21 grudnia 2007

70-646 i 70-647 w wersji beta dostępne

Już można rejestrować się na wersję beta egzaminów:

70-646: PRO: Windows® Server 2008, Server Administrator (kod Q646)

70-647: PRO: Windows® Server 2008, Enterprise Administrator (kod 647Q)

Oba egzaminy można zdawać do 18 stycznia. Dobrze jest pamiętać, że do uzyskania tytułu Enterprise Administratora trzeba zdać dodatkowo egzaminy z Visty.

Zakres informacji potrzebny do tych egaminów:

http://www.microsoft.com/learning/exams/70-646.mspx

http://www.microsoft.com/learning/exams/70-647.mspx

18 grudnia 2007

Jak backupować Exchange 2007 - Data Protection Manager 2007 Storage Calculator

Na oficjalnym blogu zespołu Data Protection Managera można znaleźć ciekawe narządko, a właściwie arkusz pomagający w zaplanowaniu ilości zasobów potrzebnych do backupowania Exchange 2007 przy pomocy Data Protection Managera - Data Protection Manager 2007 Storage Calculator.xlsx

Kalkulator ten, podobnie jak Exchange 2007 Mailbox Storage Calculator pomaga policzyć, ile dysków, a nawet ile serwerów potrzebujemy, aby poprawnie i w planowanym oknie backupowym  wykonać kopię naszych skrzynek pocztowych.

Ctrl P - The Data Protection Manager Blog! : Data Protection Manager 2007 Storage Calculator

11 grudnia 2007

Zwiększanie limitu na wielkość skrzynki pocztowej

Ostatnio spotkałem się kilkukrotnie z pytaniem o problem z podnoszeniem limitu na wielkość skrzynki pocztowej w serwerze Exchange 2003 (w szczególności SBS 2003) powyżej 2 GB. Standardowo konsola administracyjna pozwala wpisać wartość co najwyżej 2,097,151 KB (czyli 2GB). Ale od czego inwencja administatora i support toolsy do Windows 2003? Za wielkości krytyczne definiowane w konsoli ESM odpowiadają następujące atrybuty obiektów AD:

Limit pojemności

Atrybut

Issue warning at (KB) mDBStorageQuota
Prohibit send at (KB) mDBOverQuotaLimit
Prohibit send and receive at (KB) mDBOverHardQuotaLimit

Możemy zmodyfikować te atrybuty przy użyciu np. ADSIEdit, ale należy pamiętać, że nie będzie można ich później zmienić z konsoli ESM ani ADUC. 
Dla przykłądu poniższa procedurka pozwala na modyfikację limitu ustalanego dla bazy danych:

1.  Upewniamy się, że mamy zainstalowany zestaw narzędzi Windows Support Tools installed w aktualnej wersji. 
2.  Menu start, uruchom: adsiedit.msc i wciskamy ENTER. 
3. Przechodzimy do odpowiedniej bazy danych wewnątrz struktury Exchange, zgodnie z rysunkiem:

limits

4.  Klikamy na odpowiedni atrybut z listy, np. mDBOverHardQuotaLimit
5.  W okienku właściwości, podajemy nowe ograniczenie w kilobyte'ach i klikamy OK. Np przy limicie 3 GB, wpisujemy wartość 3145728 i OK.

limits2
6.  Zmieniamy (jeżeli chcemy) pozostałe dwa atrybuty,zatwierdzamy zmiany i zamykamy ADSIEdit. 

04 grudnia 2007

Nowa generacja Microsoft Forefront

Dopiero wydano SP1 do FSE, a Microsoft już ogłosił zapisy do programu Technology Adoption Program (TAP) nowej generacji produktów z linii Forefront. Na stronie Microsoft Connect można zapisać się do testów Stirlinga, czyli nowej konsoli zarządzająco-monitorującej i pozostałych produktów linii Forefront:

· Forefront Codename “Stirling”

· Forefront Client Security (FCS)

· Forefront Security for Exchange Server (FSE)

· Forefront Security for SharePoint (FSSP)

· Microsoft Internet Security and Acceleration Server (ISA) integration with “Stirling”

Do końca roku zbieranie zapisów, a po nowym roku beta testy.

01 grudnia 2007

ForeFront Security for Exchange SP1

Równocześnie z udostępnieniem Service Packa 1 do Exchage 2007 Microsoft opublikował SP1 do FSE, który można ściągnąć z tej strony. SP1 do ForeFronta wprowadza szereg ulepszeń, np. wsparcie dla Exchange 2007 SP1, Windows 2008 i IPv6. Zawiera również szereg poprawki (m in. Rollup 1). Na blogu zespołu FSE można znaleźć pełną listę zmian.

Szczególna uwaga jest wymagana przy instalacji:

- przed instalacją SP1 dla Exchange Server 2007 należy zaktualizować ForeFronta dp SP1 lub odinstalować go.
- jeżeli ForeFront Security for Exchange został już zaktualizowany do SP1, przed rozpoczęciem aktualizacji Exchange'a do SP1 należy zatrzymać usługi FSE.

Windows 2008 - Bety MCTS

Dla osób, które nie spróbowały zdawać egzaminów aktualizacyjnych z MCSE/MCSA do Windows 2008 czas na kolejne wyzwanie - w grudniu można zdobywać tytuły MCTS z Windows 2008 osobno. Egzaminy te to:

Można się już zapisywać, egzaminy Beta trwają do 21 grudnia. Egzaminy Beta są oczywiście bezpłatne, należy jednak podać odpowiedni kod promocyjny:

  • 71-640: B640
  • 71-642: 642J
  • 71-643: J643

29 listopada 2007

Microsoft Exchange Server 2007 SP1

Czekaliśmy, czekaliśmy i doczekaliśmy się. Po wielu miesiącach czekania w końcu pojawił się Service Pack 1 do Exchange 2007. Najpierw dobrze jest zapoznać się z dokumentem Release Notes, a póxniej dopiero ściągnąć sam dodatek. Oczywiście oprócz 64 -bitowej wersji do instalacji na produkcji, dla testerów jest również wersja 32-bitowa.

28 listopada 2007

Get-AllQueuesGUI.ps1 (v1.2)

PAul Flaherty przygotował świetny skrypt do przegladania kolejek w Exchange 2007 i dodał do niego interface graficzny. Odgraża się, że przygotuje także interface graficzny do skryptu Glenna Scales'a wyświetlającego wielkość mailboxów (jedna z funkcji, których brakuje w konsoli EMC, zarówno w RTM jak i w SP1). Jużnie mogę się doczekać.

Carpe Diem: Flaphead.com @ Home : Get-AllQueuesGUI.ps1 (v1.2)

25 listopada 2007

Grudniowe spotkanie PEPUG

Już 7 grudnia kolejne spotkanie PEPUG. Chcę się podzielić wrażeniami z wdrażania Exchange 2007 na platformie Windows 2008, pokazać jak szybko i prosto generować certyfikaty dla serwera Exchange oraz porozmawiać o zmianach, które planuję po nowym roku.

Problem przy instalacji z polskim DC

AKTUALIZACJA


Niedawno pojawiło się trochę wątków na forum WSS dotyczących problemów z instalacją Exchange'a 2007 w sieci z kontrolerami domeny na systemach 32-bitowych. Opisałem prawidłową procedurę dla wersji angielskiej systemu, ale nie rozwiązuje to niestety problemów polskich wersji systemów. Sprawdziłem współpracę programu instlacyjnego w najnowszej wersji - Exchange 2007 SP1 RC, zgodnie z zapewnieniami w 99% zgodnej z SP1, który ukaże się już niebawem i niestety skuchasmile_sad. Setup działa poprawnie z kontrolerami domeny w wersji 32-bitowej, ale niestety, dopisanie do pola operatingSystemServicePack słowa "Dodatek" skutecznie blokuje weryfikację wersji Service Packa w lesie Active Directory. W związku z tym trzeba zrobić jedną prostą rzecz:

Tuż przez instalacją (niestety atrybut ten cyklicznie jest aktualizowany) należy zmienić na serwerze pełniącym rolę Schema Master wartość tego atrybutu poprzez wyedytowanie ADSIEditem, lub skryptem - jeżeli będę mieć kolejną wolną chwilę to go na piszę, jeżeli nie to zapraszam do publikacji.

ServicePack1

Tak atrybut wygląda w oryginale, powinien wyglądać tak, jak na poniższym rysunku:

ServicePack

Testy przeprowadzałem na polskiej wersji Windows 2003 Standard SP2 (kontroler domeny), Windows 2008 RC0 - serwer Exchange. Przypomnę, że Exchange 2007 SP1 wymaga wersji systemu co najmniej Windows 2003 SP2.


Niestety Microsoft nadal nie poprawił tego problemu, a ostatnio wrócił znowu.


Czasami powyższa procedura nie pomaga ,trzeba dodatkowo grzebnąć w rejestrach: HKLM/SOFTWARE/Microsoft/WindowsNT/CurrentVersion/CSDVersion też ma powtórzony babol ze słowem "Dodatek". Trzeba wyciąć tak jak wyżej na serwerze schema master i Global Catalogu, z którym gada Exchange - jeżeli nie wiemy, który to serwer, to możemy użyć przy instalacji opcji /dc FQDNkontrolera. I znowu liczy się refleks.




19 listopada 2007

Certyfikaty

Po powrocie z Barcelony, oprócz kilku nieprzeczytanych maili, czekała na mnie papierowa poczta - a tam 3 Welcome Kity od zdobytych jeszcze przed wakacjami certyfikatów. Co do kolorów to nie będę się brzydko wypowiadać, ale na pewno mi się nie podobają. W przesyłkach były tylko certyfikaty i karteczka z gratulacjami - ani znaczków ani plakietek. Przy okazji próbowałem sobie stworzyć w logo generatorze certyfikat MCTS ze wszystkimi posiadanymi przede mnie tytułami - niestety nie udało się, musiałem podzielić na dwa. Dla ciekawych zamieszczam obrazki.

MCTSLH

MCTS_all1

Po Technecie - uzupełnienie

W końcu dotarłem do domu, samolot się opóźnił, na bagaż też trzeba było czekać, ale jakoś przeszło. W mailach czekało na mnie zdjęcie ze spotkania MVP z grupą UC z Redmont (MVP z identyfikatorami).

UCparty

16 listopada 2007

TechEd ITForum EMEA 2007 - podsumowanie

Dzisiaj skończyła się kolejna edycja konferencji TechEd ITForum dla naszej części świata. Dla mnie był to powrót po dłuższej przerwie (6 lat), więc mogłem spojrzeć świerzym okiem. Mam mieszane uczucia, czy rozdzielanie konferencji developerskiej i administratorskiej było słuszne - coraz więcej produktów wymaga "podłubania" w kodzie, a niewiele osób może przebywać 2 tygodnie poza firmą. Oprócz ciekawych wykładów (na zdjęciu Kimberly Tripp opowiadająca o zaletach migracji SQL do wersji 2005)

 

SQL

bardzo chętnie zajrzałem do laboratorium, poznać bliżej produkty, na których instalację nie miałem wcześniej czasu. Bardzo chętnie zajrzałem również na stoiska Microsoftu, gdzie można było spotkać wiele ciekawych osób znanych z blogów (w zielonych koszulkach eksperci)

ATE

Po wykładach można było się spotkać, żeby spokojnie porozmawiać i wymienić doświadczenia. W tym roku najciekawszym doświadczeniem dla mnie było spotkanie ekspertów i MVP produktów Exchange i OCS z zespołem produktowym Unified Communication. Mam nadzieję, że nasze uwagi zostaną uwzględnione w wersji 14 obu produktów. Na zdjęciu leaderzy grup użytkowników Exchange: EUGEUROPE, ProExchange, MMMUG i PEPUG - od lewej Dejan Foro, Ilse Van Criekinge, Nathan Winters i ja.

leaders

13 listopada 2007

Przygotowanie domeny 32-bitowej do Exchange'a 2007

Głównym problemem, jest złe rozpoznawanie przez program instalacyjny Exchange wersji systemu, jeżeli kontroler jest w innej wersji językowej lub na platformie 32 bitowej.
Problem ma być rozwiązany w Service Packu 1, ale na razie trzeba go obejść.
Najprościej jest pobrać wersję 32-bitową Exchange, która nie jest wspierana jako serwer, ale prawidłowo przeprowadzi rozszerzenie schematu na platformie 32-bitowej. W tej chwili do pobrania jest wersja określana jako

Microsoft Exchange Server 2007 Management Tools (32-Bit)

Po pobraniu można na kontrolerze domeny przeprowadzić kroki przygotowania domeny do Exchange.

1. Instalacja Powershell'a (wymagany w procesie instalacji) po pobraniu ze strony:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=10EE29AF-7C3A-4057-8367-C9C1DAB6E2BF&displaylang=en

2. Instalacja Microsoft .NET Framework Version 2.0 (jeżeli nie jest zainstalowany)

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5&displaylang=en

3. Instalacja niezbędnej poprawki .NET Framework (program instalacyjny sprawdza w trakcie instalacji brakujące poprawki, więc mogą pojawić się kolejne):

http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=74469

4. Jeżeli nie został zainstalowany SP2 do Windows 2003 dodatkowo trzeba zainstalować konsolę MMC 3.0

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=4C84F80B-908D-4B5D-8AA8-27B962566D9F&displaylang=en

5. Dla istniejącej organizacji Exchange 2003 wymagana jest komenda:

setup.com /PrepareLegacyExchangePermissions

6. Kolejnym krokiem jest rozszerzenie schematu:

setup.com /PrepareSchema

7. Kolejnym krokiem jest dodanie obiektów do AD (jeżeli to nowa organizacja to wymagany jest rónież przełącznik /OrganizationName:"Nazwa organizacji Exchange"):

setup.com /PrepareAD

8. Przygotowanie domen/y (dodanie odpowiednich grup bezpieczeństwa to ostatni krok do wykonania)

setup.com /PrepareDomain lub setup.com /PrepareAllDomains

Po wykonaniu tych kroków na 32-bitowym kontrolerze, dalsza instalacja serwera Exchange na maszynie 64-bitowej powinna już pójść bez problemów.

10 listopada 2007

File Transfer Manager

Pojawiła się nowa wersja File Transfer Managera - do pobrania. Dla osób korzystających z działu pobrań Technetu, MSDN lub Connect dużo wygodniej jest pobrać program jako osobną aplikację niż tylko korzystać z kontrolki ActiveX. Właśnie ściągam wersję RC Service Packa 1 do Exchange 2007 (a pomysleć, że SP1 miał być gotowy już miesiąc temu).

Microsoft Identity Lifecycle Manager 2007 Feature Pack 1

Jeżeli używacie czystego środowiska Exchange 2007, to do niedawna nie można było używać narzędzi Microsoft do synchronizacji katalogów. Dopiero kilka dni temu pojawił się feature pack do ILM 2007 (następca MIIS 2003), który współpracuje z Exhcange 2007 i Exchange 2007 SP1.

Microsoft Identity Lifecycle Manager 2007 Feature Pack 1 do pobrania

07 listopada 2007

Exchange 2007 na Windows 2008 - notes from the field

Kilka ostatnich tygodni spędziłem na intensywnej walce z Exchangem 2007 SP1 Beta 2 zainstalowanych na Windows 2008 - wersje Beta 3, CTP i RC0.

Przedstawię najważniejsze problemy, z którymi się zetknąłem:

  1. Rola Client Access Server nie instaluje się na wersji CTP (problem znany Microsoft), niestety na RC0 również nie zawsze działa
  2. Nie można uaktualniać Windows 2008 z Bety 3 do RC0 z zainstalowanym Exchange'm - rozjeżdża się IIS i przestaje działać OWA.
  3. Windows 2008 nie ma NTBackupa, więc trzeba sobie radzić robiąc backup zdalnie. Exchange 2007 SP1 domyślnie nie pozwala na standardowy backup typu streaming (czyli taki jaki potrafi NTBAckup), więc jeżeli chcemy wykorzystać inny serwer do zdalnego backupu, musimy dodać klucz w rejestrze:
    HKLM\System\CurrentControlSet\Services\MSExchangeIS\ParametersSystem
    typuDWORD o nazwie Enable Remote Streaming Backup i wartości 1
  4. Instalacja Exchange na czystej instancji RC0 może natknąć się na brak klucza w rejestrze - należy go dodać ręczniez godnie z poniższą procedurą:
  • Odszukaj klucz HKLM\System\CurrentControlSet\Services\MSExchangeIS\<ServerName>\Private-<MailboxStoreGUID>
  • Utwórz wartość DWORD o nazwie Background Cleanup i wartości 60000 (decimal) lub 0xEA60 (hexadecimal).
  • Zamknij edytor rejestru.
  • Zrestartuj usługę Microsoft Exchange Information Store

Niezależnie od powyższego należy pamiętać o BackPressure - zwłaszcza na małych partycjach wirtualnych - objawia się to warningiem 15004:

Resource utilization of the following resources exceed the normal level: Version buckets = 135 [Medium] [Normal=80 Medium=120 High=200] Back pressure caused the following components to be disabled: Inbound mail submission from the Internet Mail submission from the Pickup directory Mail submission from the Replay directory Mail delivery to remote domains The following resources are in the normal state: Queue database and disk space ("C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\TransportRoles\data\Queue\mail.que") = 83% [Normal] [Normal=94% Medium=96% High=98%] Queue database logging disk space ("C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\TransportRoles\data\Queue\") = 83% [Normal] [Normal=94% Medium=96% High=98%] Private bytes = 11% [Normal] [Normal=71% Medium=73% High=75%] Physical memory load = 87% [limit is 94% before message dehydration occurs.]

Live Mail, Live Messenger i Live Writer

Od wczoraj dostępne są finalne wersje tych produktów, również w wersjach polskojęzycznych. Co prawda z poczty Live Mail nie korzystam, ale bardzo lubię Live Writera (wreszcie nie ma problemów z ę), a Messengera też używam.

Windows Live Mail można pobrać tutaj. A zaraz obok są Writer i Messenger

Dodatkowo każdy kto tylko ma konto Live ID może umieścić na swojej stronie kawałek kodu, który albo pokaże nasz aktualny stan dostępności (wolny, zajęty, offline, itp) albo pokaże całe okienko pozwalające wysłać wiadomość bezpośrednio do komunikatora. Całej konfiguracji dokonujemy na stronie ustawień Windows Live Messengera.

28 października 2007

Transporter Suite for Lotus Domino

Microsoft opublikował wczoraj dokument techniczny dotyczący wykorzystania narzędzia Transporter Suite. Dotychczas był tylko mcno zdezaktualizowany dokument Release Notes (z lutego, a najnowsza wersja Transportera jest z września). Właśnie ściągnąłem i zabieram się za lekturę.

Dokument do pobrania

16 października 2007

Best Practices Analyzer dla SBS

Czekaliśmy, czekaliśmy i doczekaliśmy się. Parę dni temu ukazał się BPA dla OCS 2007, a teraz również dla SBS. Jak widać z rysunku weryfikowane są wszystkie obszary działania SBS.



Zapraszam do używania - strona do pobrania

The Official SBS Blog : SBS now has a Best Practices Analyzer!

12 października 2007

Ciekawe narzędzia do OCS 2007

Microsoft po wydaniu Office Communication Servera nie ustaje w wysiłkach, żeby praca z nim była jak najprostsza. Dlatego też dodał kilka nowych ciekawych narzędzi:

Office Communications Server 2007 Software Update Service - umożliwia stworzenie serwisu aktualizacyjnego dla urządzeń UC (np. Microsoft Office Communicator Phone Experience oraz Microsoft RoundTable) na bazie WSS 3.0

Office Communications Server 2007 Deployment Validation Tool - duży pakiet do weryfikacji i diagnostyki komunikacji głosowej w środowisku OCS.

Office Communications Server 2007 Best Practices Analyzer - nazwa mówi sama za siebie - kolejny twór z rodziny analizatorów konfiguracji.

Office Communications Server 2007 VoIP Test Set - proste narządko do weryfikacji komunikacji SIP.

OAB i błąd 0x8004010f

 Właśnie poznałem ciekawe narzędzie - oabinteg. Jeżeli outlook katuje nas błędem jak powyżej, bądź też coś złego dzieje się z książką adresową, to warto wykorzystać. Składnia jest bardzo prosta, w zasadzie tylko dwa testy do zrealizowania:

  1. oabinteg /s:serverName /t:hierarchylist /v:2 /l
  2. oabinteg /s:serverName /t:oabfldcheck /v:2 /l

Najpierw sprawdzamy hierarchię folderów, później weryfikujemy samą książkę, w sposób zbliżony do działania Outlooka. Poniższe artykuły opisują dokłądniej działanie narzędzia, które można pobrać ze stron narzędzi przygotowanych przez niezalażnych specjalistów.

Dgoldman's WebLog : How to tell what public folder store your Outlook client is going to when you fail to download the OAB with error 0x8004010f

Description of the Offline Address Book Integrity (OABInteg) tool

08 października 2007

Nowe egzaminy Beta

Można zdawać egzaminy w wersji beta:

71-556 (TS: Microsoft Office PerformancePoint Server 2007, Application Development) - do 19 października, kod promocyjny TSPPS

71-400: TS: Microsoft System Center Operations Manager, Configuring - do 26 października, kod promocyjny TSCCM

Oczywiście oba egaminy można zdawać w każdym ośrodku Prometrica, po zarejestrowaniu 24 godziny wcześniej.

03 października 2007

Exchange 2007 - migracja

Na stronach Technetu opublikowano mój najnowszy artykuł o migracji do Exchange'a 2007. Zapraszam do lektury.

Response Point

Kiedyś wspominałem o inicjatywie Microsftu w zakresie rozwiązań telefonii IP dla małych (a realiach Polski nawet całkiem dużych) firm. Produkt Response Point został skierowany do sprzedaży w USA, w zależności od producenta ceny są różne, ale mam nadzieję, że niebawem można go b€dzie przetestować w Polsce.

Blog zespołu Response Point

DPM 2007 Release Candidate

Microsoft zaktualizował stronę System Center Data Protection Manager 2007. Oprócz dokumentów ogólnych i technicznych pojawiła się ogólnie dostępna wersja DPM 2007 w wersji Release Candidate.
Nowy produkt zawiera opcje ochrony:

  • serwerów plików Windows 2003 i 2008
  • serwerów Exchange 2003 i 2007
  • Office SharePoint Server 2007 i WSS 3.0
  • SQL Servera 2000, 2005 i 2008
  • wirtualnych środowisk na Virtual Serverze 2005
  • obsługa napędów taśmowych
  • System State
  • obsługa skryptów poprzez PowerShell

Strona z produktem do pobrania

26 września 2007

VPN poprzez D-Link DIR-655

Wczoraj dłuższą chwilę walczyłem z uruchomieniem VPN do serwera SBS 2003. Serwer był odgodzony od świata routerem D-Link DIR-655, który okazał się bardzo dobrą ochroną, nawet zbyt dobrą. Urządzenie oczywiście wspiera VPN-passthrough, niestety niezbędna okazała się ręczne dokonfigurowanie. To, że trzeba było dodać port TCP 1723 dla PPTP było normalne. Niestety nie można było przepuścić protokołu IP 47 dla GRE. Dało się to obejść, ale niestety połączenia GRE były cały czas blokowane, co było widać w logu routera (na szczęście jest to wyświetlane na bierząco). Dopiero wyłączenie w konfiguracji firewalla opcji przepuszczania PPTP i VPN odblokowało ruch VPN. Ciekawe, prawda?

Dostosowanie generowania adresów pocztowych

W trakcie omawiania recipient policy na szkoleniu 2400 padło pytanie o zmienne pomagające w automatycznym generowaniu poszczególnych adresów. Jest na ten temat ciekawy artykuł 285136. Są w nim wymienione zmienne np. %g - imię, %s nazwisko.

Co ciekawe w konsoli EMC Exchange 2007 dla ułatwienia życia użytkownikom, żeby nie musieli pamiętać tych zmiennych, można wybrać z listy sposób wyświetlania, co spowoduje automatyczne wstawienie odpowiednich zmiennych do szablonu adresowego. Niestety administrator po chwili zauważy, że ilość opcji możliwych do wybrania jest stosunkowo krótka. Po wybraniu opcji edycji szablonu wracamy do listy wyboru, więc chwila przerażenia. Jeżeli jednak klikniemy w szablon możemy ręcznie wyedytować szablon wpisując taką kombinację zmiennych, jak chcemy.

Oczywiście możemy ręcznie zdefiniować szablon i zaaplikować go korzystając z Management Shella, ale to rozwiązanie dla osób lubiących linię komend.

17 września 2007

Warsztaty z OCS 2007

Z okazji premiery OCS 2007 Microsoft przygotował cykl 2-dniowych warsztatów z konfiguracji Office Communications Server 2007 w 6 miastach Polski.

Dzisiaj na spotkaniu PEPUG, na którym prezentowane były 3 z 8 labów tego cyklu, zauważylismy, że zastosowana w maszynach wirtualnych wersja beta OCS ma ograniczenie czasowe do 16 września - co ciekawe problem objawia się blokowaniem uruchamiania serwisu OCS Front-End service, bez innych objawów, co trochę utrudnia rozpoznanie problemu.

Lista szkoleń z OCS

Microsoft już niedługo udostępni nowe szkolenia z Office  Communications Server 2007:

  • 5177 -  Implementing and Maintaining Instant Messaging Using Microsoft Office Communications Server 2007.
  • 5178 - Implementing and Maintaining Audio/Video Conferencing and Web Conferencing Using Microsoft Office Communications Server 2007.
  • 5179 - Implementing and Maintaining Telephony Using Microsoft Office Communications Server 2007

Szkolenia powinny być dostępne już na początku października.

14 września 2007

Magic Quadrant for Unified Communications, 2007

Rui Silva zwrócił na swoim blogu uwagę, że w opublikowanym niedawno przez Gartnera porównaniu rozwiązań UC Microsoft wyszedł na prowadzenie. Na rynku polskim jeszcze tego nie widać, ale zapewnie w przyszłym roku różnice mogą być już bardziej widoczne. Kto wie?

Magic Quadrant for Unified Communications, 2007

08 września 2007

Aktualizacja dokumentacji dla Exchange 2007 Service Pack 1

Zespół Microsoft zaktualizował strony dokumentacji online Exchange 2007 na witrynie Technet. Obecna wersja zawiera rozszerzenia funkcjonalne, które pojawiły się w Service Pack 1. Dokumentacja ta jest nowsza, niż zawarta w pliku .chm dostępnym w pakiecie Beta 2.

Czytelników szczególnie zaciekawić mogą takie informacje:

Dokumentacja do Exchange 2007 wymaga wiele uwagi - niestety nie została ona dopracowana w momencie oddania produktu do dystrybucji, regularnie ukazują się aktualizacje, a czujny czytelnik nadal może znaleźć miejsca, gdzie jest tylko nagłówek i informacja, że dany punkt zostanie jeszcze rozwnięty.

05 września 2007

MCITP: Exchange Messaging Administrator

W końcu Microsoft odświeżył strony poświęcone nowemu (a tak naprawdę dostępnemu już od połowy lipca) certyfikatowi dla Exchange 2007:

Jednocześnie Prometric ogłosił uruchomienie od 15 września drugiej edycji promocji Second Shot na egzaminy Microsoft.

29 sierpnia 2007

OCS 2007 - egzamin w wersji Beta

Zapisałem się właśnie na egzamin 71-638 - Configuring OCS 2007. Beta dostępna jest do 10 września, oczywiście w ośrodkach Prometric. Promocode umożliwiający bezpłatne zdawanie tego egzaminu to MOC07. To już 7 egzamin Microsoftu w tym roku, co wyrównuje rezultat zeszłoroczny. A jeszcze mam niewykorzystane vouchery...

23 sierpnia 2007

Update Rollup 4 for Exchange 2007

Dzisiaj pojawił się 4 zestaw poprawek dla Exchange 2007. Jak zwykle zastępuje on poprzednie zestawy poprawek oraz dodaje łatki na kolejne 9 problemów. Szczegółowy opis zawartaści pakietu można znaleźć tutaj:

Description of Update Rollup 4 for Exchange 2007

Sam pakiet można znaleźć tutaj (oczywiście również w wersji 32 bit):

Update Rollup 4 for Exchange 2007

21 sierpnia 2007

Longorn na serwerach HP

Przygotowując wdrożenie Windows 2008 Beta 3 na kilku serwerach HP trafiłem na ciekawe miejsce - www.hp.com/go/longhorn. Są tam opublikowane najnowsze sterowniki (zebrane w tzw. PSP - ProLiant Support Packs) oraz dokumenty opisujące przygotowanie serwerów HP z procesorami AMD, Intel i Itanium 2 do instalacji systemu Windows 2008 w wersji Beta 3. PRzy okazji można znaleźć klika ciekawostek np. na temat zgodności serwerów HP z Windows Hardware Error Architecture oraz zgodności nowych sterowników HP z NDIS 6.0 - nową specyfikacją sterowników sieciowych wykorzystywanych w Windows 2008. Ciekaw jestem, czy inni producenci też już są przygotowani?

15 sierpnia 2007

Tematy OWA w SP1 Beta2

Oprócz kilku znaczących dodatków - sygnalizowanych już wcześniej jak np. SCR, Microsoft dodał w Becie 2 Service Packa 1 do Exchange 2007 (pełna lista nowości widoczna tutaj) dwa fajne tematy, nawiązujące do nowych pudełek Microsoft - XBoxa i Zune (ten drugi nadal niedostępny na naszym rynku). Mi podoba się zwłaszcza ten pierwszy:


Microsoft Forefront Security for Exchange Server with Service Pack 1 Beta 2

Zaraz po opublikowaniu Bety 2 Service Packa 1 Microsoft wydał zaktualizowaną wersję Forefront Security for Exchange Server. Oprócz wsparcia dla Exchange 2007 SP1 i Windows 2008 (także IPv6) Microsoft poprawił opcje filtrowania zawartości, listy słów kluczowych, skanowanie plików skompresowanych RAR. Nowa wersja ma również umożliwić lepszą integrację z nowymi management packami do SCOM-a (jeszcze niedostępne). Więcej informacji można znaleźć w pliku readme.

13 sierpnia 2007

Nowa wersja Live Writera

Właśnie zainstalowałem sobie nową wersję Windows Live Writer (nadal Beta). Graficznie wygląda dużo ładniej, na dole okienka edycyjnego ma pozycję do wyboru kategorii posta, trochę inaczej zorganizaowane menu, obsługę tabel, trochę nowych gadżetów i jedną wadę - € zamiast ę. Mam nadzieję, że szybko znajdę obejście tej drobnej niedogodności. Poza tym jest to moje ulubione narzędzie do blogowania.

SBS Cougar Beta

Jak napisał w piątek na blogu Kevin Beares, chętni do uczestniczenia w testach Cougara - czyli następnej wersji SBS-a mogą nadal zgłaszać swoje kandydatury na stronie http://connect.microsoft.com/cougar wypełniając stosowną ankietę.

Niebawem zapewnie pojawi się kolejna wersja beta i znajdzie się miejsce dla kolejnych ochotników.

10 sierpnia 2007

Porównanie wersji SBS


Na oicjalnym blogu SBS pojawił się obrazek z bardzo ciekawym porównaniem poszczególnych wersji SBS - zwłaszcza w kontekscie wersji poszczególnych komponentów i service packów zawartych w poszczególnych edycjach.

Więcej szczegółów na Blogu SBS

05 sierpnia 2007

OCS 2007 do pobrania

Tydzień temu ogłoszono skierowanie kodu do produkcji, o czym pisałem już na blogu, tego samego dnia pojawiła się dokumentacja do ściągnięcia, a od dzisiaj można pobrać wersję trial. Co prawda na razie bez wsparcia technicznego, ale można przecież zajrzeć na forum. OCS 2007 Beta była osobno dla serwera standard i enterprise, teraz trial jest wspólny.

Jedną z ważniejszych cech z punktu widzenia kupującego jest licencjonowanie - w LCS 2005 za połączenia komunikatorów internetowych trzeba było zapłacić słono za connector, teraz ma to być subskrypcja dla każdego użytkownika, korzystającego z takiego połączenia. Niestety nadal nie uwzględniono Gadu-Gadu.

30 lipca 2007

OCS 2007 już jest RTM!

Trochę niespodziewanie (przynajmniej dla mnie) Microsft ogłosił zakończenie prac nad kodem produktów Office Communications Server 2007 i Office Communicator 2007 i nadał im status RTM. Na stronach Technetu można już pobrać zaktualizowaną dokumentację do tych produktów. Razem z oprogramowaniem można używać nowej kamery konferencyjnej Office RoundTable oraz wielu telefonów i urządzeń telekomuniacyjnych współpracujących z OCS. Można je dokładniej obejrzeć na blogu Johanna:

Johann's Unified Communications : OCS goes gold!

Już niedługo można też będzie dowiedzieć się więcej na jesiennym spotkaniu PEPUG. Microsoft planuje publiczną dostępność produktu jesienią, prawdopodobnie w październiku.

20 lipca 2007

Brakująca informacja o SBS

W niektórych wypadkach kreator SBS 2003 nie chce się uruchomić.  Przykładowe problemy:

  • “This wizard can only be run on a Small Business Server computer.”
  • SBS Backup Wizard nie wyświetla okna wyboru retencji
  • SBS Backup Wizard wywala się z błędem:  “An unexpected error occurred (80070057) The parameter is incorrect.”

Microsoft stwierdził, że jest to spowodowane brakującym kluczem rejestru. Brakujący klucz to HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Microsoft Integration\5717D53E-DD6D-4d1e-8A1F-C7BE620F65AA.

W celu naprawienia konfiguracji można odtworzyć klucz z backupu lub próbować stworzyć go samemu. Można też zwrócić się do Microsoftu o hotfix, który automatycznie odbuduje brakujący klucz. Po poprawkę trzeba zwrócić się do Microsoft Support poprosić o poprawkę 940318

Directory Experts Conference Europe 2007

Wczoraj znalazłem informację o o europejskiej edycji ciekawej konferencji, na którą nie udało mi się wybrać do Stanów. Może do Brukseli będzie łatwiej. Chociaż cena nie jest najniższa:( Dla zainteresowanych zamieszczam agendę, niestety bardzo uproszczoną:

24 September 2007

  • Conference, 8:30 - 17:15
  • Welcome Reception, 18:00

25 September 2007

  • Conference, 8:30 - 17:15
  • Reception, 18:00
  • Dinner, 19:00

26 September 2007

  • Conference, 8:30 - 17:15
  • Send-Off, 17:30

Directory Experts Conference Europe 2007

Bye, bye MCSE 2003

Tytuły MCSA/MCSE odchodzą w cień. Na pocieszenie jeszcze przez kilka dni posiadacze tych tytułów dla Windows 2003 mogą zapisywać się na wersję Beta egzaminu aktualizacyjnego do Windows Server 2008 Technology Specialist. Posiadacze MCSA 2003, mogą podchodzić do egzaminu 71-648. Posiadacze MCSE 2003, wybiorą 71-649. Obu egzaminów nie ma sensu zdawać.

Ja zapisałem się już na 71-649 (promo code TIG649). Więcej informacji na blogu opiekunki programu MCP:

"So, a booth babe and a geek walk in to a bar..." : MCSA/MCSE 2003 invited to beta WS2008 transition exams

16 lipca 2007

ITPro

Wreszcie doczekałem się. 70-238 w wersji Beta zdawałem 11 kwietnia, a dopiero teraz pojawił się jako zdany w moim transcripcie. Za to z datą 30 maja (bo wtedy zdałem ostatni egzamin potrzebny do ścieżki ITPro Exchange). Nie to, żebym się chwalił (chociaż czemu nie), ale to nowy certyfikat (dostępny od 2 tygodni) więc załączam do wglądu.


05 lipca 2007

Wakacje

Wróciłem na kilka dni do Warszawy z wakacji, 2 dni przebijałem się przez maile i jutro znowu wyjeżdżam. Niestety nie dam rady przygotować gazetki pocztowca w tym miesiącu. Będzie połączony numer lipcowo-sierpniowy. Może będę mógł wtedy coś napisać o nowej witrynie PEPUG.

17 czerwca 2007

Warsztaty Longhorn

Wróciłem z intensywnych warszatów Longhorna (to znaczy Windows 2008 Beta 3 oczywiście) i na gorąco dzielę się wrażeniami. Pierwszy dzień był nieco hardcore'owy - 25 osób w nieklimatyzowanej sali i "stające dęba" wirtualki - może już niedługo Microsoft wypuści jakąś wersję Virtual PC/Servera, które będą działać z 64 bitowymi systemami, tak jak bezpłatne produkty innych firm:) Drugi dzień po reinstalacji maszyn przeszedł dużo lepiej. Ciekawe ćwiczenia, testy na koniec i  dobra atmosfera. Szkoda tylko cięć budżetowych Microsoftu na SE Club. Rozumiem, że szefowie firm traktują ITProsów jako zło konieczne, ale cóż... Widocznie najnowsze systemy potrzebują już tylko developerów.

Ale nic to, miejmy nadzieję, że jeszcze nastąpi reaktywacja.

11 czerwca 2007

Jubileusz PEPUG

Uff, PEPUG-owi stuknął jubileusz. Rok minął 1 czerca, a dzisiaj spotkanie jubileuszowe również zakończyło się pomyślnie. Chociaż zaczęło się od drobnych problemów technicznych, to prezentacje podobały się (przynajmniej takie wrażenie odniosłem). Następne spotkanie będzie we wrześniu.

23 maja 2007

Microsoft Update Catalog

Ciekawym pomysłem rozwinięcia funkcjonalności Windows Update jest Microsoft Update Catalog (na razie w fazie beta), który umożliwia importowanie sterowników, hotfixów i iinych poprawek, zarówno na dysk lokalny jak i do naszego serwera WSUS.

Link do Microsoft Update Catalog

08 maja 2007

Update Rollup 2 for Exchange Server 2007 (KB935490)

Zgodnie z nową strategią Microsoft konsekwentnie przygotowuje zbiorcze poprawki do Exchange 2007. Oprócz poprawek, które znalazły się w pierwszym rollupie dodatkowo umieszczono łatkę na problem opisany w biuletynie bezpieczeństwa MS07-026. Informacje o poprawce pokazują kilka problemów, które mogą się pojawić po zainstalowaniu rollupa. Link do pobrania, gdzie można znaleźć zarówno wersję 64 jak i 32 bitową. 

05 maja 2007

Skrzynki funkcyjne - czy warto używać?

Pewnie wywołam małą burzę, ale dostaję na ten temat pytania, więc stwierdziłem, że opiszę to trochę dokładniej. Generalnie administratorzy dzielą się na tych, którzy wolą listy dystrybucyjne i tych, którzy wolą  skrzynki funkcyjne. Nie będę rozwodził się zbyt długo nad listami dystrybucyjnymi, powiem tylko, że zaliczam się do tej drugiej grupy.

Co prawda w Exchange 2007 wydzielono skrzynki zasobowe (nawet 2 rodzaje), o czym pisałem niedawno na stronach polskiego Technetu, ale nadal nie uwzględniono tego specyficznego tworu jakim są skrzynki funkcyjne. Skrzynki zasobowe konfigurowane są pod kątem rezerwacji czasu i prezentacji dostępności zasobu, natomiast skrzynki funkcyjne powinny w prosty sposób udostępniać kilku osobom przesyłki pocztowe. Kiedy to może być potrzebne? Dobrym przykładem jest sekretariat dużej firmy, gdzie pracuje kilka sekretarek, a listy wysyłane są na adres pocztowy sekretariatu.

Jak konfigurować skrzynkę funkcyjną? Po pierwsze musimy założyć konto w Active Directory (bo skrzynka pocztowa jest właściwością konta) i dodać odpowiednio nazwaną skrzynkę. Konto w domenie należy wyłączyć - wybrać prawym klawiszem myszki konto w konsoli Active Directory Users and Computers i kliknąć na “Disable Account”. Następnie w zakładce z właściwościami praw skrzynki (w Exchange 2000/2003 operację tę wykonujemy w konsoli ADUC z zaistalowanymi rozszerzeniami administratora Exchange) - zakładka Exchange Advanced, przycisk Mailbox Rights. Domyślnie do konta prawo ma obiekt SELF oznaczający właściciela konta (więcej na ten temat w artykule KB 272153). W tym momencie należy dodać użytkowników jacy będą daną skrzynkę funkcyjną obsługiwać, którym należy nadać prawa "full mailbox rights" i dodać im dodatkową skrzynkę w profilu outlooka. I to w zasadzie wszystko. Inną kwestią jest sprawa czy użytkownicy powinni również wysyłać pocztę w imieniu danej skrzynki. IMHO każdy powinien wysyłać pocztę tylko i wyłącznie w swoim imieniu (zwłaszcza, że w przypadku stosowania podpisu elektronicznego jest to jedyne sensowne rozwiązanie). Ale to już inna historia.

01 maja 2007

Instalacja WSUS 3.0 na SBS

Wkrótce po ogłoszeniu wersji finalnej 3 generacji WSUS pojawił się dokument opisujący instalację tego produktu na serwerze SBS 2003 R2. Na pewno dobrze jest sięz nim zapoznać. W porównaniu z wersją 2 WSUS 3.0 wnosi kolejne znaczące zmiany, przejrzysty interface i graficzną prezentację informacji o zaplikowanych w organizacji poprawkach.

Installing WSUS 3.0 on SBS 2003

26 kwietnia 2007

Problemy z dostępem klienckim do serwera z zaimplementowanym Windows Server 2003 SP2

Przeczytałem dzisiaj ciekawy artykuł na blogu SBS, dotyczący problemów z zaawansowanymi funkcjami kart sieciowych, który pojawia się po instalacji Windows 2003 SP2 w systemie SBS - włącza on obsługę zaawansowanych funkcji sieciowych, takich jak Receive Side Scaling i TCP Chimney Offload, które jednak w niektórych przypadkach nieprawidłowo działa. W większości przypadków pomaga instalacja najnowszych sterowników, ale czasem konieczne jest wyłączenie dodatkowych funkcjonalności w zawansowanych właściwościach karty sieciowej, a nawet zmiana kluczy w rejestrze zgodnie z artykułami KB 904946 i KB 927695. Co prawda artykuł dotyczy SBS, ale sam spotkałem się ostatnio z kilkoma takimi przypadkami na pełnych wersjach systemu i obawiam się, że nie jest to najlepsza wiadomość dla administratorów Exchange.

Common Networking Issues After Applying Windows Server 2003 SP2 on SBS

15 kwietnia 2007

Jak efektywnie używać sieci

W zeszłym tygodniu byłem na ciekawym spotkaniu z Bobem Rebholtzem, dotyczącym efektywnego wykorzystania sieci przez użytkowników Internetu.

Relacja Boba ze spotkania w Warszawie

Bob przekonywał nas (zresztą niektórzy uczestnicy spotkania byli podobnego zdania), że najbardziej efektywna metoda pozyskiwania wartościowych informacji to wykorzystanie "czynnika białkowego", czyli zdanie się na opinię wartościowych ludzi, którzy odfiltrują dla nas najciekawsze informacje. Tworzenie siatki powiązań - ulubione blogi, tagowanie i korzystanie z kanałów RSS pozwolą nam agregować informacje wybrane przez znajomych, czy po prostu ciekawe osoby znalezione w sieci.

Sam w ten sposób zbieram informacje korzystając z blogów specjalistów od Exchange'a i innych technologii, które mnie interesują, a na pewno metoda jest wygodna. Pod warunkiem oczywiście, że dobierzemy odpowiednie źródła informacji.

Bob prezentował nam również swoje pomysły, nad którymi pracuje i które być może niedługo znajdą się na stronach Technetu i innych witryn Microsoft, ale o tym może napiszę, kiedy będzie coś więcej wiadomo.

13 kwietnia 2007

Administracja użytkownikami w Exchange 2007, cz. III

Na Technecie opublikowano ostatnią część mojego artykułu o zarządzaniu skrzynkami w Exchange 2007. Dobry wstęp do książki, może w końcu znajdę trochę wolnego czasu. Od razu będę mógł uwzględnić wersję SP1.

Administracja użytkownikami w Exchange 2007, cz. III

12 kwietnia 2007

Exchange 2007 SP1


Właśnie zainstalowałem betę SP1. Chociaż wydawałoby się, że zaaplikowanie SP2 na system wystarczy, instalator zażądał jeszcze poprawki czasowej 928388 (zmora amerykanów w ostatnich miesiącach), tak jakby nie zauważał moich ustawień czasowo-narodowych. PO ściągnięciu poprawki dalej przeszedł bez problemów.

Po wejściu do konsoli EMC widać kilka zmian, ale muszę mieć trochę czasu, aby się im przyjrzeć. Intryguje mnie zwłaszcza konsola do zarządzania folderami publicznymi, chociaż nie wiedzieć czemu umieszczona jest w toolboxie.

09 kwietnia 2007

WebService znajdujący skrzynki zasobowe w Exchange 2007

Znalazłem ciekawą informację na blogu Glena Scalesa. W Exchange 2007 można realizować różne zadania poprzez webservice'y. Glen prezentuje web service, który umożliwia wyszukiwanie skrzynek zasobowych w całej organizacji, określając dodatkowo np. ilość, osób jaką pomieszczenie może pomieścić. Poprzez odpowiednie modyfikacje możemy dodać własne funkcjonalności.

Odnośnik do blogu Glena

05 kwietnia 2007

Przeglądanie nagłówka w Outlook 2007

Nieźle się wczoraj naszukałem zanim znalazłem miejsce, w którym w Outlooku 2007 można podejrzeć nagłówek otrzymanej wiadomości. Trzeba otworzyć wiadomość i na zakładce "message" w dziale "options" (czwarty z lewej) kliknąć na malutką strzałkę w prawym dolnym rogu. W tym momencie otwiera się okienko "message options", gdzie już tradycyjnie można sobie przewinąć nagłówek wiadomości, dowiadując się przez jakie serwery szła do nas wiadomość.

Jak dla mnie nobel za ergonomię.

03 kwietnia 2007

Zostałem MVP

W nawale pracy nie zdążyłem wcześniej napisać, ale wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy w niedzielę rano włączyłem notebooka  pierwszy mail jaki rzucił mi się w oczy to gratulacje od Microsoftu za zostanie MVP w kategorii Exchange Server. Z tego co wiem, to pierwszy tytuł w tej kategorii przyznany w Polsce. Tym bardziej się cieszę.

Mój profil MVP

22 marca 2007

Microsoft przygotowuje nowy produkt dla SMB

Response Point, to nazwa rozwiązania telefonii dla małego biznesu (do 100 osób) przygotowywanego przez grupkę pracowników z Redmond.  Oprócz oprogramowania rozwiązanie zawiera część sprzętową, przygotowywaną we współpracy z 3 różnymi dostawcami. Wykorzystane modele to: D-Link DVX-2000, Quanta Syspine oraz Uniden Evolo. Na polskim rynku znany jest przede wszystkim pierwszy z tych dostawców, Quanta kojarzona jest z kadłubami do notebooków, a o firmie Uniden dotąd nie słyszałem. Produkt wkracza dopiero w fazę beta, więc na razie trudno powiedzieć o szczegółach. Może jednak wywołać niezły zamęt na rynku. 

01 marca 2007

Foxit PDF Preview Handler

W outlooku 2007 jest możliwość podglądania zawartości załączników, przy pomocy specjalizowanych viewerów. Osoby, które zainstalowały sobie Outlooka 2007 na platformie Vista zainteresuje lżejsza i dobra alternatywa dla Acrobat Readera - Foxit PDF Viewer.

Link do pobrania viewera

24 lutego 2007

Best Practices Analyzer for Windows SharePoint Services 3.0 and the 2007 Microsoft Office System

Kilka dni temu został opublikowany nowy produkt z serii analizatorów i podpowiadaczy. Tym razem dla WSS 3.0. Jego obsługa jest trochę inna niż w Exchange, ale na pewno będzie przydatny dla administratorów poszczególnych witryn Sharepointowych.

Microsoft Best Practices Analyzer for Windows SharePoint Services 3.0 and the 2007 Microsoft Office System

40 nowych szablonów dla Windows SharePoint Services 3.0

Microsoft opublikował 40 ciekawych szablonów gotowych do wykorzystania w portalach WSS 3.0. Ciekaw jestem kiedy będzie dostępna polska wersja. 

New Application Templates for Windows SharePoint Services 3.0

Exchange 2007 SP1 i Standby Continuous Replication (SCR)

Dzisiaj na blogu EHLO ukazała się informacja o przygotowywanym Service Packu do Exchange 2007. Będzie gotowy dopiero pod koniec roku, ale już teraz pojawiła się lista zmian, w nim wprowadzonych. Zwłąszca dotyczy to połączenia LCR i CCR, określonym jako Standby Continuous Replication czyli możliwość replikacji bazy skrzynkowej na odległy serwer, bez konieczności konfigurowania clustra MNS.

You Had Me At EHLO... : Talking Exchange 2007 SP1...