14 czerwca 2016

Limity na wielkość baz danych w Exchange

Ostatnio kilkukrotnie spotkałem się z pytaniem o limit na wielkość bazy danych w serwerze Exchange 2013 Standard - po przekroczeniu 1TB, baza nie chciała się montować, co było szczególnie uciążliwe w przypadku DAG, gdzie przecież przełączanie baz danych musi odbywać się automatycznie. Oficjalne informacje podają, że w Exchange 2013 i 2016, ograniczenie na wielkość bazy danych to 16 TB i wynika bardziej z ograniczeń na wielkość pliku w systemie Windows, oczywiście tworzenie, obsługa, a zwłaszcza backupowanie takiej bazy danych może stanowić poważne wyzwanie. Skąd więc wziął się taki problem? Sięgnijmy najpierw do historii.
Exchange 2003 dosyć mocno ograniczone były możliwości użycia wersji serwera w wersji Standard - dostępna była tylko jedna baza skrzynkowa i domyślny limit na wielkość bazy 16GB (przy 8TB limitu w wersji Enterprise). Service Pack 2 umożliwił rozszerzenie limitu do 64GB, jednak wymagało to zmian w rejestrach.
Kolejna wersja produktu - Exchange 2007 zwiększyła limit ilości baz w wersji Standard do pięciu, ale "na dzień dobry" miała ustawione ograniczenie na 250 GB dla pojedynczej bazy (mimo, że nominalnie bazy mogą mieć nawet 16TB). Tutaj też trzeba było zastosować modyfikacje kluczy rejestru, dla każdej bazy oddzielnie - na podstawie tego samego artykułu co dla wersji 2003.
Wydawałoby się, że Exchange 2010 przełamie złą passę, jednak jak się okazało zmienił się tylko limit - domyślnie wersja Standard miała ustawiony limit na 1TB, przy nominalnej wielkości 16TB. Oczywiście to ograniczenie też można było zmienić przez modyfikację klucza w rejestrze, ale co najdziwniejsze, ta blokada, chyba przez zapomnienie, została przeniesiona do Exchange 2013 i dawała się we znaki co najmniej do poziomu CU7. Na szczęście po zainstalowaniu CU12 problem znika.W Exchange 2016 na szczęście nie ma już żadnych ograniczeń (poza teoretycznym limitem 16TB).

Brak komentarzy: