Virtual Study

16 października 2013

‘Usprawnienie’ procesu migracji skrzynek w Exchange 2013

Jakiś czas temu pisałem, jak można usprawnić proces migracji skrzynek pocztowych. W Exchange 2010 wystarczyło wyedytować plik konfiguracyjny usługi MRS, zrestartować ją i można było migrować dużo więcej skrzynek równolegle niż domyślne ustawienia pozwalały. Niestety w Exchange 2013 Microsoft usprawnił proces migracji tak, że stało się to w zasadzie niemożliwe. Sam serwer Exchange na podstawie obciążenia stwierdza, ile zasobów moze użyć usługa MRS. Nowa funkcjonalność Exchange 2013 – Workload Management, zamiast usprawnić ten proces blokuje szybkość migracji. Pomimo wielu zmian ustawień i testów nie udało mi się przekroczyć ilości dziesięciu równolegle migrowanych skrzynek do Exchange 2013, podczas gdy dla Exchange 2010 spokojnie można było uzyskać nawet pięćdziesiąt równolegle migrowanych skrzynek.

Rozumiem, że w przypadku migracji realizowanej w godzinach biurowych jest to przydatne, jednak gdy człowiek ma weekend, a czasem tylko noc na migrację, to taka zmiana jest frustrująca. Co zaleca Microsoft? Jak na razie, na etapie CU2 jedynym sugerowanym rozwiązaniem jest zmiana priotytetu (parametr –Priority w cmdlecie new-moverequest). Lista dostępnych priorytetów to : Emergency (najwyższy), Highest, Higher, High, Normal, Low, Lower, oraz Lowest.

MRS używa priorytetów porównując je z dostępnością zasobów serwerowych. Move request z priorytetem normal lub niższym używa domyślnej polisy obciążeniowej (workload policy) MailboxReplicationService, przy wyższych priorytetach  MRS używa MailboxReplicationServiceHighPriority workload policy, co powinno umożliwiać bardziej intensywne obciążenie serwerów.

Jednakże, jak napisałem wcześniej, róznice nie rzucają na kolana, ale mam nadzieję, że Microsoft usprawni to w kolejnych aktualizacjach.

Brak komentarzy: