01 stycznia 2014

Posumowanie roku 2013

Nowy Rok się zaczął, więc czas na podsumowanie roku minionego. O życiu osobistym nie będę pisał, bo nie taki jest cel tego bloga. Skupmy się na technologiach Microsoft.

Dla mnie na pewno rok przebiegł pod znakiem Exchange 2013 – dopiero od drugiego kwartału możliwe stało się aktualizowanie Exchange do najnowszej wersji produktu – całkiem sporo takich migracji przeprowadziłem, a nowy rok przyniesie ich pewnie jeszcze więcej, zwłaszcza, że niedługo ma być dostępny Service Pack 1 dla Exchange 2013. Różne zagadnienia z obszaru zarządzania, planowania i wdrażania Exchange 2013 były poruszane na spotkaniach PEPUG, oraz na konferencjach, które udało mi się przy pomocy kolegów przeprowadzić – Office 2013 Community Launch i PreMTS 2013.

Koljenym obszarem, powiązanym z Exchange były różne rodzaje Load Balancerów i metody publikacji Exchange w internecie – po wycofaniu ze sprzedaży TMG, stała się to kwestią bardzo ważną – najwięcej czasu poświęciłem rozwiązaniom Kemp Technologies, ale sprawdzałem i testowałem również rozwiązania Barracudy, F5 oraz nowe pomysły Microsoftu – Aplication Request Routing (ARR) i Web Application Proxy (WAP). Mówiąc o WAP, które są komponentem nowej wersji serwera Windows, przechodzimy do kolejnego wydarzenia minionego roku, czyli premiery Windows Server 2012 R2, która może rewolucji nie zrobiła, ale poprawiła wiele obszarów, które w Windows 2012 nie były dopracowane – zwłaszcza w obszarze Hyper-V i zarzadzania file systemem (przynajmniej jak dla mnie). Równolegle wprowadzono nową wersję System Center - gdzie wersja 2012 R2 również w zasadzie wprowadziła przede wszystkim kosmetyczne poprawki i wsparcie dla nowych wersji systemów. Oczywiście razem z Windows Server 2012 R2 pojawiła się nowa wersja systemu klienckiego Windows 8.1, w którym Micorosft wrócił do przycisku Start, poprawiając również kilka innych funkcji systemu. Nowy rok na pewno przyniesie sporo zamieszania na rynku systemów klienckich – w kwietniu kończy się wsparcie dla nieśmiertelnego Windows XP, a klienci ciągle nie chcą się przekonać do kafelkowego interface’u. Czy ruszą masowe migracje do Windows 8.1, czy zachowawczo do Windows 7? A może nastąpi odwrót od platformy Windows? Czas pokaże.

Micorosft miał parę premier również nowości w obszarze sprzętu – Surface 2 i Xbox One (wkrótce po premierze Playstation 4), które również wprowadzały ciekawe nowości, ale rewolucyjne nie były.

Oczywiście również chmura się modernizowała – nowe funkcjonalności i aplikacje w Windows Azure oraz aktualizacja platformy i istniejących tenantów Office 365 do aktualnych wersji produktów. Skutkowało to intensyfikacją migracji, ale i problemami (brak zgodności ze starszymi wersjami produktów Office).

Jestem ciekawy, co przyniesie nowy rok. Nie mogę się doczekać.

Brak komentarzy: