15 marca 2017

Microsoft Teams dla wszystkich

Jedną z funkcjonalności Skype for Business, których Microsoft nie zaimplementował w wersji Online usługi komunikacyjnej jest Persistent Chat, czyli funkcjonalność tablic ogłoszeniowych/grup dyskusyjnych działających od dłuższego czasu (wcześniej pod nazwą Group Chat). Pisałem o tej usłudze całkiem niedawno. Teraz w końcu Microsoft uzupełnia ten brak.
Na początku listopada Microsoft udostępnił wszystkim klientom Office 365 usługę o nazwie Microsoft Teams, w marcu osiągnęła ona status GA, a wczoraj odbyła się oficjalna premiera produktu. W ostatnich miesiącach trwały intensywne testy Teamsów i dyskusje, porównujące funkcjonalności nowej aplikacji z innymi dostępnymi na rynku produktami tego typu, jak np. Slack czy HipChat, a nawet Microsoftowy Yammer. Ponieważ Slacka używam sporadycznie w wersji bezpłatnej (bez obsługi rozmów), a innych produktów nie powiązanych z Microsoft wcale, więc nie chciałem się do tej dyskusji przyłączać. Jak na razie widzę duże plusy Teamsów, takie jak integracja z komponentami Office 365  - współdzielenie dokumentów poprzez Sharepoint Online i OneDrive for Business, rozmowy poprzez Skype for Business czy kalendarz synchronizowany z Exchange Online. Teamsy wykorzystują tworzone w ramach naszego Tenanta O365 zespoły, które tak naprawdę są Grupami Office, co daje nam możliwość używania np. konektorów, integrujących różne aplikacje zewnętrzne, możemy również wysyłać maile na adres kanału dyskusji naszego zespołu. Na stronie pomocy można znaleźć mnóstwo przydatnych informacji, jak korzystać z Microsoft Teams. Na YouTube pojawiło się również sporo filmów, pokazujących możliwości i funkcjonowanie Teamsów:

Minusami jak na razie są przede wszystkim pewne zamieszanie funkcjonalne - jaką aplikację do poszczególnych zadań będziemy używać (czy korzystać z Yammera, Grup czy Teams), oraz brak możliwości dodawania do zespołów Teamsowych osób spoza konkretnego tenanta Office 365. W modelach hybrydowych  również część funkcjonalności jest niedostępna dla osób ze skrzynkami on-premises. Ale to dopiero premiera i na pewno w kolejnych miesiącach kolejne funkcje, których potrzebę zgłaszają użytkownicy zostaną dodane. Na pewno w tym roku będzie trwała bardzo ostra walka komunikatorów i systemów do pracy grupowej.

Brak komentarzy: