27 marca 2014

Wymuszenie webowego udziału w konferencjach Lyncowych

Jednym z problemów, z jakim możemy się spotkać organizując lub biorąc udział w konferencjach webowych na platformie Lync Server 2013, jest wymuszanie połączenia przez Lynca, którego mamy zainstalowanego w systemie. Niby drobiazg, ale jeżeli ktoś zainstalował sobie Office 2013 Pro Plus na domyślnych ustawieniach, albo co gorsza zrobił to za niego ktoś z wyższymi uprawnieniami, a nie ma skonfigurowanego konta na serwerze Lyncowym lub nie jest on wdrożony w naszej firmie, to kiedy klikniemy w link z zaproszeniem na spotkanie, zostanie automatycznie otwarty Lync, próbując podłączyć nas do konferencji. Niestety Lync 2013 nie posiada opcji pracy anonimowej, więc bez zalogowania się do serwera Lync, połączenie nie zostanie nawiązane, nie zostawiając nam ścieżki alternatywnej

Sam w ostatnich dniach znalazłem się w podobnej sytuacji – po “zwisie” komputera i twardym restarcie uszkodzony został folder magazynu certyfikatów osobistych. Przez kilka dni próbowałem znaleźć rozwiązanie, ale problem był nieoczywisty, nie pokazujący sensownych błędów w logach i skutkował wyłącznie problemem z uruchomieniem Lynca 2013 (zarówno wersji pełnej jak i Basic). Dopiero serwis Microsoft i PFE, do którego zwróciłem się z prośbą o pomoc, znalazł źródło problemu.

Przy okazji pokazał mi ciekawy trick, o którym nie wiedziałem – jeżeli chcemy podłączyć się do konferencji Lync Server klientem webowym, zamiast zainstalowaną w systemie pełną wersją Lynca, wystarczy dodać do odnośnika, który dostaliśmy w mailu z zaproszeniem na spotkanie frazę ?sl=1 ->

Czyli np. zamiast https://meet.lync.com/pepug365/ziembor/0M9J2OL1 łączymy się z adresem https://meet.lync.com/pepug365/ziembor/0M9J2OL1?sl=1.

Zamiast próbować otworzyć połączenie do konferencji w Lyncu, od razu otworzy się połączenie do strony webowej konferencji, na której możemy się zalogować, używając naszego konta, ale możemy również połączyć się po prostu podając identyfikator, którego system nie będzie weryfikować:

image

Trick działa zarówno w konferencjach organizowanych z użyciem Office365 (rysunek powyżej) jak w wersji on-premises (poniżej). W tym drugim wypadku nadal możemy kliknąc w link pozwalający nawiązaniu połączenia z użyciem desktopowego Lynca.

image

Niby drobiazg a przydatny.

Brak komentarzy: