24 czerwca 2017

Dziwny problem z Receive Connectorem - MSExchangeTransport error 1040

Kilka dni temu poproszono mnie o zdiagnozowanie problemu z pojawiającymi się na Exchange 2013 błędami transportowymi 1040 dotyczącymi kilku receive connectorów na różnych serwerach.Weryfikacji logów i kolejek transporotwych, okazało się że problem (a właściwie fałszywy alarm) wywołuje wprowadzony w CU9 nowy agent transportowy, mający usprawnić proces odpytywania skrzynek testowych (HealthMailbox), tworzonych dla wszystkich baz danych w ramach Managed Availability.


Agent o nazwie System Probe Drop SMTP Agent wymusza dostarczanie maili testowych do Health Mailboxów z pominięciem kolejek transportowych, ale czyni to nieco "brutalnie", kasując odbiorców maila, co powoduje powstawanie w tracking logach zdarzeń typu FAIL.
Momentami, gdy takich zdarzeń jest dużo, jest to wykrywane przez system i zgłaszane jako błąd niedostępności kolejki. Dopóki jednak zdarzenia FAIL dotyczą tylko maili zgłaszanych przez agenta dla poszczególnych skrzynek testowych, nie ma się czym martwić.
Chociaż agent pojawił się w CU9, a za chwilę zostanie wydany CU17, to błędy 1040 nadal się zdarzają. Co ciekawe nie zauważyłem ich na serwerach Exchange 2016, na których również ten agent jest zaimplementowany.
Informacje o takich problemach można znaleźć na blogach wielu specjalistów, np. tutaj i tutaj.

Brak komentarzy: