10 grudnia 2016

Skype Operations Framework - serwis wart odwiedzenia

W trakcie tegorocznej konferencji partnerskiej WPC Microsoft ogłosił uruchomienie nowego serwisu - Skype Operations Framework (SOF). Nazwa, całkiem słusznie, kojarzy się z nieco zapomnianymi czasami, kiedy Microsoft starał się pokazać klientom i partnerom, że planowanie, wdrażanie i utrzymywanie produktów giganta z Redmond jest klarowne i kieruje się dobrze określonymi zasadami, które może nie gwarantują 100% sukcesu, ale na pewno pomogą ominąć zdecydowaną większość problemów podczas wdrażania, a później podczas eksploatacji i utrzymania systemów sieciowych. Metodologie Microsoft Sulutions Framework oraz Microsoft Operations Framework kilkanaście lat temu można było poznać poprzez oficjalne szkolenia MOC, co udało mi się zrobić, a nawet wykorzystywać w praktyce, w czasie kiedy budowałem Active Directory i pocztę Exchange w PKO BP. Niestety jednak skupiając się na szybkim tempie dostarczania nowych wersji produktów, Microsoft nieco zapomniał o aktualizacji i rozbudowie dokumentacji, chociaż wdrażanie wielu produktów potrafi spowodować wiele problemów.
Skype for Business Online na pierwszy rzut oka wygląda na produkt łatwy do wdrożenia - zaznaczamy kilka checkboxów w panelu administracyjnym Office 365 i produkt teoretycznie jest uruchomiony. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Brak weryfikacji połączeń sieciowych, sposób dystrybucji aplikacji Skype for Business na komputerach pracowników, a zwłaszcza uruchomienie funkcjonalności telefonicznych - Cloud PBX i PSTN Conferencing potrafi wprowadzić niezłe zamieszanie, jeżeli odpowiednio nie zaplanujemy poszczególnych kroków wdrożenia.
SOF oprócz omówienia podstaw teoretycznych Operations Framework, pokazuje szczegółowo (łącznie z dokumentami) wszystkie kroki w obszarach migracji SfB do chmury oraz wdrożenia od podstaw SfB Online, łącznie z technologiami telefonicznymi. W ramach witryny dostępny jest również portal szkoleniowy, na którym można dowiedzieć się więcej o procesie wdrożeniowym, zarówno w kontekście migracji z włąsnej serwerowni, hybrydy jak i wdrożenia wyłącznie chmurowego.
Można również poznać szczegółowe informacje o nowych produktach i technologiach, jak np.:
Jeżeli ktoś jest odważny i lubi eksperymentować, to z poziomu portalu jest dostępny również odnośnik do witryny Skype Preview, na której po zarejestrowaniu firmy można zgłaszać swoją organizację do testowania nowych funkcjonalności, zarówno klienckich jak i serwerowych Skype.

Brak komentarzy: