05 lutego 2015

BToE raz jeszcze

Latem zeszłego roku napisałem post o funkcjonalności Better Together Over Ethernet w telefonach Audiocodes serii 400 (czyli sterowaniem z desktopowego klienta Lynca sprzętowym telefonem lyncowym). Od tego czasu zarówno klient Windows jak firmware telefonów został kilkukrotnie zaktualizowany i pracuje dużo lepiej i stabilniej. Aktualna wersja aplikacji desktopowej ma numerek 1.0.3, a wersja firmware dla wszystkich modeli linii 400, która wspiera BToE – 2.0.9.65.

Jednak nie tylko Audiocodes nie próżnowało. Finalną wersję analogicznego oprogramowania udostępnił klientom również SNOM. Miałem o nim napisać na jesieni, jednak duża ilość projektów, które wtedy realizowałem nieco przesunęła termin publikacji. Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku Audiocodesa od tego czasu producent wprowadził szereg poprawek i usprawnień podnosząc jakość produktu. Aktualna wersja oprogramowania SNOM składa się z klienta desktopowego (wersja 1.1.19 – dostępna wersja 32 bity oraz 64 bity) oraz nowej generacji firmware – aktualna wersja to 8.8.3.27 (tylko dla linii 700). Co ciekawe, najprostszy model certyfikowany dla Lynca (710) nie wspiera BToE, zamiast tego wprowadzono model 715, który obsługuje tę funkcjonalność. Jednak formalnie proces certyfikacji jeszcze nie został zakończony, więc nie widać go na liście telefonów oficjalnie kwalifikowanych dla Lynca.

Jak to działa? Koncepcja połączenia telefonu z komputerem jest nieco inna niż w przypadku telefonów Audiocodes, jednak w większości przypadków konfiguracja jest stosunkowo prosta i intuicyjna. Pierwszym krokiem jest zaktualizowanie oprogramowania na telefonie - można to zrealizować poprzez pulę Lyncową – SNOM udostępnia firmware dla swoich telefonów w postaci dystrybuowanej przez usługę Device Update Lynca. Po aktualizacji firmware w menu telefonu pojawi się dodatkowa pozycja – 7 - UC Menu.

image

Po wejściu w menu widać opcje specyficzne dla współpracy ze środowiskiem Lync, a w tym wypadku najważniejsza jest opcja 1 – Better Together.

image

Teraz można przejść do opcji parowania – możemy podać albo pełną nazwę komputera (FQDN) albo adres IP naszego komputera (opcja 3 lub 2).

image

Teraz możemy sprawdzić ustawienia (opcja 4 – Information).

image

Telefon pokazuje status niesparowany (niestety całe menu nie zostało przetłumaczone), zapisany adres IP oraz domyślny port komunikacyjny (w przypadku firewalla na stacji roboczej powinniśmy utworzyć regułę dla portu 7005).

Po zainstalowaniu klienta desktopowego i jego uruchomieniu pozostaje nam wybranie z menu Better Together na telefonie opcji 1 - Pair Now. Po chwili zestawiania połączenia, aplikacja kliencka (niebieski znaczek na pasku statusu Windows) pokaże status połączenia z konkretnym telefonem, który po restarcie komputera powinien zostać automatycznie nawiązany.

image

Jedyną drobną niedogodnością jest fakt, że przy pierwszym połączeniu w Lyncu pojawi się dodatkowe okno logowania (Lync automatycznie wykryje telefon dzięki specjalnemu sterownikowi USB). Teraz uzyskamy funkcjonalność zestawiania z telefonu połączeń wybieranych z Lynca na desktopie. Oczywiście możemy znaleźć kontakt poprzez Address Book Service z menu telefonu albo przypisać go na stałe do jednego z przycisków szybkiego wybierania (wtedy dodatkowo będzie nam się wyświetlał status kontaktu – wolny/zajęty/nieaktywny, co zresztą widać na powyższych zdjęciach), jednak dla wielu osób dużo szybsze i wygodniejsze jest użycie do tego Lynca/Outlooka i skorzystanie z integracji BToE.

Polycom dostarcza analogiczne rozwiązanie dla telefonów z linii VVX, jednak nie do końca udało mi się udokumentować testy i nie chciałbym być tendencyjny, twierdząc, że problemy z nimi związane leżą po stronie sprzętu.

Brak komentarzy: