14 czerwca 2017

.Net Framework = kłopoty

Kolejny raz zespół produktowy .Net Framework odtrąbił sukces związany z wprowadzeniem nowej wersji .Net Framework 4.7. Jednak jak pisałem już kilkukrotnie zespoły produktowe Exchange i Skype for Business, nie od razu obsługują najnowsze wersje Frameworka. Chociaż kolejna wersja Cumulative Update jeszcze nie jest gotowa, to nie jest pewne, że będzie ona zapewniała zgodność z tą wersją - dopiero ostatnie poprawki wspierają .Net Framework 4.6.2, a doświadczenie uczy, że przedwczesna aktualizacja .Net Framework (zwłaszcza na serwerach Exchange) może spowodować duże problemy dla administratorów. Zespół produktowy Exchange zaleca tymczasowe zablokowanie instalacji wersji 4.7 oraz przedstawia procedurę naprawczą, co zrobić, gdy już taką instalację popełniliśmy.
Generalnie powinniśmy na wszelki wypadek dodać klucz typu DWORD do rejestru:
HKLM:\Software\Microsoft\NET Framework Setup\NDP\WU\BlockNetFramework47 = 1
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy przypadkiem nie dokonaliśmy aktualizacji Frameworka, możemy użyć skryptu get-dotnetversion.ps1 Michela de Rooij, żeby sprawdzić jaką wersję mamy zainstalowaną. Jak widać na jednym z serwerów dodałem już powyższy klucz do rejestru.

Przy okazji warto zauważyć, że coraz bardziej krytyczne staje się czuwanie nad aktualizacjami Exchange - Microsoft publikuje tylko dwie ostatnie wersje, a patrząc na tablicę zgodności Exchange z wersjami .NEt Frameworka, może okazać się, że aktualizacja starszych wersji Exchange może okazać się bardzo trudna, ze względu na brak źródeł - żeby zainstalować najnowszy CU musimy zaktualizować Frameworka do wersji 4.6.2 (weryfikacja na poziomie setupu), który z kolei jest niekompatybilny np. z Exchange 2013 CU13 i starszymi.

Brak komentarzy: