28 listopada 2013

Stan komponentów serwerowych w Exchange 2013

Jedną z nowości w Exchange 2013 jest koncepcja stanu komponentów serwera (Server Component States), którą ciekawie opisano niedawno na blogu zespołu produktowego. Możemy również wyłączyć komponent w związku z jakimiś pracami serwisowymi, ale może to również zrobić sam system Exchange. Podstawowa kwestia, która może nas dotknąć w związku z tym jest możliwość wyłączenia komponentów przez setup Exchange przy instalacji pakietu poprawek CU. Na jednej z maszyn testowych sam ostatnio miałem okazję przetestować tą funkcjonalność. Po awarii instalatora na jednym z kroków konfiguracyjnych i ręcznym uruchomieniu serwisów Exchange się nie zgłaszał. Po weryfikacji stanu komponentów okazało się, że wszystkie są wyłączone:

image

Można oczywiście zdiagnozowaćzgłoszony przez setup błąd, powtórzyć setup i dobrowadzićaktualizację do poprawnego końca, ale można również spróbować włączyć ręcznie poszczególne komponenty:

image

Jak widać na powyższym rysunku, włączenie dwóch komponetów tak naprawdę powoduje uruchomienie dużo większej ilości powiązanych komponentów. Warto wiedzieć, że coś takiego jak komponenty serwera są dostępne do zarządzania i jak weryfikowaćich dostępność.

UPDATE

Przydatny skrypt do dokładniejszego weryfikowania stanu, zwłaszcza tych nieaktywnych komponentów, opublikował na swoim blogu Michael Van Horenbeeck. Wg. mnie bardzo przydatny – pokazuje jaki requestor wyłączył komponent, co jest bardzo przydatne, ponieważ musimy użyć tego samego requestora do przełączenia komponentu w stan Active:

image

Brak komentarzy: