17 marca 2013

Lync 2013 – różnice między wersjami

Wczoraj testowałem nowego klienta Lync 2013 na iPadzie – całkiem fajnie działa. Rozmowy audio i video działają bardzo fajnie. Funkcjonalność dużo lepsza niż w przypadku Lynca 2010. Dla iPada wybór jest prosty. Ale co z notebookiem z Windows 8? W tym przypadku wybór jest bardziej złożony. Ostatnio kilka osób pytało mnie o to, jaką wersję wybrać – pełną, Basic, czy też Metro? Postaram się to krótko wyjaśnić.

Jeżeli mamy licencję na Office 2013 Pro Plus, to możemy zainstalować pełną wersję Lynca razem z resztą pakietu. W tym wypadku mamy dostęp do wszystkich funkcjonalności serwera Lync 2013. Jeżeli jednak nie mamy licencji na pełną wersję, to czego nie będziemy mogli używać? Okazuje się, że większość funkcjonalności dla standardowego użytkownika jest dostępnych zarówno w wersji Lync Basic, jak i Metro (tabela poniżej), więc brak pełnej wersji Lynca nie będzie takim wielkim problemem. Chyba, że chcemy stosować zaawansowane opcje konfiguracyjne, chociaż tutaj też wersja Basic może nam sporo zaoferować. Nawet w przypadku inicjowania rozmów telefonicznych czy współdzielenia pulpitu. Poni

LyncComparizon

Pełna lista porównawcza wszystkich klientów Lync 2013 (z dodatkowymi komentarzami) znajduje się na stronie Technetu - Client comparizon tables. Różnice między klientami mobilnymi znajdują się na osobnej stronie.

Brak komentarzy: