26 września 2018

Microsoft Ignite 2018 - Teams

Co prawda post powinien odnosić się do drugiego dnia konferencji, ale tak naprawdę swój dzisiejszy dzień poświęciłem po połowie pomocy w obszarze labów a w drugiej połowie Microsoft Teams. Dlatego parę słów rozwinięcia na ten temat. W poprzednim poście wspomniałem, o ogłoszeniu wiele nowości w obszarze Teams, jednak bez wdawania się w szczegóły. A jest ich sporo. Po pierwsze kilka funkcjonalności, dostępnych jako preview uzyskało status GA. Przede wszystkim trzeba tu wymienić meeting recording, który pozwala zapisywać przebieg spotkania w usłudze Stream (może jeszcze nie przez wszystkich znany komponent Office 365) i automatycznie udostępnia nagranie uczestnikom spotkania. Inna ciekawa funkcjonalność związania ze spotkaniami wideo jest tzw. bluring czyli rozmywanie tła. Jest to bardzo wygodne zwłaszcza gdy uczestniczymy w spotkaniu będąc w zaciszu domowym lub poza biurem, w miejscu gdzie różne elementy tła zakłócają dyskusję (np. przechodzący ludzie).
Wspomniałem również o uruchomieniu przez Polycom usługi Real Connect Service, która pozwala podłączać inne terminale wideo (np. Cico) do Microsoft Teams. W ramach programu Cloud Video Interop analogoczne usługi mają udostępnić w październiku Pexip i BlueJeans, dzięki czemu klienci będą mieli więcej możliwości wyboru. 
Część administratorów zauważyła na pewno, że od kilku dni pojawiła się w panelu administracyjnym Teams opcja związania z pracownikami zmianowymi - to kolejna zmiana ogłoszona przez Microsoft. Za rok zostanie wygaszona aplikacja StaffHub, a jej funkcjonalność w najbliższych miesiącach będzie przejmowana przez Teams.
Dużo dyskusji wywołała również ogłoszona kilka dni przez konferencją decyzja o zablokowaniu od pierwszego października usługi Skype for Business online w nowych tenantach poniżej 500 licencji. Dla wielu firm będzie to duże zamieszanie, zwłaszcza że nie wszystkie opcje administracyjne i automatyzujące zarządzanie są już dopracowane. W tym obszarze jednak również ogłoszono kolejne usprawnienia - możliwość tworzenia zakładek poprzez API, wprowadzenie do portalu administracyjnego strony z listą zespołów oraz szereg innych usprawnień (np. szablony zespołów).
Duże zmiany dotyczą również obszaru urządzeń, współpracujących z Microsoft Teams. Dla wielu firm, które zainwestowały w telefony biurkowe czy konferencyjne dla Skype for Business, jest to na pewno istotny problem. Dostawcy urządzeń pokazali nowe modele, lub nowe wersje oprogramowania, przygotowane specjalnie pod kątem Teams, jednak niestety trzeba powiedzieć, że część z nich (np. modele wyposażone w monochromatyczne wyświetlacze lub posiadające wbudowany system linux) nie będzie zgodna.


Więcej szczegółów na temat modeli urządzeń zgodnych z Teams niebawem zostanie opublikowane na blogu APN Promise.
Osobna kategoria urządzeń to sprzęt do pokojów konferencyjnych - tutaj też widać sporo nowości.

Sześć takich urządzeń miałem przyjemność testować i prezentować uczestnikom konferencji na stoisku produktowym Microsoft Teams. Naprawdę bardzo interesujące zestawy.Brak komentarzy: