Często spotykam się z pytaniem, dotyczącym zarówno zalecanych dopuszczalnych wielkości baz Exchange, skrzynek Exchange jak i ilości wiadomości w skrzynce. W przypadku ilości wiadomości w poszczególnych folderach Microsoft wprowadził zalecenia (niedawno rozszerzone) – dla Exchange 2007 20,000 pozycji, dla Exchange 2010 100,000 pozycji. Dla Kalendarza i Kontaktów limity są trochę niższe. Dla Exchange 2010 dla obu tych folderów limit wynosi 10,000 pozycji, a dla Exchange 2007 tylko 5,000 pozycji (dla kontaktów i kalendarza tak samo).
Techblog poświęcony technologiom chmurowym i lokalnym Microsoft oraz innym ciekawym tematom
30 marca 2012
24 marca 2012
Zaktualizowany Office 365 Deployment Guide for Enterprises
Microsoft opublikował właśnie zaktualizowaną wersję Deployment Guide’a dla Office365 – dokument jest aktualizowany zarówno na witrynie społeczności Office365 jak i dostępny do pobrania w postaci PDF. Przy okazji warto wspomnieć kilka innych pokrewnych dokumentów przydatnych przy zarządzaniu środowiskiem Office365:
- Office 365 for Enterprise Service Descriptions
- Office 365 Guides for professionals and small businesses
- Office 365 Single Sign-On with AD FS 2.0 whitepaper
- Security in Office 365 White Paper
- SharePoint Online for Office 365: Developer Guide
- Migrate from Exchange Public Folders to Microsoft Office 365
23 marca 2012
Testowanie ActiveSync na Adroidzie
Czasami wdrażając Exchange (jest to również element szkolenia 10135) dobrze jest zweryfikować dostęp przez Exchange ActiveSync do Exchange. Standardowo realizujemy to z emulatora Windows Mobile 6.5, dołączonego do Developer Tool Kita. Emulatora Phone 7/7.5 zawartego w Windows Phone SDK 7.1 niestety nie testowałem, ale działa podobnie. Co zrobić w przypadku, gdy chcemy przetestować dostęp z Androida? Google również udostępnił bezpłatny pakiet SDK, z którego możemy skorzystać. Jak zainstalować pakiet i uruchomić emulator telefonu z Androidem do weryfikacji poprawnej pracy Exchange ActiveSync na tej platformie w przystępny sposób opisał Paul Cunningham na swoim blogu. Dodatkowo można zmienić interface telefonu na polkojęzyczny (chociaż jest w tym zakresie kilka błędów). Poniżej screenshot skonfigurowanej na szybko skrzynki na Androidzie 4.0.3 zgodnie z opisem Paula.
21 marca 2012
Nowe Certyfikaty
W tym roku mija 20 rocznica programu certyfikacyjnego Microsoftu, a przy okazji masowo pojawiają się nowe egzaminy i tytuły. Ja na razie uczciłem rocznicę 10 tytułem MCITP, ale szykuję się do kolejnych wyzwań. W styczniu pojawiły się bety egzaminów ze ścieżki Office365, potem SCCM 2012, a teraz wysypało betami z SQL 2012 (aż 7 egzaminów) – oczywiście tylko na zaproszenie zgodnie z profilem MCL SME z witryny connect.microsoft.com. O tym, że lada moment mają pojawić się egzaminy z nowej ścieżki private cloud już pisałem niedawno, a egzaminy Office365 za kilka dni mają być już publicznie dostępne.
PEPUG wspólnie z VirtualStudy.pl planuje w kwietniu cykl webcastów przygotowujących do egzaminów 70-323 i 70-321. Szczegóły będą opublikowane w najbliższych dniach.
Program certyfikacyjny Microsoft ułatwia wykazanie pracodawcom, że mamy kwalifikacje z najnowszych dostępnych na rynku technologii, co pozwala próbować negocjować wyższe pensje. W 2011 badania prowadzone przez CompTIA wykazały średnio 9% wzrost wynagrodzeń bezpośrednio po zdaniu egzaminów, a 29% w skali długoterminowej, w stosunku do pracowników, którzy nie podnosili kwalifikacji. Badania z 2010 roku, przeprowadzone na managerach, zatrudniających pracowników IT, wykazały że 91% z nich kierowało się posiadanymi przez kandydatów kwalifikacjami(Microsoft Learning, 2010). Oczywiście realia polskiego rynku czasami odbiegają od tych wskaźników, ale sam kilkukrotnie miałem możliwość negocjacji lepszych stawek ze względu na posiadane certyfikaty.
Pod koniec roku ma ukazać się Windows 8 i jest dostępna do pobrania wersja Customer Preview. Warto pobrać i testować, żeby być gotowym na egzaminy z nowego produktu, które pewnie pojawią się na jesieni. Na razie warto przygotować się i przejść ścieżkę certyfikacyjną Windows 7 (lub zaktualizować posiadane certyfikaty do tej wersji).
12 marca 2012
Aktualizacje Forefront Protection for Exchange 2010
Czasami chcemy na szybko zweryfikować wersję produktu, w tym przypadku PFE 2010. Tak jak tabelkę z wersjami buildów dla SQL-a czy Exchange’a stosunkowo łatwo jest znaleźć w internecie, to nie mogłem znaleźć na szybko tabeli podsumowującej numery wersji Forefronta. W związku z tym postanowiłem ją sam opublikować.
Wersja produktu | Nr buildu |
Forefront Protection 2010 for Exchange Server RTM | 11.0.677.0 |
11.0.689.0 | |
11.0.705.0 | |
11.0.713.0 | |
11.0.727.0 |
11 marca 2012
Dual boot Windows 8 Server z pliku VHD
Ściągnąłem sobie tydzień temu instalkę Bety Servera 8 i zainstalowałem sobie jako maszynę wirtualną, ale nie bardzo mogłem nim się pobawić z braku czasu. Na swoim notebooku mam już dwie instancje systemu, więc nie miałem wolnej partycji na instalację kolejnego systemu. Ale od czego jest możliwość bootowania z pliku vhd? Procedura przygotowania maszyny jest bardzo prosta:
- Tworzymy na dowolnym dysku katalog dla pliku vhd – np. C:\VHD
- Montujemy obraz Windows 8 ISO lub np. 7zipem otwieramy plik
- Znajdujemy obraz instalacyjny \sources\install.wim i kopiujemy do utworzonego katalogu C:\VHD
- Pobieramy skrypt Install-WindowsImage.ps1 i kopiujemy do tego samego katalogu C:\VHD
- Tworzymy dysk VHD przy pomocy narzędzia diskpart:
- > diskpart
- > create vdisk file=”[drive]:\vhd\winsrv8.vhd” maximum=40000 type=FIXED # może być również EXPANDABLE
- > select vdisk file=”[drive]:\vhd\winsrv8.vhd”
- > attach vdisk
- > create partition primary
- > assign letter=W #dowolna, anulujemy okienko z prośbą o sformatowanie dysku, zrobimy to z diskparta
- > format quick fs=ntfs label=WINSRV8
- > exit
Teraz wykorzystujemy skrypt pobrany w pkt. 4 do instalacji systemu na dysku. Odpalamy powłokę PowerShell, a następnie sprawdzamy, czy możemy uruchomić skrypt pobrany z internetu (Execution policy musimy mieć ustawione na unrestricted, co nie jest domyślnym ustawieniem):
PS> set-executionpolicy unrestricted
Teraz sprawdzamy ile możliwości mamy do wyboru przy instalacji, a następnie wybieramy (ja wybrałem opcję czwartą – wersję Datacenter z GUI)
PS> .\Install-WindowsImage.ps1 –WIM C:\vhd\install.wim
PS> .\Install-WindowsImage.ps1 –WIM C:\vhd\install.wim –Apply –Index 1 –Destination W:
W zależności od typu dysku instalacja może trwać od minuty (SSD) do 15 minut (SATA 5400). U mnie trwała 9 minut.
Kolejnym krokiem jest dodanie opcji bootowania z pliku vhd:
> bcdboot w:\windows
Po wykonaniu komendy sprawdzamy, czy pojawiła się kolejna opcja
> bcdedit /v
Jeżeli chcemy, żeby serwer Windows 8 miał właczoną wirtualizację musimy dodać dodatkowo opcję startową hypervisorlaunchtype auto dla odpowiedniej instancji systemu:
- Zapisujemy GUID instancji Windows 8 wyświetlonej przez bcdedit /v
- Na wszelki wypadek robimy kopię
- > bcdedit /export “\temp\bcdbackup”
- Dodajemy parametr startowy:
- > bcdedit /set {56fc47d3-e81c-11e0-85bc-db143fec39f8} hypervisorlaunchtype auto
I gotowe.
Na podstawie postu na blogu hyper-v.nu.
08 marca 2012
Private Cloud Certification–Back To The Future?
Kiedy Microsoft w roku 2005 wprowadził nowe ścieżki certyfikacyjne – MCTS i MCITP, spowodował spore zamieszanie. Firmy były przyzwyczajone do tytułów MCSA i MCSE, a nowe krótsze ścieżki certyfikacyjne (2-3 egzaminy do uzyskania tytułu MCITP) znacznie bardziej dywersyfikowały tytuły, rozmywając trochę informacje o tym, w jakich obszarach człowiek jest specjalistą. Kiedy przeszło się ścieżkę MCSE i dodatkowo zdało się egzaminy z zakresu Security lub Messaging, potencjalny klient lub pracodawca miał świadomość, że rozmawia ze specjalistą, który ma solidną podbudowę platformy systemowej oraz potrafi wdrożyć i zaprojektować system pocztowy lub zabezpieczyć środowisko (przynajmniej teoretycznie). Teraz można mieć 3-4 tytuły MCTS z systemów zabezpieczeń, ale czy to oznacza, że jest się specjalistą security na platformie Windows? Niekoniecznie. Podobnie można mieć tytuł MCITP z Exchange nie znając Active Directory czy Windows Servera.
Microsoft właśnie ogłosił nową ścieżkę certyfikacyjną - Private Cloud Certification, która wraca do starych, wg. mnie dobrych wzorców. Dodatkowo, tytuł trzeba będzie co 3 lata odnawiać egzamin (przynajmniej tak brzmią wstępne zapowiedzi. W kwietniu powinny pojawić się beta wersje nowych egzaminów z System Center (247 i 246), które po zdaniu, razem z egzaminem MCITP z Windows 2008 (Server Administrator, ale może być również Enterprise Administrator) dadzą nam nowy tytuł Private Cloud. Do końca stycznia 2013 zamiast egzaminu 247 będzie można uzyskać tytuł na podstawie egzaminu 659 (Windows Server 2008 R2, Server Virtualization).
Log Parser Studio
Na blogu produktowym Exchange pojawiło się nowe narzędzie wraz z opisem stosowania – Log Parser Studio. Dla administratorów, którzy do diagnostyki nie tylko Exchange używali Log Parsera 2.2, który bardzo dobrze analizuje logi serwera, ale jako narzędzie linii komend nie dla każdego jest oczywisty w działaniu, graficzny interface administracyjny na pewno jest długo oczekiwanym dodatkiem, uzupełniającym Log Parser. Co prawda pojawiały się różne nakładki graficzne już wcześniej, ale wydaje mi się, że Log Parser Studio jest z nich najlepszy.
Nagrania spotkań PEPUG
Koledzy z portalu Virtualstudy.pl wystawili wszystkie nagrane przez nich sesje dotyczące Exchange i tematów pokrewnych (w większości ze spotkań PEPUG) w jednym miejscu - http://virtualstudy.pl/pepug
Serdecznie zapraszam do zaglądania.
04 marca 2012
Zaktualizowany poradnik “Jak wdrażać Exchange 2010 on Hyper-V”
Microsoft opublikował wczoraj zaktualizowaną wersję poradnika “Best practices for deploying Microsoft Exchange Server 2010 in a virtualized environment with Windows Server 2008 R2 Hyper-V”. Na pewno jest to ciekawa lektura dla wszystkich administratorów tego systemu i obowiązkowa lektura dla wszystkich przygotowujących się do migracji ze starszych wersji.
System Center 2012 Operations Manager Survival Guide
Już za chwilę wejście na rynek System Center 2012. Dla osób poznających lub używających obecnie poprzednie wersje System Center, dobrym miejscem żeby zacząć, jest strona TechNet Wiki, gdzie powstał ciekawy artykuł (który można samemu uzupełniać, jak to na stronach Wiki) – System Center 2012 Operation Manager Survival Guide.
03 marca 2012
Kolejna paczka poprawek dla Lynca - CU5
Właśnie ukazała się kolejna paczka poprawek dla Lync Server 2010 oraz pecetowego i telefonicznego klienta. Paczka jest oznaczona jako February 2012 lub CU5,
Paczka naprawia poniższe błędy (oczywiście zawiera również poprzednie paczki):
-
2672922 (http://support.microsoft.com/kb/2672922/ ) The typing status message is not displayed when you use an IME to type double-byte characters in Lync 2010
-
2672924 (http://support.microsoft.com/kb/2672924/ ) Text that is typed by using the right-to-left reading order is displayed by using the left-to-right reading order in the sent message pane in Lync 2010
-
2672944 (http://support.microsoft.com/kb/2672944 / ) A contact is displayed with an incorrect picture and incorrect presence information in Lync 2010
-
2666324 (http://support.microsoft.com/kb/2666324 / ) The Windows logoff process is delayed when Lync 2010 is started
-
2666702 (http://support.microsoft.com/kb/2666702 / ) The time stamp that is displayed in the IM conversation windows is truncated in Lync 2010
-
2666704 (http://support.microsoft.com/kb/2666704 / ) You cannot use client policy to exclude a folder from contact search in Lync 2010
-
2672933 (http://support.microsoft.com/kb/2672933 / ) A global client policy in which the "EnableExchangeContactSync" parameter is set to False does not work in Lync Server 2010
-
2666340 (http://support.microsoft.com/kb/2666340 / ) A RTF header is displayed instead of the conversation history in the Conversation tab of Lync 2010
-
2661952 (http://support.microsoft.com/kb/2661952 / ) A user whose display name is in Korean cannot be found in Lync 2010
-
2666709 (http://support.microsoft.com/kb/2666709 / ) An update is available for RCC enabled users to make video calls or conference calls in Lync 2010
-
see more on RCC here http://blogs.technet.com/b/nexthop/archive/2012/03/01/update-lync-2010-adds-video-calling-for-rcc-enabled-users.aspx
-
2644148 (http://support.microsoft.com/kb/2644148 / ) A server rejects the INFO request from a client by using a "401 Unauthorized" response in a Lync Server 2010 environment
-
2666343 (http://support.microsoft.com/kb/2666343/ ) The department field in the contact card of a user is empty when the card is retrieved by a UCMA 3.0-based application
-
2666338 (http://support.microsoft.com/kb/2666338/ ) A customized Lync 2010 Help URL does not work in Lync 2010
-
2672945 (http://support.microsoft.com/kb/2672945 / ) Double-byte text is transparent in desktop alerts on a computer that is running Windows XP and that has Lync 2010 installed
-
2665270 (http://support.microsoft.com/kb/2665270 / ) The "Lync New Online Meeting" button in Outlook does not work in a Lync Server 2010 environment
-
2670467 (http://support.microsoft.com/kb/2670467/ ) Large increases in load on the OrgID service because of recurring authentication requests from Lync 2010
-
2637105 (http://support.microsoft.com/kb/2637105 / ) "Please verify your logon credentials and try again" error message when a user signs in to Lync Server 2010
-
2672943 (http://support.microsoft.com/kb/2672943/ ) A user cannot add a custom location to their contact information by using an application that is developed by using Lync Server 2010 SDK
-
2664812 (http://support.microsoft.com/kb/2664812/ ) You receive a System.UnauthorizedAccessException exception when you disconnect a call in a Lync 2010 SDK-based application
-
2681509 (http://support.microsoft.com/kb/2681509/ ) Users have to manually input the user name every time that they sign in to the Lync 2010 client