

Osoby dopisujące własne rozszerzenia do Exchange 2007 na pewno ucieszy informacja, że na stronie Download Center pojawiła się zaktualizowana do SP2 wersja SDK (poprzednia aktualizacja była wydana w grudniu 2008).

31 sierpnia 2009

Jak konfigurować klienta VPN poprzez Group Policy

Na blogu produktowym Routing and Remote Access pojawił się bardzo ciekawy opis jak można konfigurować ustawienia klientów VPN, nie jak dotychczas poprzez ręczne ustawienia lub Connection Managera, ale poprzez Group Policy. Rozwiązanie wymaga odpalenia w trakcie logowania skryptu PowerShell na kontrolerze domeny i działa dla systemów Windows XP, Windows 2003, Windows Vista, Windows Server 2008, Windows7 oraz Windows 2008 R2. Szczegóły znajdziecie na blogu:

Routing and Remote Access Blog : Provisioning VPN client settings using Group Policy

29 sierpnia 2009

Instalacja Exchange 2007 Service Pack 2 na Windows Essential Business Server 2008

Pisałem niedawno o problemach z instalacją Exchange 2007 SP2 na SBS 2008/EBS 2008. Po oficjalnej premierze SP2 pojawiło się wiele pytań na forum WSS, jak obejść te problemy. Okazało się, że zespół produktowy EBS opublikował już na swoim blogu informację jak poprawnie przeprowadzić proces instalacji na EBS 2008, pojawił się również artykuł bazy wiedzy 973461 na ten temat.

The Microsoft EBS Team Blog : How to Install Exchange 2007 Service Pack 2 on Windows Essential Business Server 2008

W skrócie sprowadza się to do instalacji SP2 do Windows 2008 na wszystkich serwerach oraz wyłączenia usług Forefront przed uruchomieniem setupu Exchange 2007 SP2. Nie zapomnijcie włączyć usług ponownie po zakończeniu upgrade’u!

27 sierpnia 2009

Microsoft Exchange Server 2007 SP2 Help

Wczoraj pojawiła się zaktualizowana wersja pliku chm z helpem dla Exchange 2007 SP2. Przypomnę, że help dla Exchange jest systematycznie aktualizowany – nanoszone są w nim zmiany, które został wprowadzone w kolejnych pakietach poprawek i Service Packach.

Download details: Microsoft Exchange Server 2007 SP2 Help

25 sierpnia 2009

Jak uprościć przygotowanie maszyny dla Exchange 2010?

Exchange 2010 można zainstalować na serwerze z systemem Windows 2008 SP2 lub Windows 2008 R2. Przed instalacją należy jednak dodać kilka komponentów, które nie są zintegrowane z systemem Windows 2008 SP2:

  • .Net Framework 3.5. SP1
  • PowerShell 2.0 and Windows management
  • Microsoft Filter Pack
  • Należy również, tak jak w przypadku serwera Exchange 2007 włączyć część modułów serwera webowego. Żeby ten proces uprościć Dejan Foro przygotował skrypt (wersja skryptu dla Windows 2008 R2 ma się pojawić za kilka dni), który znacznie przyspiesza konfigurację systemu. Dokładniejszy opis skryptu na jego stronie:

    http://www.exchangemaster.net/index.php?option=com_content&task=view&id=98&Itemid=57

    Exchange Server 2007 SP2 już jest!!!

    (UPDATED)

    Czekaliśmy, czekaliśmy, aż w końcu doczekaliśmy się! Po wielu miesiącach testów na stronach Technet pojawił się wytęskniony przez wszystkich (zwłaszcza adminów Exchange na platformie Windows 2008) Service Pack 2 do Exchange.

    Download details: Exchange Server 2007 SP2

    Co nowego w Exchange 2007 SP2? Lista zmian dostępna jest na stronie TechNet Exchange Server TechCenter. W skrócie można powiedzieć, że przede wszystkim zmiany obejmują współpracę z Exchange 2010, integrację z Windows Server Backupem, dodatkowe opcje audytu środowiska dostępne z konsoli, dynamiczne przyjmowanie aktualizacji schematu AD oraz lepsze zarządzanie limitami folderów publicznych. Dodane zostały również nowe przełączniki do wielu cmdletów:

  • Add-AvailabilityAddressSpace
  • Export-Mailbox
  • Import-Mailbox
  • Move-Mailbox
  • New-ActiveSyncVirtualDirectory
  • New-ManagedFolder
  • Restore-Mailbox
  • Set-ActiveSyncVirtualDirectory
  • Set-CASMailbox
  • Set-IMAPSettings
  • Set-OABVirtualDirectory
  • Set-OrganizationConfig
  • Set-POPSettings
  • Set-PublicFolder
  • Set-TransportConfig
  • Test-ActiveSyncConnectivity
  • Test-OwaConnectivity
  • Test-WebServicesConnectivity
  • Pojawił się także parametr –UseRUSServer w prawie 40 kolejnych cmdletach.

    18 sierpnia 2009

    Exchange 2010 beta exam

    Już pojutrze rusza rejestracja na beta wersję egzaminu 70-662 -> TS: Microsoft Exchange Server 2010, Configuring. Zmieniły się trochę zasady związane z rejestracją na egzamin – pierwszeństwo (zaproszenia) dostają osoby, które wykazały się odpowiednimi umiejętnościami i charakterystyką opisaną w profilu eksperta dziedzinowego – Subject Matter Expert wypełnionym na portalu Connect. Ja już takie zaproszenie dostałem i jak tylko ruszy rejestracja, mam zamiar się zarejestrować.

    Exchange 2010 beta exams coming soon—submit your SME profile now! | born to learn

    Materiały wstępnie opisujące przygotowanie do egzaminu są dostępne na portalu Microsoft Learning.

    Microsoft udostępnił dzisiaj publicznie Exchange Server 2010 Release Candidate!

    Wreszcie na witrynie TechNet Evaluation Center pojawiła się zaktualizowana wersja Exchange 2010. Pozostaje tylko liczyć tygodnie do premiery. Więcej szczegółów:

    You Had Me At EHLO... : Exchange Server 2010 Release Candidate Available Today!

    Download Exchange 2010 RC

    Jak skonfigurować lab dla testów Unified Communication

    Bardzo ciekawą serię postów pokazującą jak na maszynie z Hyper-V skonfigurować lab dla testów OCS i Exchange 2007 z obsługą funkcjonalności Enterprise Voice Dave Howe opublikował na woim blogu “My life as a UC n00b...” Dave pracuje w Microsoftcie jako Senior Support Escalation Engineer. Zachęcam do lektury:

    (Part 1 of 3)

    (Part 2 of 3)

    (Part 3 of 3)

    16 sierpnia 2009

    Antywirusy dla Windows 7

    Po zainstalowaniu Windows 7 jednym z pierwszych zadań był oczywiście wybór antywirusa. Niestety, okazało się, że oprogramowanie, jakie używam w firmie, jak na razie nie obsługuje Windows 7 x64. Wcześniej na etapie RC testowałem oprogramowanie AVG, Symantec SEP i TrendMicro, które sprawowały się na wersji x86 powiedzmy że poprawnie. Teraz postanowiłem ponownie przetestować produkty Symanteca. Na pierwszy ogień poszedł Norton Antywirus 2010 w wersji Beta. Interface całkiem ciekawy, niestety , jedna z usług dosyć często sygnalizowała błąd – tak to w betach czasem bywa i niestety miała okres ewaluacji tylko 14 dni.

    Niestety pomimo tego, że aktualna wersja SEP 11 MR4 MP2 działała poprawnie z wersją Windows 7 RC (chociaż instalacja była trochę zakręcona), to nie działa ona poprawnie z wersją RTM. W związku z tym zainstalowałem wersję beta SEP 11 RU5, który ma być dostępny w wersji finalnej na początku września. Wygląda podobnie jak poprzednie wersje, chociaż jego nazwa wskazuje, że Symantec postanowił zmienić oznaczenia kolejnych wersji – zamiast MR5 (maintenance release) jest teraz RU5 (release update), podobnie jak w Exchange Serverze. Ważne że pracuje efektywnie i wydajnie.

    Bloggers Underground #2.5

    Po pierwszym dniu konferencji MTS 2009 odbędzie się spotkanie bloggerów, na które się wybieram. Ostatnio włożyłem trochę pracy w integrację Twittera, Facebooka i tego blogu, więc postanowiłem powiedzieć o tym parę słów. Mam nadzieję, że spotkanie będzie równie udane jak rok temu.

    Bloggers Underground #2.5

    15 sierpnia 2009

    Office Communications Server 2007 R2 Web Scheduler

    Microsoft właśnie opublikował nowe narzędzie dla Office Communications Serwera 2007 R2 – WebScheduler, który jest alternatywą dla dobrze znanego dodatku dla Outlooka wykorzystywanego do organizacji spotkań przy pomocy serwera OCS 2007 R2 – prezentacji Live Meeting czy też rozmów konferencyjnych. Dla osób testujących funkcjonalność Office 2010 x64, gdzie Outlook plug-in jest jak na razie niedostępny, to bardzo ciekawa propozycja.

    Office Communications Server 2007 R2 Web Scheduler

    14 sierpnia 2009

    Autobus wiedzy nas omija

    26 października, Microsoft Learning oraz Springboard Series inauguruje w Europie 2 Sezon “Get On the Bus Tour” (pierwszy odbył się w USA przed amerykańskim TechEd’em 2009). Roadshow odwiedzi 11 europejskich miast, zaczynając w Mediolanie, a kończąc na konferencji TechEd Europe w Berlinie 9 listopada. Na każdym przystanku uczestnicy przyjrzą się nowym technologiom - Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Server 2008 R2 oraz Microsoft Exchange Server 2010. Będzie można również zmierzyć się z najnowszymi egzaminami. Niestety impreza ominie Warszawę (zaczyna się dopiero miesiąc po MTS 2009).

    Ale PEPUG szykuje dla miłośników Exchange małą niespodziankę, o czym napiszę już wkrótce.

    Gdzie zatrzyma się autobus?

    • Mediolan, 26 października
    • Zurych, 27 października
    • Paryż, 28 października
    • Londyn, 29 października
    • Bruksela, 30 października
    • Amsterdam, 2 listopada
    • Frankfurt, 3 listopada
    • Monachium, 4 listopada
    • Wiedeń, 5 listopada
    • Praga, 6 listopada
    • Berlin, 9 listopada

    Get on the Bus Tour Europe | born to learn

    06 sierpnia 2009

    Lista najnowszych aktualizacji dla Communications Server 2007 R2

    Właśnie przeglądam artykuł Technet podsumowujący poprawki opublikowane w kwietniu, a zwłaszcza w lipcu dla OCS R2. Sporo tego. Chociaż z drugiej strony dobrze, że zauważone problemy są na bieżąco usuwane.

    List of available updates for Communications Server 2007 R2

    Niektórzy koledzy zapominają, że część poprawek jest w formacie aktualizacji windows installera i na platformie Windows 2008 mogą wymagać eskalacji uprawnień (nieszczęsny UAC) – czyli trzeba kliknąć prawym klawiszem na poprawce i “Run As Administrator”.

    03 sierpnia 2009

    Office Communicator Phone Edition (2007 R2) – lipcowa aktualizacja

    Przed kilku dniami pojawiła się kolejna aktualizacja oprogramowania dla OCPE aka Tanjay (LG-Nortel IP 8540 i Polycom CX700). Nowa aktualizacja ma numer 3.5.6907.35. Poprawia kilka błędów w ustawieniach audio i interface (przycisk redial). Poprawiona zostanie także synchronizacja telefonu z pecetem przez łącze USB.

    Download details: Office Communicator Phone Edition (2007 R2)

    Dodatkowe informacje: http://support.microsoft.com/kb/972398

    02 sierpnia 2009

    OCS Remote Connectivity Analyzer

    Idąc w ślady kolegów z działu Exchange i cieszącego się sporą popularnością serwisu Exchange Remote Connectivity Analyzer (utworzonego przez Shawna McGrath’a i Brada Hughes’a), specjaliści z działu OCS postanowili utworzyć podobną witrynę. Premal Gandhi (UC Support Escalation Engineer), Matthew Fresoli (Supportability Program Manager) oraz Jason Stine (Senior Lead Program Manager) utworzyli podobny portal: OCS Remote Connectivity Analyzer

    image

    Jak na razie dostępne są tylko dwa testy:

    • Office Communications Server Remote Connectivity
    • Office Communications Server Remote Connectivity w/AutoDiscover

    W najbliższym czasie planowane jest rozszerzenie funkcjonalności portalu o dodatkowe funkcje związane głównie z rozszerzeniem opcji diagnostycznych i opisem możliwych rozwiązań problemów. Mają być również dostępne dodatkowe testy.

    Jeżeli komuś przyjdą do głowy ciekawe pomysły na dodatkowe funkcje albo uwagi na temat funkcjonalności można użyć linku feedback w celu zgłoszenia uwag.

    Bezpłatne szkolenie z Exchange 2010

    Na portalu szkoleniowym Exchange – pojawił się nowy, bezpłatny (przynajmniej jak na razie) zestaw szkoleń dotyczących Exchange 2010. Zestaw składa się z dwóch ćwiczeń,

    Clinic 6900: Introduction to Exchange Server 2010

    Clinic 6901: Exchange Server 2010 in an Enterprise

    pokazujących nowości w Exchange 2010 – narzędzia zarządzające, nowe funkcje, opcje wysokiej dostępności, Unified Messaging. Materiał przeznaczony jest na około 2 godziny nauki.

    Collection 6899: Exploring Features of Exchange Server 2010

    31 lipca 2009

    Ciekawe dokumenty techniczne

    Przy okazji sprawdzania kilku informacji znalazłem dwa w miarę nowe artykuły techniczne dotyczące Exchange 2007:

    White Paper: Fundamentals of Troubleshooting Unified Messaging in Exchange 2007

    White Paper: Comparing the Power Utilization of Native and Virtual Exchange Environments

    Co prawda były opublikowane w maju, ale na pewno przy okazji przygotowania do instalacji Service Packa administratorzy chętnie po nie sięgną.

    Instalacja Microsoft Exchange 2007 SP2 na serwerze Windows SBS 2008 i Forefront Server for Exchange

    Już za parę dni ukaże się długo oczekiwany SP2 do Exchange 2007, pozwalający (wreszcie) backupować Exchange na platformie Windows 2008, wliczając w to oczywiście EBS 2008/SBS 2008 – na ten temat więc napiszę za chwilę, teraz można sprawdzić na blogu zespołu Exchange jak to prosto działa. Jak na razie na swoim blogu zespół SBS-owy ostrzega przed dziwnymi komunikatami, które pojawią się w trakcie instalacji Service Packa 2 do Exchange. Żeby im zapobiec, zespół SBS wspólnie z zespołem Exchange opracowuje dodatkowe narzędzie, mające pomóc przy instalacji Service Packa na platformie SBS, zastępując standardowego instalatora. Dla osób, które nie chcą czekać na automat, Microsoft ma opublikować w najbliższych dniach artykuł KB 973862, opisujący procedurę ręcznej instalacji Exchange na tej platformie. Więcej szczegółów można znaleźć na blogu zespołu SBS:

    The Official SBS Blog : Microsoft Exchange 2007 SP2 installation is blocked on Windows SBS 2008

    Problem jednak dotyczy nie tylko serwerów SBS 2008, ale również innych serwerów z zainstalowanym oprogramowaniem Forefront Security for Exchange Server. Standardowo, przy instalacji poprawek lub service packa na serwerze Exchange z zainstalowanym Forefrontem wystarczyła procedura opisana w artykule KB 929080. W przypadku Exchange 2007 SP2 jednak to nie wystarczy. Na początku lipca ukazała się nowa wersja produktu - Microsoft Forefront Security for Exchange Server with Service Pack 2, poprawnie działająca z Exchange 2007 SP2. Opis zmian dostępny jest w artykule KB 960465. Dlatego też przed instalacją Exchange SP2 należy zaktualizować zainstalowaną wersję FSE.

    28 lipca 2009

    Dokumentacja OCS 2007 R2 zaktualizowana

    W ostatnich dniach Microsoft mocno zaktualizował stronę z dokumentacją do OCS R2. Ilość dokumentów jest naprawdę imponująca. Można pobrać je w formie pliku chm, w formacie Worda lub wszystkie dokumenty razem w postaci pliku zip. Przyjemnej lektury:

    OCS 2007 R2 Documentation

    26 lipca 2009

    Zmiany w licencjonowaniu połączeń OCS z publicznymi komunikatorami

    Z dniem 1 lipca Microsoft zmienił w znaczący sposób licencjonowanie połączeń pomiędzy Office Communications Server oraz publicznymi sieciami komunikatorów. Zmiany dotyczą trzech zagadnień:

    • Licencja Live Communications Server Public IM Connectivity (LCS PIC) zmienia nazwę na Office Communications Server Public IM Connectivity (OCS PIC).
    • Klienci, którzy posiadają Office Communications Server 2007 R2 Standard CAL lub Office Communications Server 2007/Live Communications Server 2005 SP1 Standard CAL z opcją Software Assurance nie będą już potrzebowali dodatkowej licencji na federację z Windows Live.  (Licencja nadal jest potrzebna na federację z komunikatorami AOL i Yahoo!, które na szczęście są w Polsce dużo mniej popularne).
    • Mając skonfigurowaną federację z usługą Windows Live, użytkownik może dodawać kontakty Windows Live do listy kontaktów Office Communicator, mając podgląd ich dostępności i mogąc korzystać z wiadomości błyskawicznych.

    Aktywacja nowej bezpłatnej licencji nie jest jednak trywialna i lepiej zajrzeć do przewodnika:

    Office Communications Server Public IM Connectivity Provisioning Guide

    Więcej szczegółów na blogu zespołu OCS:

    Changes in Office Communications Server Public IM Federation

    Wysoka dostępność w Communications Server 2007 R2

    Wiele osób zastanawia się, jak uzyskać wysoką dostępność w OCS. Taką metodą ma być zastosowanie powielenia lokalizacji, co zostało opisane w wydanym kilka dni temu dokumencie technicznym. Oczywiście można się zastanawiać, na ile takie rozwiązanie jest opłacalne, ale wysoka dostępność kosztuje, a większa cześć kosztów OCS to i tak licencje klienckie. Zachęcam do lektury:

    Communications Server 2007 R2 Site Resiliency White Paper

    Microsoft raportuje zwiększenie udziału w rynku Exchange i SharePoint w stosunku do Notes

    Jakiś czas temu pisałem o informacjach IBM na temat zwiększenia udziału w rynku przez Lotus Notes, a teraz zespół Unified Communications Microsoftu po podsumowaniu zakończonego w czerwcu roku fiskalnego (lipiec 2008 – czerwiec 2009) ogłosił na swoim blogu informację o olbrzymiej ilości klientów, którzy rozpoczęli migrację z Lotus Notes na platformę Exchange i Sharepoint. Liczba jest niebagatelna – 4,7 miliona, co w czasie ogólnoświatowego kryzysu jest tym bardziej godne uwagi. Co prawda nadal wiele firm trzyma Lotusa, bo modyfikacja starych aplikacji jest nieopłacalna, ale równolegle wdraża nowe rozwiązania na Sharepoincie lub po prostu wykorzystując SQL i np. interface webowy. Więcej można przeczytać na blogu UC:

    Unified Communications Group Team Blog : Millions Switch to Exchange and SharePoint from Notes

    Wiele nowości

    Właśnie wróciłem z urlopu i przeglądam zaległą pocztę (prawie 1000 maili). Sporo nowości i ciekawostek, o których postaram się napisać w osobnych postach. Łącze internetowe też rozgrzało się do czerwoności – Office 2010 w wersji beta, nowe buildy Exchange 2010 i Exchange 2007 SP2, a później Windows 2008 R2 i Windows 7.

    18 lipca 2009

    Update Rollup 9 for Microsoft Exchange Server 2007 Service Pack 1

    Już za chwilę będzie dostępny publicznie Service Pack 2 dla Exchange 2007, ale póki co Microsoft wypuścił 9 paczkę poprawek dla wersji SP1. Oprócz kilku poprawionych błędów RU9 ułatwia pracę Exchange 2007 w środowisku z kontrolerami domeny Windows 2008 R2 (instalacja na tej wersji systemu Exchange 2007 nie jest możliwa nawet z tą poprawką).

    Zachęcam do pobrania poprawki.

    Artykuł z dokładnym opisem pakietu Update Rollup 9 for Microsoft Exchange Server 2007 Service Pack 1

    25 czerwca 2009

    71-680: Windows 7, Configuring

    N nawale pracy zupełnie zapomniałem o tym egzaminie, ale kiedy dzisiaj przeczytałem na blogu Noise’a o potwierdzeniu zdania egzaminu, z ciekawości zajrzałem na stronę Prometrica – również zdałem! W tym roku mniej Bet, jak na razie, więc to dopiero drugi egzamin, jaki zdałem, ale pewnie na jesieni nadrobię…

    71-680 Passed – TS: Windows 7, Configuring — na blogu Noise’a

    21 czerwca 2009

    Microsoft Office Live Meeting 2007 Lotus Notes Add-In Deployment Guide

    Ostatnio wpadł mi w ręce dokument opisujący konfigurację dodatku umożliwiającego współpracę Lotus Notes (wersje 6.5.x i nowsze) z LiveMeeting i OCS 2007. Niestety jeszcze nie obsługuje wersji R2. Ale zwolennicy Notesów powinni wypróbować

    Live Meeting 2007 Lotus Notes Add-In Deployment Guide

    Live Meeting Lotus Notes Add-In Pack

    20 maja 2009

    Update Rollup 8 for Exchange Server 2007 Service Pack 1

    Microsoft wydał dzisiaj 8 Rollup do SP1. Poprawiono w nim kilka znalezionych ostatnio błędów, a zwłaszcza dodany przez RU7 błąd opisany w KB 969690 zmieniający adres nadawcy w potwierdzeniach dostarczenia wiadomości (DN). Pisałem niedawno jak obejść ten problem, teraz został on usunięty. Więcej o usuniętych przez RU8 błędach:

    Update Rollup 8 for Exchange Server 2007 Service Pack 1

    12 maja 2009

    Wirtualna sesja o Power Shellu w Exchange

    Zapraszam wszystkich na wirtualną sesję o Power Shellu, którą będzie prowadził Dejan Foro – specjalnie dla EUGEurope i PEPUG.

    Więcej informacji na stronie PEPUG

    11 maja 2009

    Exchange 2007 SP2 – jeszcze trochę trzeba poczekać

    Na odbywającej się właśnie konferencji TechEd 2009 oraz na stronie blogu produktowego Microsoft poinformował o tym, że Service Pack 2 do Exchange 2007 będzie dostępny w trzecim kwartale 2009. Z największych zmian można wymienić rozbudowane opcje diagnostyczne, kwotowanie folderów publicznych, trochę dodatkowych opcji do cmdletów, a przede wszystkim to, na co wszyscy niecierpliwie czekają od roku – opcja backupu Exchange z wykorzystaniem VSS (czego brakuje wszystkim w Windows 2008). Inną cechą poprawki ma być przygotowanie do współpracy w środowisku mieszanym z Exchange 2010.

    Czy warto wirtualizować? Spotkanie z Paulem Butterworth

    Warszawska Grupa Wirtualizacyjna oraz Polska Grupa System Center zapraszają jutro na wspólne spotkanie, którego gościem specjalnym będzie Paul Butterworth z Microsoft. Paul Butterworth jest Enterprise Technology Strategist odpowiedzialnym w Europie za technologie zarządzania oraz technologie wirtualizacyjne w Microsoft. Tematem jego sesji będzie użycie Windows Server 2008 R2 oraz rozwiązań System Center dla zapewnienia elastycznego środowiska wirtualnego.Drugą sesję poprowadzi Piotr Wyrzykowski i opowie o 10 powodach dla których warto wdrażać wirtualizację.

    Rejestracja na spotkanie

    08 maja 2009

    Restrukturyzacja w Microsoft

    “Restrukturyzacja” w Microsoft zbiera swoje żniwo. Na swoich blogach informacje o zlikwidowaniu przez firmę swoich stanowisk i poszukiwaniu pracy ogłosili Steve Riley i Eileen Brown. Na pewno będzie to duże osłabienie firmy biorąc pod uwagę popularność tych osób ich aktywność w ewangelizacji w zakresie produktów Microsoftu.

    Unified Communications Adoption and Training Kit 2007 R2

    Miesiąc temu Microsoft opublikował  materiały szkoleniowo-informacyjne dla użytkowników - Microsoft Unified Communications Training and Adoption 2007/2007 R2 User Awareness and Training Materials, teraz przyszła pora na trenerów i administratorów- Unified Communications Adoption and Training Kit 2007 R2 Wygląda to bardzo ciekawie. Równie ciekawie wygląda aplikacja przygotowana w Silverlight 2.0, pokazująca podstawowe operacje wykonywane w OCS – Unified Communications How-To

    24 kwietnia 2009

    Problemy z usługami webowymi wystawiania certyfikatów dla Windows Mobile

    Jednym z problemów związanych z nowymi produktami Microsoftu jest wprowadzanie nowych cech nie do końca zgodnych z poprzednimi wersjami systemu. I tak np. usługi web enrollmentu czyli wystawiania certyfikatów przez www inaczej zachowują się na Windows 2003 i Windows 2008 (co jest zrozumiałe ze względu na inną wersję serwera IIS), ale inaczej też działa wystawianie dla Windows XP i Winows Vista, nawet jeżeli używamy tej samej wersji przeglądarki webowej.

    Jeżeli chcemy, żeby web enrollment działał poprawnie dla Visty na platformie Windows 2003 musimy doinstalować specjany dodatek:

    How to use Certificate Services Web enrollment pages together with Windows Vista or Windows Server 2008

    Wiąże się to z innym modelem bezpieczeństwa i używaniem kontrolek ActiveX na obu tych platformach. Wprowadzenie zmian dla Web Enrollment uniemożliwia jednak obsługę systemu Windows Mobile poprzez strony web enrollmentu. Konieczne są kolejne zmiany w stronach asp. Na szczęście jest to opisane przez Microsoft w kolejnych dokumentach:

    Certificate Web Enrollment Pages do not support Windows Mobile devices when they are released on computers that are running Windows Server 2008 or Windows Server 2003 and that have Certificate Services installed

    Windows Mobile devices cannot use Certificate Web Enrollment Pages in Windows Server 2003 or in Windows Server 2008

    Niestety, poprawki te nie są dostępne w polskiej wersji językowej, co wymaga dodatkowej pracy od administratora. No comments…

    smile_sad

    22 kwietnia 2009

    Małe porządki

    Czas płynie, więc postanowiłem trochę zmienić wygląd mojego bloga. Nie mam za dużo czasu na wodotryski, więc tylko wybrałem inny szablon. Oczywiście też zielony…

    Exchange Online Developer Guide

    Ciekawy dokument dla osób wdrażających hostowane usługi Exchange pojawił się w ostatnich dniach na stronach Microsoft:

    Download details: Exchange Online Developer Guide

    Usługa Exchange Online zyskują ostatnio coraz większą popularność, chociażjeszcze w Polsce mało o nich słychać. Ostatnio do pakietu dołączyć również hostowany OCS, co w połączeniu z Live Meetingiem i Sharepointem dają duże możliwości firmom zainteresowanym wyniesieniem usług na zewnątrz.

    19 kwietnia 2009

    Jaki antywirus dla Exchange 2010?

    Jedno z pytań, które nurtuje testujących Exchange 2010 jest to, z jakiego antywirusa można korzystać. Oczywiście równolegle z betą Exchange 2010, Microsoft zaprezentował kolejną Betę nowej wersji FSE, również z numerkiem 2010. Interface jest mocno zmieniony, do zarządzania można używać PowerShella, a Forefront Security for Exchange Server 2010 może również obsługiwać Exchange 2007.

    Microsoft Forefront Security for Exchange Server: Beta 2

    Testy Exchange Server 2010

    Przy testowaniu Exchange 2010 możemy natknąć się na jeden podstawowy problem – tak jak w przypadku OCS 2007 R2 Exchange 2010 ma być dostępny wyłącznie w wersji 64-bitowej – nie będzie 32-bitowej wersji testowej. Problemy można rozpatrywać na dedykowanym forum dyskusyjnym:

    Exchange Server 2010 Forum

    Exchange 2003 na emeryturze

    14 kwietnia 2009 Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie dla Exchange 2003 i Windows 2003 SP1. Z jednej strony powinno to zachęcić firmy do migracji, z drugiej strony uświadomić, że czas leci i trzeba pomyśleć o wymianie platformy.

    15 kwietnia 2009

    Microsoft Exchange Server 2010 Beta udostępniony publicznie

    Wreszcie mogę o tym pisać i mówić. W trakcie konferencji Interact 2009 zostały zaprezentowane informacje o funkcjonalności, a ostatniej nocy Microsoft udostępnił publiczną wersję Beta Exchange 2010. Inteface wygląda bardzo podobnie, ale jest kilka istotnych zmian, które mają istotne znaczenie dla dużych korporacji. Postaram się je kolejno omówić w najbliższych dniach.

    Download: Microsoft Exchange Server 2010 Beta

    Dokumentacja techniczna (Beta) na stronach TechNet

    clip_image001

    09 kwietnia 2009

    Problem z Delivery Status Notifications w Exchange 2007 SP 1 - Roll Up 7

    Pomimo ożywionej dyskusji na forum WSS problem ciągle powraca, więc parę słów wyjaśnienia. Po zainstalowaniu RU7 do Exchange 2007 SP1, komunikaty związane z dostarczaniem wiadomości zaczęły być wysyłane z adresu postaci (podaję jako przykład domenę PEPUG)

     MicrosoftExchange329e71ec88ae4615bbc36ab6ce41109e@pepug.org

    Część osób stosuje obejście w postaci odinstalowania Rollupa, ale jest to wylanie dziecka z kąpielą. Rozwiązania są trzy – zadzwonić do supportu po Hotfix (niestety nie jest dostępny publicznie), poczekać na RU8, który niebawem będzie dostępny lub zastosować obejście dokłądnie opisane na blogu Andy’ego Grogana. W skrócie sprowadza się to do wykonania dwóch komend z Exchange Management Shella:

    Set-OrganizationConfig -MicrosoftExchangeRecipientEmailAddressPolicyEnabled $false

    Set-OrganizationConfig –MicrosoftExchangeRecipientPrimarySmtpAddress postmaster@pepug.org

    Czyli wyłączenie domyśłnego adresu dla organizacji i przypisanie konkretnego adresu dla organizacji. Więcej szczegółów na blogu Andy’ego:

    Exchange 2007 SP 1 - Roll Up 7 - Delivery Status Notifications

    Ile certyfikatów ma twój trener?

    Miesiąc kwiecień jest globalnym terminem przedłużania certyfikatów MCT, przy tej okazji na blogu zespołu szkoleniowego Microsoftu pojawiło się ciekawe zestawienie dotyczące ilości posiadanych przez trenerów certyfikatów. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że średnia ilość certyfikatów jest nieco wyższa niż mogłem podejrzewać na podstawie własnych doświadczeń i trenerów, których znam. Ja stawiałem na średnią liczbę 20 zdanych egzaminów (co wbrew pozorom nie jest niską wartością), a okazało się że średnia światowa wynosi 34 egzaminy. Ciekaw jestem jak takie statystyki wyglądałyby dla polskiego rynku.

    Born to Learn : So, HOW Certified is your trainer?

    04 kwietnia 2009

    Exchange 14 Ignite Tour

    Już w najbliższy wtorek zaczyna się seria spotkań pokazująych funkcjonalność nowej wersji Exchange. W Europie zaplanowane są dwie sesje na początku maja – w Londynie i Dusseldorfie.

    Exchange 14 Ignite Tour

    22 marca 2009

    Ważne poprawki dla SCVMM

    Dzisiaj konfigurowałe kilka maszyn w środowisku Hyper-V przy pomocy System Center Virtual Machine Managera. Zauważyłem przy nazwach hostów wykrzykniki (Status: Need Attention) i informację, że można system upgrade’ować. Okazało się, że za informację odpowiedzialne są dwie poprawki, które nie ściągnęły mi się same na Hyper-V server, pomimo tego, że są one z września 2008 i trzeba było dociągnąć je ręcznie. Jedna dotyczy problemów z BITS, a druga współpracy z SCVMM.

    Cheng's Random Thoughts on System Management : Two important updates for SCVMM

    19 marca 2009

    Update Rollup 7 dla Exchange Server 2007 SP1

    Wczoraj pojawił się kolejny pakiet poprawek dla Exchange 2007. Zawiera całkiem sporo poprawek, częśćz nich miała się znaleźć już w poprzednim pakiecie, ale zostałon przyspieszony ze względu na krytyczną poprawkę bezpieczeństwa.

    Description of Update Rollup 7 for Exchange Server 2007 Service Pack 1

    Download Exchange SP1 RU7

    18 marca 2009

    Eval czy nie eval?

    Spotkałem się dzisiaj z ciekawym problemem – jak po zainstalowaniu na x komputerach Office Communicatora zweryfikować, że wszędzie zainstalowany został produkt licencjonowany, a nie w wersji ewaluacyjnej (przy instalacji nie widać różnicy, w działaniu również, aż do momentu wygaśnięcia licencji próbnej).

    Rozwiązanie jest stosunkowo proste, chociaż wymaga sięgnięcia do rejestru, w celu zweryfikowania Product ID, który znajduje się w kluczu:
    \HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Communicator\[Ver]\Registration\ProductID
    Jako druga część ciągu znaków widoczna jest liczba 3-cyfrową, pokazująca rodzaj produktu, w zależności od wersji:

    000 - Evaluation (Eval)
    270 - Volume License (VL)
    335 – MSDN

    Oczywiście to samo widać w w okienku About pomocy, ale komu by się chciało zagladać nawet do kilkudziesięciu komputerów rozrzuconych geograficznie.

    OCSProductId

    16 marca 2009

    Identity Integration Feature Pack SP2 GalSync działa z Exchange 2007

    Z informacji jakie miałem, wszystko wskazywało na to, że IIFP nie współpracuje z Exchange 2007. Jednak wykorzystanie IIFP z SP2 do synchronizacji książek adresowych Exchange 2007 jest możliwe, po zastosowaniu sprytnej sztuczki, opisanej w artykule:

    Identity Integration Feature Pack SP2 GalSync with Exchange 2007

    07 marca 2009

    IHeartOneNote

    Jeśli używacie OneNote do robienia notatek na spotkaniach u klientów i do spraw osobistych, to na pewno nowa strona społeczności zwolenników tego produktu was zainteresuje. Jeśli jeszcze nie używacie, to tym bardziej powinniście tam zajrzeć.

    IHeartOneNote

    22 lutego 2009

    OCS 2007 R2 – aktualizacja telefonów

    Możliwość wykorzystania sprzętowych telefonów, tzw. Office Communicator Phone Edition (OCPE) jest jedną z wielu ciekawych funkcji Office Communication Servera. OCS 2007 w wersji RTM wprowadził dodatkową usługę instalowaną na zewnętrznym serwerze sharepointowym o nazwie OCS Update Service. Jej instalacja i konfiguracja nie była zbyt skomplikowana, jednak konieczność doinstalowania i utrzymania kolejnego serwera Windows 2003, bo dodatek nie współpracował z IIS 7.0, w dodatku z WSS 3.0 lub lub pełną wersją sharepointa, była trudna do zaakceptowania (zwłaszcza dla firm, które zmigrowały środowisko na platformę Windows 2008). W wersji OCS 2007 R2 moduł do aktualizacji telefonów (o zmienionej nazwie Device Updater) jest zintegrowany z usługami webowymi serwera OCS i w zasadzie jest dostępny od razu po instalacji OCS 2007 R2 (nawet w wersji Standard. Dostępny jest z poziomu menu kontekstowego dla puli, jak widać na poniższym rysunku.

    OCSDevUpd1

    Po uruchomieniu powinniśmy oczywiście pobrać ze strony Microsoftu najnowszą wersję oprogramowania OCPE (jak na razie jest to wersja 6907.0) i rozpakować ściągnięty plik – otrzymamy pojedynczy plik ucupdates.cab. Teraz możemy plik dodać do zasobów DeviceUpdatera jak widać na kolejnym rysunku.

    image

    Plik po rozpakowaniu wrzuci nam poprawki na kilka różnych urządzeń. Musimy je zaaprobować, klikając przycisk approve

    image

    Po zaaprobowaniu poprawki przeniosą się z zakładki Pending Updates na Deployed Updates. I to w zasadzie wszystko. Nasze telefony OCPE powinny zacząć się aktualizować. Oczywiście jeszcze należy pamiętać o dwóch drobiazgach. Niestety telefonów OCPE nie można aktualizować z pendrive’a czy też w inny podobny sposób, więc musimy zrealizować taką procedurę. Pierwszym problemem może być wersja oprogramowania zainstalowana na telefonie. Zasadniczo, telefony OCPE muszą mieć  wersję co najmniej 522.98, żeby skorzystać z nowej wersji updatera, chociaż dla staszych wersji serwer OCS R2 wysyła dodatkowo pakiet przejściowy 522.103. Jednakże dla telefonów korzystających z bardzo wczesnych wersji oprogramowania są z tym problemy. Wtedy niezbędna jest aktualizacja przy pomocy starej wersji aktualizatora. Druga kwestia to DNS. Telefon szuka serwera aktualizacji przez rekord ucupdates, który wskazuje na nazwę hosta świadczącego usługi aktualizacji - np. jeżeli serwer OCS ma nazwę ocs.contoso.com, to musimy opublikować rekord ucupdates.contoso.com wskazujący na powyższego hosta:

    ucupdates.contoso.com –cname ocs.contoso.com

    Oczywiście informacje o aktualizacji można sprawdzić w logach serwera, które znajdują się w katalogu instalacyjnym OCS R2, w podkatalogu

     \Web Components\DeviceUpdateFiles\Logs\Server\Audit\imageUpdates.

    Fax w Exchange 2007 SP1

    Odbieranie faxów przez serwer Exchange to trudniejsza sprawa, niż z początku mi się wydawało. Zasadniczo, przy połączeniu serwera z rolą UM Exchange 2007 z bramką głosową, możemy rozróżnić trzy możliwości nawiązania połączenia faksowego:

    1. Jeżeli bramka głosowa wykryje sygnał nadchodzącego faksu (tzw. sygnał CNG), bramka wykorzystując protokół T.38 SDP (Session Description Protocol) wysyła zgłoszenie RE-INVITE .
    2. Jeżeli bramka nie potrafi wykryć zgłoszenia faksu, zgłoszenie CNG może być przekazane jako normalny sygnał telefoniczny, zgodnie z RFC2833. Jeżeli odpowiednio ustawimy przekierowanie numeru, to serwer UM rozpozna połączenie faksowe i wyśle zgłoszenie RE_INVITE korzystając z T.38 SDP i nawiąże połączenie.
    3. Serwer Exchange UM może również wykrywać nadchodzące sygnały CNG samodzielnie, wykorzystując nowy parametr konfiguracyjny, który pojawił się w Service Packu 1 -EnableInbandFaxDetection w globalnym pliku konfiguracji Exchange.

    Często niestety jak widać z dyskusji na forach internetowych, funkcja odbierania faksu nie zawsze działa poprawnie. Często najlepiej działa ostatnia opcja, chociaż należy używać je rozważnie.

    W tym celu należy zmienić wartość paramtru z domyślnej false (jak poniżej) na true w pliku globcfg.xml (w katalogu bin instalacji Exchange), a następnie zrestartować serwer UM.

    <EnableInbandFaxDetection>false</EnableInbandFaxDetection>

    16 lutego 2009

    Hyper-V Remote Management Configuration Utility

    Przygotowując prezentację na konferencję Virtualization Community Launch natknąłem się na problem ze zdalnym dostępem z serwerem Hyper-V 2008. Znalazłem ciekawe narzędzie Johna Howarda, które umożliwia zdalną konfigurację takiej maszyny.

    HVRemote Version 0.5

    10 lutego 2009

    Update Rollup 6 for Exchange Server 2007 Service Pack 1 (KB959241)

    Zgodnie z zapowiedzią, pojawił się właśnie dodatek RU6 dla Exchange 2007 SP1. Ciekaw jestem, do ilu doliczymy przed pojawieniem się Service Packa 2? Tym razem Rollup jest typu security, ale oprócz załatania dziury Remote Code Execution, poprawia współpracę OWA z przeglądarką Internet Explorer 8.

    Update Rollup 6 for Exchange Server 2007 Service Pack 1 (KB959241)

    http://support.microsoft.com/?kbid=959241

    Warto pamiętać, że ten sam problem zabezpieczeń dotyczy również poprzednich wersji Exchange i powinno się zabezpieczyć serwery:

    Security Update for Exchange Server 2003 Service Pack 2 (KB959897)

    Security Update for Exchange 2000 Server (KB959897)

    07 lutego 2009

    6 Rollup do Exchange 2007 SP1

    Pojawiła się notka na blogu produktowym o nowym rollupie do Exchange 2007, więc mogęjużujawnić tę informację. Zespół produktowy Exchange stara się publikować zbiorcze pakiety poprawek do Exchange 2007, a w lutowym biuletynie bezpieczeństwa jest komunikat o dziurze w systemie bezpieczeństwa Exchange (problem dotyczy również systemów Exchange 2000 i 2003), więc dla Exchange 2007 zamiast prostej łatki zostanie po prostu opublikowany nowy pakiet zbiorczy poprawek, który ma zawierać również poprawki usprawniające pracę OWA w przeglądarce Internet Explorer 8. Rollup 6 ma zostać opublikowany 10 lutego razem z pozostałymi poprawkami bezpieczeństwa (patch tuesday). Co będzie zawierać i kiedy pojawi się RU7 na razie nie mogę powiedzieć.

    smile_wink

    AutoBCC, Delegate Message Mover oraz Category Importer for MS Outlook

    Znalazłem ostatnio kilka ciekawych narzędzi do Outlooka. AutoBCC jak sama nazwa wskazuje pozwala definiować adres, wstawiany automatycznie w pole BCC. Delegate Message Mover przenosi wiadomość wysłaną jako inny użytkownik (Send As) do folderu Elementy Wysłane tego użytkownika. Category Importer pozwala importować kategorie wiadomości pomiędzy outlookami. Co najważniejsze narzędzia są bezpłatne.

    Professional ICT Consulting Services - AutoBCC, Delegate Message Mover and Category Importer for MS Outlook

    31 stycznia 2009

    Dokumentacja do OCS R2

    Za dwa dni oficjalna premiera OCS R2 i widać, że Microsoft nie próżnuje w publikacji zaktualizowanej dokumentacji na ten temat. NIedawno na WSS pojawiły się linki do dokumentacji dotyczącej Group Chata, a dzisiaj widać już dużo więcej:

    Office Communications Server 2007 R2 Release Notes

    Microsoft Office Communications Server 2007 R2 Quick Reference for Dial-in Conferencing

    Getting Started with the Microsoft Office Live Meeting Client for Microsoft Office Communications Server 2007 R2

    Deploying the Microsoft Office Live Meeting 2007 Client with Office Communications Server 2007 R2

    Meeting Client for Office Communications Server 2007 R2 Testing and Troubleshooting Guide

    Microsoft Office Communications Server 2007 R2 Group Chat What's New Guide

    Microsoft Office Communications Server 2007 R2 Group Chat Planning and Deployment Guide

    Microsoft Office Communications Server 2007 R2 Client Group Policy Settings

    Microsoft Office Communications Server 2007 R2 Group Chat Quick Reference Card

    Microsoft Office Communications Server 2007 R2 Group Chat Getting Started Guide

    Microsoft Office Live Meeting Quick Reference for Microsoft Office Communications Server 2007 R2

    Microsoft Office Communications Server 2007 R2 Group Chat Testing and Troubleshooting Guide

    Microsoft Office Communicator 2007 R2 Deployment Guide

    The 2007 R2 Version of Microsoft Office Communicator Mobile for Windows Mobile Getting Started Guide

    Tips and Tricks Flash Cards

    Microsoft Office Communicator 2007 R2 Getting Started Guide

    Microsoft Office Communicator Web Access 2007 R2 Quick Reference Card

    Microsoft Office Communications Server 2007 R2 Attendant Deployment Guide

    Quick Reference Card for Communicator Mobile 2007 R2

    Microsoft Office Communicator 2007 R2 Testing and Troubleshooting Guide

    Microsoft Office Communicator 2007 R2 Quick Reference Card for Contact Management, Presence, and Instant Messaging

    Microsoft Office Communicator 2007 R2 Quick Reference Card for Phone and Video

    Getting Started with Microsoft Office Communicator Web Access 2007 R2

    Microsoft Office Communicator 2007 R2 Quick Reference Card for Conferencing

    The 2007 R2 Version of Microsoft Office Communicator Mobile for Windows Mobile: Frequently Asked Questions

    Microsoft Office Communicator 2007 R2 Quick Reference Card for Keyboard Shortcuts

    Microsoft Office Communicator 2007 R2 Phone Edition User's Guide

    Microsoft Office Communicator 2007 R2 Phone Edition Deployment Guide