15 lipca 2014

Współpraca telefonów Audiocodes serii 400 z Lync–“Better Together”

Coraz więcej producentów telefonów IP dla Lynca wprowadza możliwość współpracy telefonu ze stacjonarnym klientem – zarówno Lync 2010 jak i Lync 2013 i to nie tylko po kalblu USB, ale również bezpośrednio po sieci IP. W zeszłym roku takie funkcjonalności ogłosił zarówno Polycom jak i SNOM, o czym pisał na swoim blogu Matt Landis - http://windowspbx.blogspot.com/2013/07/how-will-lync-enhanced-better-together.html. Kilka miesięcy temu, na konferencji Lyncowej Audiocodes ogłosił uruchomienie wersji Beta swojej wersji integracji dla telefonów z serii 400HD - http://windowspbx.blogspot.com/2014/03/an-update-on-audiocodes-440hd-430hd.html?vsmaid=184. A dosłownie kilka dni temu pojawiła się finalna wersja firmware dla telefonów i aplikacji dla komputerów, przeznaczonych dla Lynca do współpracy z klientem stacjonarnym. Jak tego użyć?

Po pierwsze trzeba zaktualizować firmware w telefonie. Telefony audiocodes mają bardzo przyjemny i przyjazny interface webowy (podobny do tego na bramkach z linii Mediant), przez który można wejść i ręcznie zaktualizować firmware, jak widać na rysunku poniżej.

Ręczna aktualizacja firmware telefonu 420HD

Tutaj od razu uwaga – logowanie przez przeglądarkę działa domyślnie na zalogowanego na telefonie usera (czyli np. jak mój SAMAccountName jest konrad, to muszę się zalogować przez przeglądarkę jako użytkownik konrad, z hasłem domenowym). Żeby zalogować się przez przeglądarkę na konto administratora (domyślnie admin i hasło 1234) trzeba się wylogować z telefonu. Niezbyt oczywiste, prawda?

Po aktualizacji firmware do wersji 2.0.5, na wyświetlaczu telefonu pojawia się dodatkowa opcja – BToE (czyli Better Together over Ethernet).

Dodatkowa opcja BToE w menu

Po wybraniu tej opcji pojawi nam się kod niezbędny dla sparowania telefonu z aplikacją na komputerze:

Kod parowania telefonu z aplikacją na komputerze

Będzie to nam potrzebne za chwilę. Teraz instalujemy na komputerze aplikację, łączącą klienta Lyncowego z telefonem - AudioCodes Better2Gether 0.0.0.6.exe. Instalacja jest prosta – wystarczy kliknąć w plik i kilkakrotnie potwierdzić Next. Wersja beta nie chciała się instalować na Windows 8/8.1, wersja finalna na szczęście działa. Ważną kwestią, która potwierdza prawidłowe zainstalowanie aplikacji jest dodanie sterownika USB do urządzeń systemowych (rysunek poniżej).

Sterownik USB Audiocodes dodany

Oprócz tego pojawi nam się na taskbarze ikonka aplikacji.

image

Teraz pozostaje drobiazg – sparowanie aplikacji z telefonem. W tym celu należy wybrać z meny kontekstowego opcję Enter Pair Code… i wpisać kod, który odczytaliśmy z wyświetlacza telefonu.

image

W tym momencie (jeżeli wszystko poszło poprawnie) zobaczymy, że instaluje nam się sterownik audio, a ikonka aplikacji zmienia kolor, zmieni nam się również układ w menu kontekstowym:

image

W tym momencie również na liście urządzeń, dostępnych w kliencie Lync pojawia nam się dodatkowa pozycja

image

Teraz po podniesieniu słuchawki telefonu i wybraniu połączenia z klienta na komputerze, rozmowa zostanie uruchomiona z telefonu. Proste, prawda?

Brak komentarzy: