29 grudnia 2008

Blaski i cienie MVP

Tak na koniec roku naszło mnie trochę filozoficznie - czy warto być specjalistą "wyróżnionym" przez Microsoft. Ostatnio miały miejsce dwa fakty, które burzą normalny porządek rzeczy:

1. Windows 7 - teoretycznie wersje testowe są niedostępne, jako MVP dostałem zaproszenie do Bety, ale uczestnicy kilku konferencji w USA i na Dalekim Wschodzie dostali płyty z różnymi wstępnymi dystrybucjami w ramach wejściówki. Część z nich udostępniła je w sieciach P2P i proszę - już nie są takie niedostępne. OCzywiście nie wypada mi korzystać z takich źródeł pozyskiwania oprogramowania, więc mogę się co najwyżej przysłuchiwać dyskusjom osób, które pobrały takie kopie.

2. Nowa wersja Exchange. Testuję ją od kilku miesięcy, ale ze wzgledu na NDA, nie mogę nic na ten temat napisać. Nie mogę nawet ujawnić tajnej nazwy nowej wersji Exchange (kodowa nazwa Exchange 14), chociaż co bardziej spostrzegawczy internauci przeglądający strony Microsoftu mogli ją znaleźć w kilku miejscach.

Śmieszne, prawda?

Są i blaski. Na stronie www.mvp.pl pojawił się wywiad ze mną, mam kontakt z wielu bardzo interesującymi ludźmi, no i przede wszystkim satysfakcja z bycia docenionymsmile_regular

23 grudnia 2008

Office Communications Server 2007 R2 wydany

19 grudnia Microsoft skierował OCS R2 do produkcji (uzyskał on status RTM). Już niedługo można zatem będzie instalować go na WIndows 2008 x64 i korzystać z nowych funkcji, nowego klienta na stacjach roboczych i urządzeniach przenośnych (nie tylko z systemem Windows Mobile).

OCSR2

18 grudnia 2008

SEP11.0 MR4

Wczoraj Symantec w końcu wydał wersję Symantec Endpoint Protection 11.0 , która w pełni wspiera Windows 2008. Poprzednie wersje obsługiwały ten system od strony klienta, ale konsolę trzeba było instalować na starszych wersjach systemu.

Symantec Endpoint Protection: System Requirements

08 grudnia 2008

Brakujące narzędzia do Exchange 5.5

Małe deja-vu. Po kilku latach przerwy musiałem pogrzebać przy Exchange 5.5. Jeżeli o artykuły Technetu i dokumentację nie jest tak trudno, to z narzędziami klapa. Narzędzia albo dotyczą grupy produktów Ex 5.5 - 2003 albo Ex 2000 - 2007. Wlele artykułów wpspomina dostępne w Resource Kicie do Exchange 5.5 (a tak naprawdę Back Office 4.5) narzędzie do modyfikacji pliku nagłówkowego csv, dostosowujące zakres pól do potrzeb administratora. Narzędzia niestety nie ma dostępnego w prosty sposób,jednak można pobrać przykładowe pliki nagłówkowe, obejmujące wszystkie niezbędne dane dla list dystrybucyjnych, skrzynek pocztowych i dodatkowych atrybutów.

XADM: Sample CSVs Not Included on Exchange Server 5.0 or 5.5 CD

19 listopada 2008

Exchange Deployment Planning Services

Microsoft uruchomił dzisiaj nową usługę  - Planowanie Wdrożenia usług Exchange (EDPS), które ma ułatwić życie użytkownikom Exchange, którzy mają wykupioną usługę Software Assurance. W ramach talonów na pakiety usługowe, dostępne w ramach licencji Open (Select, Enerprise) firma może sobie zamówić usługi konsultanta/ firmy mające kompetencje EDPS, w celu przygotowania kierownictwa firmy i działu IT do wdrożenia lub migracji systemu pocztowego na  bazie Exchange Server. Moja firma już takie kompetencje zdobyła.

button_register

10 listopada 2008

Exchange Server 2007 Mailbox Server Storage Cost Calculator

Na jednej z sesji TechEd 2008, dotyczących Exchange 2007 Ross Smith IV - architekt z teamu Exchange'owego zachęcał do korzystania z narzędzi wspomagających projektowanie środowisk pocztowych - między innymu przygotowywanych przez siebie kalkulatorów. Kalkulator służący do planowania ilości dysków i ich optymalnej konfiguracji pod serwery skrzynkowe jest dobrze znany i doczekał się wersji 16, to drugi kalkulator, ułatwiający oszacowanie koszty eksploatacji farmy takich serwerów nie jest tak dobrze znany (aktualnie w wersji 2.9). Kilka dni temu na stronach blogu msexchangeteam pojawił się wpis tłumaczący zasady korzystania z tego kalkulatora. Co prawda koszty energii elektrycznej w Polsce są nieco inne, ale można go stosunkowo łatwo dopasować do naszych warunków. Gdybyście uważali, że warto spolszczyć oba kalkulatory, to proszę o informację (przydałby się też ochotnik do tłumaczenia). Na razie dodałem odnośniki na stronie grupy PEPUG.

You Had Me At EHLO... : Exchange Server 2007 Mailbox Server Storage Cost Calculator

Jak poprawnie wyesportować certyfikat dla CAS?

Czasami potrzebujemy wyeksportować certyfikat wygenerowany wcześniej dla serwera Exchange. Przeważnie z dwóch powodów - użycie certyfikatu na serwerze ISA (ISA 2006 z SP1 wspiera certyfikaty SAN) lub powielenie roli CAS na innej maszynie). Musimy jednak pamiętać, że niezbędne jest wyeksportowanie klucza prywatnego, co z kolei wymaga użycia hasła, zabezpieczającego certyfikat. Standardowo eksportując certyfikat z kreatora w przystawce MMC Certificates możemy wybrać taką opcję, ale w Exchange Management Shell nie jest to standardowo dostępne. Ale od czego są zmienne? Można pobrać hasło w jednej zmiennej i dodać zaszyfrowane hasło w takcie importu, ale można to również zrobić w jednej linii:

Export-ExchangeCertificate -Thumbprint <ciąg znaków> -password:(Get-Credential).password -path c:\CASex.pfx

Oczywiście thumbrint certyfikatu musimy sobie wcześniej wyświetlić komendą Get-ExchangeCertificate - najlepiej zrobić copy-paste z okna EMS, ręczne przepisywanie długiego ciągu niepowiązanych znaków jest nieco kłopotliwe. Po wpisaniu komendy export-exchange certificate pojawi się standardowe okienko logowania, w które wpisujemy dowolną nazwę użytkownika i hasło (tylko ono jest ważne).

I gotowe. Później możemy zaimportować ten certyfikat na serwerze ISA korzystając z przystawki certificates lub na innym serwerze CAS, korzystając z powłoki EMS (komenda Import-ExchangeCertificate).

08 listopada 2008

Communicator 2007 I OCS 2007 R2

Na nową wersję OCS jeszcze musimy poczekać jakieś 3 miesiące, chociaż mam nadzieję, że wersja RTM ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku, ale dobrze jest przygotować stacje klienckie na ten moment. W tym celu zalecana jest instalacja najnowszej poprawki do Office Communicatora 2007, która powinna poprawnie współpracować z nową wersją serwera. Aktualizacja Communicatorów do wersji R2 będzie mogła być dokonana dopiero po aktualizacji serwera(ów). Oczywiście serwer w wersji R2 będzie tylko 64-bitowy, więc tak jak w przypadku Exchange 2007, aktualizacja fizycznego serwera nie wchodzi w grę - trzeba wdrożyć obok istniejącego serwera wersję R2, a następnie zmigrować użytkowników.

Opis poprawki dla Communicatora 2007 z 24 października

TechEd EMEA ITPro w Barcelonie

W poniedziałek 3 listopada zaczęła się w Barcelonie konferencja TechEd EMEA. Do piątku trwa część dla specjalistów IT, w przyszłym tygodniu nasze miejsce zajmą developerzy. W tym roku miałem przyjemność występować w roli eksperta dziedzinowego Ask The Expert na stoisku Unified Communication. W tym roku dział Ask The Expert powiększył się znacznie w stosunku do roku ubiegłego i zajął większą część hali wystawowej - w zasadzie wszystko co widać na zdjęciu, oprócz stoiska HP na pierwszym planie. Ilość wystawców jakby mniejsza, brakowało mi też kilku dużych firm (EMC, Symantec, Oracle, Quest), do których obecności na TechEdzie część osób zdążyła się przyzwyczaić. No cóż, światowy kryzys... Dużo firm prezentowało rozszerzenia dla Sharepointa lub do migracji danych ze starszej wersji do aktualnej czy też z innych produktów. Prezentowane były również rozszerzenia funkcjonalne dla produktów z linii System Center. No i oczywiście wirtualizacja... Przede wszystkim w wykonaniu wielkiej trójki partnerów premiery Windows 2008 - Dell, HP, Intel.

ATE-panorama

Chwilami tłok na naszym stoisku był bardzo duży. Oprócz pytań o konfigurację serwerów Exchange i problemy z OCS-em 2007, dużym zainteresowaniem cieszyły się zainstalowane serwery OCS 2007 R2 Beta, które razem z podłączonymi telefonami pozwalały zobaczyć nowe cechy funkcjonalne produktu. Na stoisku porad udzielali MVP Exchange i OCS, a także pracownicy grup produktowych Unified Communications, co było źródłem cennych informacji również dla nas. W czwartek mieliśmy zamknięte sesje dla MVP, na których omawiane były nowe funkcje w Exchange 14. Niestety informacje te będą musiały jeszcze poczekać kilka miesięcy na publiczną prezentację. Jedyne czego możemy być pewni to zmian. Oczywiście na lepsze.smile_teeth

TechEd to przede wszystkim ciekawe sesje techniczne. Ze względu na ograniczone możliwości wyboru (godziny dyżurów na stoisku) nie udało mi się zobaczyć wszystkich sesji, jakie mnie interesowały, ale i tak zobaczyłem sporo. Głównie skupiłem się na prezentacjach funkcjonalności OCS 2007 R2 i sposobach migracji oraz zajrzałem na kilka ciekawych sesji z Exchange i Security. Niestety nie udało mi się dotrzeć na żadne sesje z Windows 2008 R2, o którym również było prezentowanych sporo informacji.

Udało mi się również zajrzeć do Laboratorium, gdzie można było poznać trochę lepiej niektóre produkty. Niestety, laby były przygotowane na Virtual PC 2007, a maszyny nie należały do demonów prędkości, ale i tak było ciekawie. Ilość stanowisk była imponująca, jak widać na zdjęciu. Koledzy trenerzy mieli sporo roboty.

HOL

Podsumowując, konferencja była ciekawa, troszkę skromniejsza niż poprzednie i bez spektakularnych premier. Niestety, w odróżnieniu od uczestników konferencji PDC i HEC nie dostaliśmy wersji Beta systemu Windows 7.

Za rok konferencja ma być w Berlinie, więc może dotrze na nią trochę więcej osób z Polski.

04 listopada 2008

Konkurs na blog informatyczny

Przeczytałem na WSS-ie informację o konkursie na najlepszy blog informatyczny i pomyślałem sobie: Dlaczego nie spróbować?. No i się zgłosiłem. Może nie zawsze mam czas na pisanie, ale staram się wrzucać tak ciekawe informacje, żeby o nich nie zapomnieć. A przy okazji pokazać innym.

Konkurs PolishWords

20 października 2008

Polska wersja Small Bussiness Server 2008 już jest

W dniu dzisiejszym kolejna partia wersji językowych SBS 2008 otrzymała status RTM - polska, hiszpańska, francuska i holenderska. Oficjalnie będą dostępne nie wcześniej niż miesiąc po premierze wersji angielskiej (oficjalna premiera 12 listopada).

SBS2008

16 października 2008

Microsoft Press - Windows Server 2008 Free E-Book Offer

Z okazji jubileuszu 25-lecia Microsoft Press udostępnił dwie książki do pobrania 4 free. Jedna programstyczna (Robotics Studio), co mnie nie interesuje, ale druga dotyczy protokołów sieciowych i usług w Windows 2008. Po pierwszym "rzuceniu okiem", mogę stwierdzić że zawiera dużo ciekawych informacji. Opisuje technologie LAN i WAN, protokoły IPv4 i IPv6, ICMP i IGMP, poszczególne aspekty pracy z TCP oraz usługi sieciowe - DHCP, WINS, DNS, RADIUS, IPSec i VPN.

Windows Server 2008 TCPIP Protocols and Services

15 października 2008

Bezpłatne szkolenia e-learning dotyczące Hyper-V oraz Virtual Machine Manager 2008

Na stronach Microsoft Learning pojawiły się ciekawe bezpłatne szkolenia (a w zasadzie twz. kliniki, czy szkolenia wprowadzające nowe technologie).

Clinic 5935 - Introducing Hyper-V in Windows Server 2008

  • Features of Hyper-V
  • Features of server consolidation
  • Hyper-V implementation
  • Creation of virtual machines
  • Dynamic datacenters
  • Clustering in virtual environments

http://www.microsoft.com/learning/elearning/course/5935.mspx

Clinic 6334: Exploring Microsoft System Center Virtual Machine Manager 2008

  • Features and functionalities of VMM
  • Implementation and management of VMM
  • Management of VMM library
  • Management of hosts by using VMM

http://www.microsoft.com/learning/elearning/course/6334.mspx

Office Communications Server 2007 R2 dopiero w lutym?

Na odbywającej się w Amsterdamie konferencji VoiceCon Microsoft uchylił nieco rąbka tajemnicy na temat nowej wersji OCS. Zgodnie z opublikowanymi informacjami nowa wersja do sprzedaży trafi w lutym, rok po premierze Windows 2008, z którym OCS 2007 nie potrafi współpracować. Już teraz można się zarejestrować na wirtualną premierę nowej wersji, chociaż dokładna data nie została jeszcze podana. Niestety, nie będzie dostępna publiczna beta wersji R2, co smuci wiele osób, zainteresowanych nowymi funkcjami.

Trochę więcej szczegółów o funkcjonalności OCS 2007 R2.

Zapisy na wirtualną premierę.

11 października 2008

MTS 2008 - przemyślenia

Trochę doszedłem do siebie i poczytałem komentarze na WSS, więc pora na podsumowanie konferencji, patrząc z mojej strony. To trzeci MTS, w którym uczestniczyłem, więc mam pewne porównanie. Nie będę odnosił się do sesji i prezenterów, bo nie uczestniczylem w żadnej, a opinie słyszałem różne, nie zawsze pochlebne. Chociaż wszystkie opinie na temat sesji plenarnej były takie same. Niektóre nawet były cenzuralne, ale nie świadczyły najlepiej o organizatorze.

Brakowało mi w agendzie chociaż jednej sesji o PowerShellu, szeroko omawianym na innych międzynarodowych konferencjach (zarówno wesji 1.0 jak i 2.0), tematów o EBS 2008 i SBS 2008, które za kilka tygodni wchodzą na rynek.

Organizacja konferencji - pomimo pewnych zauważalnych problemów z Pałacem Kultury 2 lata temu (niedrożne ciągi komunikacyjne, kolejki do posiłków i napojów, brak miejsca do jedzenia, trudności z dotarciem na kolejną sesję, tłok i duchota) tym razem było jeszcze gorzej. Nie jestem pewien, czy na pewno trzeba organizować konferencję w tak niewygodnym obiekcie. Centrum konferencyjne na Bobrowieckiej, gdzie MTS był organizowany 3 lata temu, może pomieścić więcej ludzi, choć ma minimalnie mniejszą salę kongresową (2500 osób).

Na pocieszenie pojawił się po raz pierwszy duży dział Ask The Experts (poprzednio było to jedno niewielkie stoisko), gdzie można było otrzymać fachową poradę na temat konkretnego produktu i poznać ciekawych ludzi. Sam spotkałem kilku świetnych specjalistów, których wcześniej nie miałem okazji poznać osobiście lub znałem tylko z WSS/maili. Mam nadzieję, że moje porady też kilku osobom się przydały.

day1_ATE

Jak widać, niektóre pytania były naprawdę skomplikowane...

08 października 2008

Update Rollup 4 dla Exchange Server 2007 Service Pack 1 (KB952580) oficjalnie wydany

zPo niecodziennym falstarcie, o którym pisałem miesiąc temu. Jak na razie poprawka nie jest dostępna poprzez Windows Update tylko przez witrynę Downloads. Ciekawą opcją jest dodanie funkcjonalności pokazywania uproszczonej nazwy w mailach wysyłanych poza organizację pocztową:

Set-RemoteDomain “Remote Domain” –UseSimpleDisplayName $true

Opis poprawki i błędów, które poprawka usuwa

Pobierz poprawkę Rollup 4 for Exchange Server 2007 Service Pack 1 (KB952580)

30 września 2008

Biblioteka skryptów do Exhcange

Na ostatnim spotkaniu PEPUG zrodzł się pomysł utworzenia repozytorium skryptów dla Exchange. Zapraszamy do nadsyłania własnych skryptów. Razem z Ziemkiem Borowskim zaczęliśmy od publikacji skryptów prezentowanyc na spotkaniu.

Repozytorium skryptów PEPUG

23 września 2008

Wydarzenia

Dzisiaj PLSSUG urządzał sesję LiveMeeting z angielskim guru SQL Allanem Mitchellem. Najwyższy czas skorzystać z mojego konta LM i przeprowadzić prezentacje dla PEPUGu. Na razie przygotowuję prezentację do sesji w najbiższą środę. Ale do tematu sesji LM wrócimy na pewno w październiku. Zapraszam na spotkanie i na stoisko Ask The Experts na MTS 2008.

Office Communications Server 2007 MP for OpsMgr 2007

W końcu pojawił się Management Pack od OCS dla Operations Managera

Office Communications Server 2007 MP for OpsMgr 2007

11 września 2008

Update Rollup 4 - pojawia się i znika

We wtorek Microsoft przes przypadek opublikował na stronach Microsoft Update wstępną wersję pakietu Update Rollup 4 for Exchange Server 2007 Service Pack 1 (KB952580), która mogła nieźle namieszać administratorom, którzy ją przez przypadek (np. WSUS) pobrali i z rozpędu zainstalowali. Na blogu EHLO Microsoft ostrzega przed zbyt pochopną instalacją:

You Had Me At EHLO... : The case of disappearing Update Rollup 4

05 września 2008

Szkolenie ECOE - dzień piąty

Wkradło się małe opóźnienie, ale dokończę opis szkolenia. Ostatniego dnia omawialiśmy technologię Unified Messaging. Przy okazji testowaliśmy również zestawianie połączeń poprzez bramkę  Audiocodes MP-114.Teoretycznie nie jest to takie trudne, ale niektóre funkcje działają trochę inaczej niż możnaby się spodziewać. Później oglądaliśmy strukturę połączeń VoIP w centrali Microsoftu. Budzi respekt. Ilość bramek w serwerowni również. Niestety nie mogę na ten temat napisać więcej szczegółów.

30 sierpnia 2008

Narzędzie do analizowania logów wydajnościowych (PAL)

Nie wszystkie firmy decydują się na zakup oprogramowania monitorującego, a przebijanie się na piechotę przez logi nie jest proste. Można w tym celu wykorzystać narzędzie udostępnione na stronach codeplex, aktualnie  w wersji 1.3. Przeanalizowane wyniki z logów wynajnościowych można przedstawić w formie graficznej, co ułatwia znalezioenie wąskich gardeł systemu. Jeżeli przy okazji zastosujemy się do zaleceń monitorowania Exchange, zebranych w artykule Monitoring Without System Center Operations Manager to znacząco ułatwimy sobie administrowanie Exchange 2007.

29 sierpnia 2008

Szkolenie ECOE - dzień czwarty

Dzisiaj pół dnia stawialiśmy i psuliśmy klastry w labie, później wykład dotyczył planowania i testowania systemu dyskowego pod Exchange. Jednak odpowiednie testy przed wejściem na prdukcję to podstawa. Znowu mnóstwo wiedzy do przyswojenia. Na szczęście bez egaminu.

IE8 Beta 2 - miłe złego początki

Zaczeło się ciekawie - po instalacji niby wszystko było OK, chociaż na wss.pl pojawiał mi się bład 500, którego nie miałem na odpalonym obok Firefoxie 3. Ale najgorsze dopiero nastąpiło. Po wejściu na OWA 2003, IE zakończył współpracę z nieprzyjemnym komunikatem. Po wejściu w trybie light działa poprawnie, ale nie jest to rozwiązanie optymalne. Z tego co piszą inni na forum, to nie jestem osamotniony. Czekam na rozwiązanie problemu.

Szkolenie ECOE - dzień 3

Dzień trzeci został trochę zakłócony przez tablice rozstwione na trawnikach campusu Microsoft, mówiące o pojawieniu się IE8 Beta2.



Zainstalowałem go i zaczęła się zabawa. Wracajac do szkolenia - bardzo ciekawy dzień i bardzo męczący - klastrowanie, począwszy od LCR, przez SCC, CCR, na najnowszym SCR skończywszy. Szkoda, że tak mało firm w Polsce dba o swoje dane i decyduje się na zabezpeczenie Exchange jedną z tych technik. Scott Ross IV, przekazał nam solidną porcję wiedzy, mam nadzieję, że można będzie takie środowisko klastrowe zaimplementować.

27 sierpnia 2008

Szkolenie ECOE - dzień drugi

Dzisiaj wzięliśmy na tapetę serwer CAS - architekturę, poszczególne komponenty, autodiscover - nadal nie jestem przekonany do sensowności tej funkcji, ale trochęlepiej rozumiem jak działa, availability, a przede wszystkim działanie w środowisku rozproszonym. W warunkach polskich nie jest to takie ważne - firm, gdzie jest kilka lokacji z serwerami Exchange jest w tej chwili niewiele, ale w warunkach korporacji światowych jest to bardzo ważne. Na zakończenie - współpraca z ISA 2006. Mnóstwo wiedzy do przyswojenia. Ale na sali sami twardzielesmile_regular.

26 sierpnia 2008

Szkolenie ECOE - dzień pierwszy

Dzisiaj miałem pierwszy dzień szkolenia w ECOE. Exchange Center of Excellence to znajdująca się w Redmond komórka Microsoftu znająca technikalia Exchange od podszewki. To tutaj już we wrześniu zaczną się szkolenia w ramach programu Microsoft Certified Master z Exchange 2007. Dzisiaj poznawaliśmy wszystkie tajniki serwera transportowego. W ramach normalnego szkolenia jest na to znacznie więcej czasu, my jako MVP, musieliśmy się przyswoić te informacje znacznie szybciej. Mam nadzieję, że niektóre informacje będę mógł przekazać na jednym z najbliższych spotkań PEPUG. Przekonałem się, że napisanie własnego agenta transportowego jest dużo prostsze niż myślałem. Biorąc pod uwagę ostatnie przygody z Exchange Web Service, które obsługuje się w sposób nieco pokrętny, to stworzenie i instalacja agenta dodającego tekst do tematu wiadmości trwa dosłownie 3 minuty.

Nowości

Ostatnio sporo się działo - SBS 2008 osiągnął status RTM, pojawił się również do niego egzamin w wersji Beta. Wyszedł zaktualizowany Management Pack dla Exchange 2007 i Exchange 2003 - http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/scp/opsmgr07.aspx. Pojawiło się również kilka ciekawych artykułów na temat Exchange na msexchange.org, a Microsoft ogłosił oficjalnie wsparcie dla Exchange 2007 na platformie Hyper-V. Trwają również prace nad rozszerzeniem funkcjonalności portalu społecznościowego. Martwi mnie, że tak mało osób zarejestrowało się na nowej stronie PEPUG. Niestety po zamieszaniu z itcore podjęto decyzję o niemigrowaniu kont, co znacznie utrudniło proces z mojego punktu widzenia. Mam nadzieję, że wraz z nadejściem końca wakacji portal się nieco rozrusza. A ja w tzw. międzyczasie doszkalam się z Exchange.

08 sierpnia 2008

Exchange System Manager for Windows Vista

Ostatnio na forum WSS brałem udział w dyskusji na temat możliwości zarządzania Exchange 2003 z poziomu Visty. Niedawno pojawił się PowerPack do PowerShella, a teraz w końcu z dawna oczekiwana konsola administracyjna.

Download details: ESM for Windows Vista

31 lipca 2008

Aktualizacja Office Communicator 2007 Phone Edition

Dla osób, używających sprzętowych communicatorów, na pewno będzie to ciekawa informacja. Po dłuższej przerwie pojawiła się aktualizacja, opisana w poniższym artykule. Żeby tak jeszcze jakaś informacja o wersji R2 OCS-a...

Description of the Office Communicator 2007 Phone Edition update: July 2008

29 lipca 2008

Rollup 3 do Exchange 2007 SP1

Pomimo pojawiających się problemów z instalacją warto zainstalować 3 zestaw poprawek do Exchange 2007 SP1. Osoby, które nie lubią chwalić się typem wykorzystywanego serwera pocztowego na pewno zainteresuje nowa komenda, ukrywająca komnikat o wysłaniu potwierdzenia DSN (Delivery Status Notification)

Set-TransportConfig WritingBrandingInDSNEnabled $false

How to disable the "Sent by Microsoft Exchange Server 2007" branding sentence in an Exchange Server 2007 DSN message

Pełna lista poprawek zawartych w Rollupie - 949870 Update Rollup 3 for Exchange Server 2007 Service Pack 1

Jeśli chodzi o problemy - na części serwerów po zainstalowaniu poprawki jest problem z uruchomieniem serwisu transportowego. Rozwiązaniem, które znam jest dodanie klucza do rejestru wydłużąjącego czas Timeoutu przy starcie serwisu -

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control, klucz typu DWORD o nazwie ServicesPipeTimeout. Wartośc jaką podamy oznacza liczbę milisekund (od 0 do 86400000, czyli 24 godziny) oczekiwania na start serwisu. Ja ustawiam 5 minut.

24 lipca 2008

Forefront Server for Exchange - błąd 6014

Natrafiłem dzisiaj na ciekawy błąd w serwerze FSE. Przy konfiguracji kilkuserwerowej aktualizacja poprawek zorganizowana w konfiguracji hub & spoke - jeden serwer pobiera z internetu poprawki, a pozostałe pobierają je z niego poprzez udostępniony katalog. Nagle pewnego dnia wszystkie serwery (oprócz maszyny pełniącej rolę huba) przestały pobierać poprawki, wywalając błąd 6014 i twierdząc, że

Microsoft Forefront Server Security encountered an error while performing a scan engine update.
   Scan Engine: Kaspersky5

Update Path: file:///\\labx.pepug.org\fseupdates/x86/Kaspersky5

Error Code: 0x8007052E
Description: The product license has expired.

Oczywiście licencje były poinstalowane, więc o co chodzi?

Okazało się, że problem był spowodowany przez zmianę hasła na koncie, które łączyło się do współdzielonego katalogu. Po aktualizacji hasła UNC w general options konsoli Forefronta wszystko ponownie zaczęło działać.

Display Name zaszyty w kodzie Exchange Server 2007

Ale lipa - po zmianie parametrów wyświetlania w domenie zgodnie z http://support.microsoft.com/kb/250455/en okazało się, że to co działało w poprzednich wersjach tym razem nie działa. Microsoft przyznał się na blogu zespołu produktowego

You Had Me At EHLO... : Exchange Server 2007 internationalized console GUI layout of name and address information ,

że ustawienie imię nazwisko lub nazwisko imię jest zaszyte w kodzie w zależności od wersji językowej konsoli EMC. Dziwne, prawda?

18 lipca 2008

Certyfikaty SAN działają na ISA 2006

W końcu pojawił się Service Pack 1 do serwera ISA 2006, który umożliwia obsługę certyfikatów SAN, wykorzystywanych przez Exchange 2007.

Oprócz obsługi SAN ma on kilka nowych, ciekawych funkcji diagnostycznych - więcej informacji w artykule KB.

Lista portów wykorzystywanych w aplikacjach Microsoft

Jednym z częstych pytań, dotyczących nie tylko Exchange jest lista portów, które trzeba odblokować na firewallu, żeby nasze aplikacje działały poprawnie. Jest odpowiedni artykuł bazy wiedzy Microsoft, który podaje odpowiedź na to pytanie, jak widać po numerze (35.1) wielokrotnie poprawiany i uzupełniany.

Service overview and network port requirements for the Windows Server system

11 czerwca 2008

Exchange Backup w Windows 2008

A jednak ma być! Dzisiaj na swojej sesji Exchange Tips and Tricks na konferencji TechEd Scott Schnoll poinformował o przygotowywanym przez Microsoft dodatku do Windows Server Backup, który ma  pozwalać na backup Exchange 2007 poprzez VSS. Niestety nie ma mnie w Orlando, ale kilka szczegółów będzie znanych już wkrótce.

Is this thing on? : Microsoft TechEd IT Pro 2008

10 czerwca 2008

Nowe szkolenia i certyfikacje ogłoszone przez Microsoft

Jak widać z ostatnich informacji prasowych Microsoftu, MCITP nie jest wystarczające dla firm jako zamiennik MCSE. Microsoft ogłosił właśnie nowy stopień certyfikacyjny, nie tak trudny do uzyskania jak Architekt, ale wyżej pozycjonowany niż MCITP.

CertStructure_lg 

Ciekaw jestem, czy Microsoft Certified Master będzie faktycznie taki wyjątkowy. Jak na razie ma dotyczyć Exchange 2007, Active Directory i SQL. Zatem czas brać się do roboty... Co ciekawe, jak wynika z anonsu prasowego:

"The programs will focus on design, build, and troubleshooting skills, and will require three weeks of mandatory training per track, delivered exclusively by top subject matter experts and industry-renowned instructors"

Ciekaw jestem jacy eksperci będą dostarczać w Polsce odpowiednich szkoleń?

04 czerwca 2008

Nowa wersja klienta MAPI i Collaboration Data Objects 1.2.1

Exchange 2007 domyślnie nie zawiera klienta CDO i MAPI, co dla niektórych aplikacji współpracujących z Exchange może być pewnym utrudnieniem - np BackupExec 12 potrzebuje tego dodatku. Właśnie pojawiła się nowa wersja klienta, wspierająca Windows 2008 oraz Vistę.

Download details: Microsoft Exchange Server MAPI Client and Collaboration Data Objects 1.2.1

03 czerwca 2008

Mailbox Size Gui Script for Exchange 2007

Glen Scales opublikował kolejną, już piątą wersję skryptu pokazującego w sposób graficzny rozmiar skrzynek użytkowników Exchange - funkcjonalność, której najbardziej mi brakuje w konsoli graficznej Exchange. Każda kolejna wersja ma nowe lub poprawione funkcje. Teraz doszło filtrowanie na podstawie poziomów quoty i historia zmian.

27 maja 2008

Zadania Exchange 2007 poprzez konsolę ADUC

Administratorom, którym brakuje integracji konsoli Active Directory Users and Computers z zadaniami Exchange'owymi na pewno spodoba się narzędzie Exchange Tasks, które dodaje dobrze znaną funkcjonalność osobom, które nie chcą przyzwyczaić się do konsoli EMC lub Power Shella. Henrik Walther opisuje funkcjonalność narzędzia na witrynie msexchange.org

11 maja 2008

Diskpart i Windows 2008

W piątek miałem prezentację na konferencji Heroes Community Launch w Dąbrowie Górniczej. Dojechaliśmy w ostatniej chwili, notebook się powiesił, w końcu jednak powiedziałem parę słów o zaletach instalacji Exchange na Windows 2008. Dzisiaj znalazłem kolejny argument za wyborem nowej wersji systemu - w poprzednich wersjach systemu żeby poprawnie wykorzystywać dyski dla dużych instalacji Exchange należało przygotować dysk narzędziem diskpart, gdyż system (a właściwie znajdujący się w systemie manager dysków) nieprawidłowo przypisywał partycje logiczne do fizycznych - How to Align Exchange I/O with Storage Track Boundaries. W Windows 2008 zostało to w końcu poprawione, co na pewno ucieszy wielu administratorów, a właściwie wdrożeniowców Exchange.

10 maja 2008

Kolejne uzupełnienie Microsoft Exchange Server 2007 SP1 Help

Znowu na stronie pobrań Microsoftu pojawiła się uzupełniona wersja helpa do Exchange Microsoft Exchange Server 2007 SP1 Help. Szkoda tylko, że nie moża tego było zrobić raz a dobrze.

Ponadto na stronach Technetu pojawiły się również ciekawy dokument na temat skalowalności usługi Outlook Anywhere, czyli wykorzystania RPC over HTTP przy dostępie do Exchange 2007 z klientów Outlook 2007 i Outlook 2003. Ciekawy jest również nowy whitepaper wyjaśniający szczegóły funkcjonalności RPC Client Throttling.

09 maja 2008

Update Rollup 2 for Exchange Server 2007 Service Pack 1 (KB948016)

Pojawił się kolejny, 2 pakiet poprawek do Exchange 2007 SP1. Zostało w nim uwzględnione prawie 30 błędów wykrytych od czasu wydania poprzedniego pakietu poprawek - Update Rollup 2 for Exchange Server 2007 Service Pack 1 (KB948016)

02 maja 2008

Nowe narzędzia dla administratorów Exchange

Administratorów Exchange na pewno zainteresuje nowe narzędzie do dokumentowania środowiska Exchange, przy pomocy Microsoft Visio 2007. Kiedyś dla środowisk Exchange 2003 było dostępne narzędzie Exmap, teraz nazywa się to  Visio 2007 Pro - Exchange Server Connector Jednocześnie Microsoft opublikował inne narzędzie związane z Visio, ułatwiające dokumentowanie serwerów umieszczonych w szafach rackowych - Visio 2007 Connector for Rack Server Virtualization (Virtual Rack). Oczywiście mając rozbudowaną strukturę Exchange, ten dodatek też zapewne będzie bardzo przydatny.

29 kwietnia 2008

Czy MOSS nadaje się na portal?

Zespół Sharepoint pokazuje na swoim blogu, że można stworzyć przy pomocy MOSS-a 2007 ciekawy i funkcjonalny portal. Portal Ministersta Transportu Nowej Zelandii, wdrożony przez firmę Provoke, nagrodzony został kilkoma nagrodami i zaliczony do najlepszych portali intranetowych 2008 roku.

Microsoft SharePoint Products and Technologies Team Blog : How We Did It - Tag Driven Information Architecture using MOSS 2007 for the New Zealand Ministry of Transport

GoDaddy - znikający obiekt

Jeszcze miesiąc temu do listy urzędów wystawiających certyfikaty typu SAN dla EXchange 2007 i OCS należał GoDaddy, ale po ostatniej aktualizacji artykułu 929395 Unified Communications Certificate Partners for Exchange 2007 and for Communications Server 2007 zniknął. Podobnie zachowywał się w zakresie wspierania urządzeń mobilnych. Z jednej strony jego cena jest bardzo przystępna, z drugiej takie zachowanie nie najlepiej wróży jego klientom...

Group Policy Survival Guide

Pod taką nazwą można znaleźć na Technecie i w formie dokumentu PDF zestaw informacji na temat nowości, zmian oraz innych przydatnych odnośników związanych z Group Policy. Windows 2008 przyniosło sporo nowości i zmian, tak że dobrze mieć tą stronkę pod ręką.

Dokumentacja protokołów Exchange Server 2007

Dla cierpiących na bezsenność i dociekliwych adminów Microsoft opublikował dokumetację protokołów wykorzystywanych przez Exchange 2007

Do pobrania: Exchange Server 2007 Protocol Documentation Set

Do czytania na MSDN

25 kwietnia 2008

Group Policy Management w SP1

Ostatnio przeżyłem lekkie zdziwienie - otwieram w Viście narzędzia administracyjne, chcę otworzyć konsolę Group Policy Management, a tu konsola znikłasmile_sad. Kilka dni wczesniej przecież jej używałem, co jest grane? Okazało się, że w SP1 Microsoft wyciął konsolę gpmc - można ją dodać po zainstalowaniu zestawu narzędzi RSAT (Remote Server Administration Tools) i włączeniu odpowiedniej funkcji. Trochę zakręcone, ale prawie jak w W2K8.

Exchange Server 2007 - przykładowe skrypty

Czasami początkujący administrator Exchange 2007 ma problem z przygotowaniem odpowiednich skryptów do realizacji rutynowych zadań. Oczywiście można zacząć od Google, ale warto zajrzeć na Technetowy scriptcenter, gdzie jest przygotowana odpowiednia sekcja - Exchange Server 2007

22 kwietnia 2008

Adres pocztowy

Wczoraj został przełączony portal wss.pl i związane z nim domeny pocztowe na itcore.pl. W związku z czym komunikacja pocztowa z moją osobą może być w najbliższych dniach nieco utrudniona. Oczywiście można kontaktować się ze mną nadal przez skrzynkę służbową.

Microsoft Exchange 2003 i komunikacja z serwerami z obsługą greylistingu i KB934709

Niedawno Szymon aka Alazif opublikował na forum WSS, a później na moją prośbę bardziej szczegółowo na swoim blogu wykorzystywaną przez siebie procedurę do poprawiania konfiguracji Exchange'a do współpracy z serwerami wykorzystującymi greylisty. W ramach zmian konfiguracyjnych dobrze jest zainstalować poprawkę opisaną w KB934709.  Niestety w artykule była tylko informacja o możliwości wystąpienia do wsparcia Microsoftu, co nie dla wsyzstkich administratorów jest łatwą do przedjścia procedurą. Poprosiłem o zmianę w artykule i oto zmiana została dodana - co prawda hotfix nie jest nadal publicznie dostępny, ale procedura została uproszczona. Mam nadzieję, że to pomoże skorzystać z poprawki.

17 kwietnia 2008

Aktualizacja Communicatora 2007 Phone Edition

Na stronach Microsoftu pojawiła się aktualizacja Communicatora 2007 w wersji dla telefonów, zawiera poprawki ze styczniowej paczki poprawek jak i sporo nowych.

Opis aktualizacji Communicator 2007 Phone Edition: April 2008

11 kwietnia 2008

Microsoft Exchange Server Remote Connectivity Analyzer

Na konferencji Interact 2008 Scott Schnoll i Nino Bilic zaprezentowali nowe narzędzie (jeszcze w fazie testów) mające pomóc przy rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych z funkcjonalnością Autodiscover, Outlook 2003 RPC/HTTP i odbieranie przesyłek SMTP. Narzędzie jest dostępne przez stronę webową i ze względu na konieczność podania danych uwierzytelniania w naszej domenie dobrze jest stworzyć testowego użytkownika.

Microsoft Exchange Server Remote Connectivity Analyzer

03 kwietnia 2008

Pełna OWA w Firefoxie

Jak dotąd zawsze sądziłem (sprawdziłem to zresztą doświadczalnie), że żadna z przeglądarek konkurencyjnych do IE nie jest w stanie wycisnąć pełnej funkcjonalności z OWA i pozwala na uruchamianie się tylko w wersji Light.

OWAFF0

Jednak po zainstalowaniu dodatku do Firefoxa - IE Tab, który umożliwia reenderowanie wybranych okienek silnikiem IE zamiast mozilli otrzymujemy możliwość skorzystania z pełnej funkcjonalności dostępu do naszej poczty, korzystając z tak lubianej przez niektórych przeglądarki:

OWAFF3

W tym celu po zainstalowaniu dodatku musimy tylko wskazać, że strony z naszej witryny OWA mają być wyświetlane poprzez IE Tab:

OWAFF1

02 kwietnia 2008

Hyper-V RC0 - rozwiązanie problemu

Po zainstalowaniu zaktualizowanej wersji Hyper-V na serwerze HP mógł pojawić się problem - na ekranie pojawia się komunikat "Configuring Updates Stage 3 of 3" i postęp zatrzymuje się na 54%. Sam parę dni temu "nadziałem" się na taki problem, ale Microaoft znalazł już obejście i opublikował je w artykule When you try to enable, disable, or update Hyper-V technology, the process stops responding Problem dotyczy nieprawidłowej współpracy z narzędziami sieciowymi do konfigurowania teamingu kart sieciowych na serwerach HP i niestety wymaga zabawy z restartem serwera, użycia płyty do ratowania systemu i kilku zmian w nazwach plików (zmiana nazwy pliku cpqteam.dll). Jak na razie Microsof zaleca odinstalowanie HP Network Configuration Utility przed aktualizacją Hyper-V. Na szczęście HP szybko reaguje na problemy, więc mam nadzieję, że niebawem pojawi się poprawiona wersja narzędzia.

Renominacja MVP

Wczoraj dostałem potwierdzenie o przyznaniu mi ponownie tytułu MVP w kategorii Exchange. Cieszę się, że moje starania zostały zauważone.

01 kwietnia 2008

Foldery publiczne czy Sharepoint?

I znowu sobie zadaję pytanie... Można tak zacytować, zastanawiając się co wybrać. Chociaż foldery publiczne są funkcjonalnością wymierającą, czy też nie tak ważną jak kiedyś, to jednak ilość użytkowników tej technologii zmusiło Microsoft do dodania narzędzi administracyjnych do folderów w SP1 do wersji 2007. Jednocześnie Microsoft potwierdził fakt istnienia folderów publicznych w Exchange 14. W ostatnich dniach pojawił się również ciekawy artykuł na blogu zespołu Exchange ułątwiający podjęcie decyzji na jakie rozwiązanie się zdecydować:

You Had Me At EHLO... : Updated Exchange Public Folder Guidance

28 marca 2008

70-646 i 70-647 opublikowane

W końcu, po miesięcznym opóźnieniu Microsoft opublikował wyniki egzaminów Beta na tytuły MCITP z Windows 2008, jednocześnie wprowadzając te egzaminy do katalogu egzaminów, które można zdawać normalnie. Dla MCSA/MCSE egzaminy te są uzupełnieniem (po egzaminie aktualizacyjnym) do tytułów Server Administrator i Enterprise Administrator. Dla pozostałych niezbędne jest zdanie 2 podstawowych egzaminów MCTS (przy Server Adminie) i 4 przy Enterprise Adminie (w tym jeden z Visty).

Razem z Exchange 2007 to już mój 3 MCITPsmile_teeth.

MCITP(rgb)_1084_538_1085

25 marca 2008

Certyfikaty w Exchange 2007

Na ostatnich spotkaniach PEPUG oraz Szczecińskiej Grupy IT rozmawialiśmy o certyfikatach w Exhcange 2007. Ziemek Borowski wskazał bardzo fajny podpowiadacz, który wielu początkującym adminom ułatwi generowanie odpowiednich certyfikatów przy pomocy Exchange Management Shella. Jednym z podstawowych trudności jest stworzenie odpowiedniego żądania certyfikatu, co firma DigiCert postanowiła ułatwić, tworząc odpowiedni kreator na swojej stronie.

Kreator generowania zgłoszenia certyfikatu dla Exchange

Po wpisaniu odpowiednich nazw serwera, które chcemy lub musimy (np. autodiscover) wpisać w nasz certyfikat oraz dodatkowych informacji klikamy na przycisk generate i kreator generuje nam odpowiednie polecenie Exchange Management Shella, tak jak na rysunku:

digicert

Wystarczy skopiować na swój serwer, wykonać komendę, a następnie wysłać wygenerowane w ten sposób żądanie do komercyjnego lub prywatnego urzędu certyfikacyjnego - np. z linii komend certreq -submit -attrib "Certificate Template:WebServer" certrequest.req newcert.cer.

Później już tylko wystarczy wykonać sekwencję w EMS na serwerze Exchange:

Import-ExchangeCertificate -Path C:\newcert.cer | Enable-ExchangeCertificate -Services IMAP, POP, IIS, SMTP, gdzie newcert.cer jest otrzymanym z urzędu plikiem z gotowym certyfikatem. Oczywiście jeżeli korzystamy z własnego urzędu, to komputery poza domeną muszą dodać również do zaufanych urzędów certyfikat naszego urzędu.

Problem z backupem Exchange 2007 w Windows 2008

Niedawno natknąłem się na ciekawą i niestety przygnębiającą wypowiedź Scotta Schnolla z zespołu Exchange (skróty moje własne) - "Windows Server 2008 nie zawiera NT Backupu.  W jego miejsce Windows Server2008 ma Windows Server Backup, który nie posiada wsparcia dla  strumieniowego backupu oraz Exchange ESE APIs, czyli nie może być wykorzystywany do wykonywania kopii zapasowych baz Exchange.  Windows Server Backup nie posiada również zgodniego z Exchange VSS requestor'a; co oznacza, że nie może wykonywać również backupów Exchange poprzez VSS.
Nie oznacza to, że nie można wykonywać strumieniowych backupów Exchange poprzez ESE API, wbudowanych w Exchange 2007. Oznacza po prostu, że należy do tego wykorzystać zewnętrzne oprogramowanie, które posiada odpowiednich agentów dla Exchange 2007, wspieranych na platformie Windows 2008".

Jednak baby w maglu gadają, że w Small Business Server 2008 zostanie dodane narzędzie, które będzie umożliwiało bez dodatkowych zakupów backup Exchange. Przekonamy się o tym już niedługo.

03 marca 2008

Instalacja SQL 2005 Reporting Services na Windows 2008

Ponieważ nie jestem ekspertem od SQL, a czasami jednak go instaluję i konfiguruję, więc zauważyłem pewne różnice w konfiguracji Reporting Services na nowej platformie. Szczegóły Microsoft opublikował w artykule How to install and how to configure SQL Server 2005 Reporting Services on a computer that is running Windows Server 2008, ale podam kilka szczegółów, o których warto pamiętać:

  1. Na serwerze trzeba dodać rolę Web Server z następującmi komponentami:
  2. Static Content

    Default Document

    Directory Browsing

    HTTP Errors

    HTTP Redirection

    ASP.NET

    Windows Authentication

    IIS Metabase Compatibility

    IIS 6 WMI Compatibility

    IIS 6 Scripting Tools

    IIS 6 Management Console

  3. Uruchomić usługę webową
  4. Po zainstalowaniu Reporting Services (bez automatycznej konfiguracji) oraz Service Packa 2 (niezbędny na platformie Windows 2008) trzeba uruchomić konfiguratora Reporting Services i stworzyć nową pulę aplikacyjną w zakładce Web Service Identity lub wybrać Classic .NET AppPool.
  5. Dalej już standardowosmile_regular

02 marca 2008

Windows 2008 SP1

Po zainstalowaniu wersji finalnej wiele osób może być zaskoczonych informacją o tym, że Windows jest w wersji 2008 SP1. Ostatnio czytałem kilka wypowiedzi osób z Microsoftu, tłumaczące tą rozbieżność.

Po pierwsze ma to oznaczać zgodność z Vistą SP1 - przecież to te samo jądro systemu, ta sama data publikacji, etc.

Po drugie, (mniej oficjalnie) ma to działać psychologicznie. Dopiero po publikacji SP1 większe firmy decydują się na wdrażanie nowych produktów. Dlatego też marketingowcy liczą na to, że kiedy użytkownicy pokażą szefon informację o SP1, to łatwiej będzie to wdrożyć.

01 marca 2008

Pakiet 1 poprawek dla Exchange 2007 SP1

Kilka dni po 6 pakiecie dla RTM Microsoft wydał pierszy rollup dla wersji z SP1. Trochę byłem zaskoczony jak zobaczyłem, ile błędów zdązyli się doszukać w tak krótkim czasie.

Update Rollup 1 dla Exchange Server 2007 SP1

22 lutego 2008

Update Rollup 6 for Exchange Server 2007

Microsoft wydal 6 paczkę poprawek dla Exchange'a 2007. Poprawek jet dużo (5 paczka była opublikowana w październiku), ale co ciekawe opublikowane poprawki dotyczą tylko wersji RTM, paczka dla wersji SP1 zostanie wydana osobno. Wiąże się to z nową polityką poprawek Microsoftu, o której już pisałem w zeszłym roku - są one kumulatywne, więc Rollup 6 zawiera 5 poprzednich. Jak można się domyślać SP1 teżje zawiera, więc dla SP1 musi być przygotowany w odchudzonej wersji.

Opis Update Rollup 6 dla Exchange Server 2007

20 lutego 2008

Konkurs na artykuł o Exchange

Tydzień temu ogłosiłem konkurs na artykuł dotyczący technologii Exchange. Ponieważ PEPUG wygrał (voucher Amazona na 250$) styczniowy konkurs ankiet Culminis, więc nagrody już zamówiłem - mam nadzieję, że tytuły są ciekawe, a przy okazji nie tak łatwo dostępne na polskim rynku:

"Mastering Microsoft Exchange Server 2007" Barry Gerber i Jim McBee

"Microsoft Exchange Server 2007: Implementation and Administration" Jim McBee

"How to Cheat at Configuring Exchange Server 2007: Including Outlook Web, Mobile, and Voice Access (How to Cheat) (How to Cheat)" Henrik Walter

Jeżeli prac będzie więcej, to postaram się o dodatkowe nagrody. Czekam na maile z artykułami.

03 lutego 2008

Move mailbox - problem

Natrafiłem ostatnio w Exchange 2007 na ciekawy błąd przy przenoszeniu skrzynek:

Error occurred in the step: Approving object. The server is not operational., error code: -2147016646

Co ciekawe, błąd występował tylko dla niektórych skrzynek. Po dokładniejszym badaniu tematu okazało się, że błąd ten pojawia się również przy eksporcie skrzynek, a nawet w Exchange 2003. Rozwiązanie okazało się banalnie proste - wystarczy uruchomić program fixmapi.exe, który domyślnie pojawił się w systemie operacyjnym razem z przeglądarką IE 5.0 - Description of the Fixmapi.exe Tool Included with Internet Explorer 5. I po kłopocie

24 stycznia 2008

Nowa wersja Transport Suite

Microsoft zaktualizował oprogramowanie Transport Suite, które jest wykorzystywane do migracji serwerów Lotus Notes do Exchange. Nowa wersja umożliwia również migrację z innych serwerów, wykorzystujących protokoły POP3/IMAP4.

Chociaż migrowałem kilkukrotnie tego typu rozwiązania do Exchange Servera, to na pewno wiele osób chętnie skorzysta z możliwości masowej migracji skrzynek POP3/IMAP4 na serwer Exchange. Oprócz tego narzędzie ma poprawione i rozbudowane opcje migracji użytkowników, grup, osobistych książek adresowych, archiwów maili lotusowych, oraz aplikacji na paltformę Exchange 2007/Sharepoint Services 3.0.

Do pobrania tutaj http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=35FC4205-792B-4306-8E4B-0DE9CCE72172&displaylang=en

One liner - cd

W odpowiedzi na skrypt, który opublikowałem kilka dni temu dostałem od Shay Levi ($cript Fanatic) http://scriptolog.blogspot.com skrypt wykorzystujący WMI server side filtering (mój skrypt korzystał z WMI oraz standardowych komend PS).

get-wmiObject win32_service -filter "StartMode='Auto' and State='stopped' and name like 'MSExchange%'" | foreach { start-service $_.name }

Kolejna modyfikacja umożliwia wykonanie skryptu na innym komputerze. W tym celu serwisy należy uruchamiać funkcją StartService():

$computer="serverName"
get-wmiObject win32_service -computerName $computer -filter "StartMode='Auto' and State='stopped' and name like 'MSExchange%'" | foreach { $_.StartService() }

20 stycznia 2008

PowerShell w Exchange - nowa książka

Szukając informacji do napisania potrzebnego skryptu, natrafiłem na zapowiedź nowej książki Ilse van Criekinge "Exchange Management Shell: TFM". Ilse jest szefową user grupy Exchange w Belgii. Na stronie wydawnictwa opublikowano dwa rozdziały - zachęcam do lektury: SAPIEN Press.

One liner do uruchamiania zatrzymanych serwisów Exchange'a 2007

Miałem niedawno problem z uruchamianiem się serwisów Exchange 2007, ze względu na współdzielenie maszyny z kontrolerem domeny. Microsoft opisuje ten problem w artykule "Exchange 2007 services cannot start automatically after you install Exchange 2007 on a global catalog server"
http://support.microsoft.com/kb/940845

Rozwiązanie to jednak nie jest doskonałe (tak samo zresztą jak instalacja Exchange na kontrolerze domenysmile_wink). Być może jest już gdzieś opublikowany, ale ja takiego nie znalazłem, więc pokusiłem się o krótki skrypt w Power Shellu (tak popularne ostatnio one-linery). :

get-wmiObject win32_service | where { $_.StartMode -eq "Auto"} | ForEach-Object `
      {if (($_.State -eq "stopped") -and ($_.name -match "MSExchange")){ start-service -inputobject $_.name}}

Skrypt jest prosty - poprzez WMI pobiera listę usług uruchamianych automatycznie (to ważne, bo jest kilka usług Exchange instalowanych w trybie manual i nieuruchamianych), następnie dla każdego zwróconego obiektu sprawdzany jest warunek, czy zawiera w nazwie ciąg MSExchange i jeżeli ma status stopped, to uruchamia ten serwis. OCzywiście możemy uruchamiać taki skrypt cyklicznie, albo odwołując siędo zdalnego komputera, jeżeli nasza instalacja ma więcej niż jeden serwer Exchange.

03 stycznia 2008

Exchange Server 2003 Assessment Configuration Packs

Osoby, które korzystają z System Center Configuration Managera do aplikowania zalecanych opcji konfiguracyjnych dla Exchange zainteresuje z pewnością informacja, że Microsoft opublikował configuration packi, które po pobraniu można zaimportować do ustawień SCCM Desired Managementu:

European Union Data Protection Directive (EUDPD)

Sarbanes-Oxley Act (SOX)

Gramm-Leach Bliley Act (GLBA)

Federal Information Security Management Act (FISMA)

Health Insurance Portability and Accountability Act (HIPAA)

Na szczęście większość z tych aktów prawnych w Polsce nie obowiązuje, ale lepiej być gotowym.

02 stycznia 2008

SP1 dla Antigena

Z pewnym opóźnieniem w stosunku do nowszej wersji Microsoft wydał SP1 do Antigena 9. Podstawowe cechy to:

  • lepsze wsparcie dla clustrów (np. łatwiejsza instalacja),
  • poprawiona obsługa formatów plików Office 12,
  • wsparcie dla Unicode,
  • włączenie wszystkich wydanych dotychczas poprawek,
  • integracja z Microsoft Update,
  • połączenie silników AV firmy CA (tak jak w FSE),
  • modyfikacja sposobu licenjonowania (zamiast pliku licencji numer umowy licencyjnej i data wygaśnięcia),
  • usprawnienie schedulera,
  • zmiana trybu aktualizacji szczepionek antyspamowych z dobowej na 15-minutową.

http://www.microsoft.com/antigen/default.mspx

Microsoft Office Communicator Help

Rozwiązywałem dzisiaj kilka problemików związanych ze stosowaniem Ofice Communicatora 2007 i natrafiłem w sieci na nowo otwartą witrynę Resource Center for Office Communications 2007 Clients - Microsoft Office Communicator Help. Jest tam zebranych sporo ciekawych dokumentów, zarówno dla użytkowników jak i dla administratorów. Chociaż nie wszystkie są na dostatecznie szczegółowym poziomie (próbowałem skonfigurować słuchawkę i dzwonienie przez głośnik peceta równocześnie i nie jest to takie banalne jak mogłoby się wydawać (zwłaszcza użytkownikom Skype'a). Ale jak się dowiem, to dam znać.

01 stycznia 2008

Nowy rok, nowe wyzwania

Skończył się rok 2007, czas na małe podsumowanie i postanowienia noworoczne.

Ubiegły rok na pewno był dla mnie szczególny - rozkręcałem swoją firmę, zostałem trenerem, uzuskałem tytuł MVP. Teraz pozostaje mi tylko nie osiadać na laurach i dalej pracować nad sobą i nowymi wyzwaniami. Taką tendencję widzę w egzaminach Microsoftu - w 2006 roku zdawałem 7, w 2007 roku 8 (na wynik jednego nadal czekam). Na dwa egzaminy w styczniu już jestem zapisany, biorąc pod uwagę, że mam do wykorzystania 5 voucherów, to mogę mieć szansę na pobicie kolejnego własnego rekordu.

Dużo pracy i wysiłków poszło w portal IT Core, mam nadzieję, że niebawem można będzie oglądać wyniki naszych prac po półrocznym poślizgu. Chociaż jak mawiał pewien klasyk: "Nową przypowieść Polak sobie kupi - że przed szkodą i po szkodzie..." Ale nie zrezygnowałem, więc pozostaje mi być optymistą.

Firma też rozwija się coraz bardziej, więc ten temat w nowym roku wymagać będzie równieżdużo wysiłku.

Wszystkim czytelnikom życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.