14 lutego 2014

Lync Room System

Już na najbliższym spotkaniu PEPUG zobaczymy nowości sprzętowe w Lyncu.2013 – w szczególności Lync Room System. Co to jest i jak to działa?

Dotychczas najbardziej znanym rozwiązaniem dla Lync Server (a wcześniej również dla OCS-a) do konferencji wideo był RoundTable, czyli kamera dookólna, którą stawiało się na stole w pokoju konferencyjnym tak, żeby wszystkie osoby siedzące przy stole konferencyjnym były widoczne dla rozmówców w innych lokalizacjach, połączonych w ramach wideokonferencji. Oprócz kilku ciekawych reklam, można było znaleźć Round Table nawet w tak znaych produkcjach jak CSI:New York. Początkowo produkowane przez Microsoft szybko zostało włączone do oferty firmy Polycom jako CX5000, od niedawna dostępne również w wersji HD. Jednak to rozwiązanie nie miało dołączonego odpowiedniego wyświetlacza, co zmuszało użytkowników do samodzielnego szukania i dobierania telewizorów.

RoundTable in CSI

Lync Room System to właśnie rozwiązanie sprzętowe, składające się z kamery, panelu wyświetlającego oraz konsoli administracyjnej w formie tabletu z niezbędnymi dodatkami (na poniższym rysunku widać Room System z oferty jednego z dostawców – firmy Smart. Urządzenia konfiguruje się do współpracy z istniejącą infrastrukturą Lync Server 2013, co jest opisane w Deployment Guide, dostępnym na stronie Microsoftu.

Smart Room System

Jak na razie, rozwiązanie to jest dostarczane przez dwóch producentów (poniższa tabela), ale już za chwilę pojawi się w sprzedaży również zestaw firmy Polycom.

Dostawca

Creston

Smart

Dostępne modele

Single 65” display

Single 70” display

 

Dual 65” display

Single 84” display

   

Dual 70” display

Infrormacja producenta

http://www.crestron.com/RL/

http://www.smarttech.com/SMARTroom

Lync Room System zapewnia klienta Lync, dopasowanego do sal konferencyjnych, który jednak musi być skonfigurowany w specyficzny sposób. Ciekawie proces ten opisali dwaj specjaliści – Aaron Steele oraz Brian Ricks w prezentacji na stronie MVA. Co ciekawe, Lync Room System współpracuje zarówno z serwerami Lync on-premises, jak również w ramach usługi Office 365. Jest również dostępny Management Pack do monitorowania działania tego rozwiazania.

1 komentarz:

Chuan Xu pisze...

ezTalks is the world's leading online video conferencing provider that enables you to connect with people anywhere and anytime. Integrated with HD video conferencing, audio conferencing, screen sharing, content sharing, remote control and other powerful features, it can be widely applied to all industries
web conferencing software
record video conference
mobile video conferencing