30 maja 2013

Integracja Lync ze Skype – po stronie serwera Lync

Jedną ze sztandarowych funkcji Lync Servera 2013, zarówno w wersji On-Premise jak i Online była integracja z klientami Skype. Niestety jak ostatnio często bywa z wersjami RTM, funkcjonalność ta nie była gotowa w momencie wydania nowej wersji serwera. Na szczęście już od kilku tygodni integracja zaczęła działać, zarówno w zakresie Instant Messaging jak i rozmów audio. Konfiguracja takiej integracji nie jest jednak taka oczywista. W przypadku Lync Online wystarczy zaznaczyć jedną opcję w parametrach organizacji dla usługi Lync (opcja ta zresztą jest domyślnie włączona), jak widać na poniższym rysunku:

image

W przypadku Lync Server 2013 jest to trochę bardziej czasochłonne i niektóre kroki nie są takie oczywiste. Właśnie pojawił się dokument Provisioning Guide for Lync-Skype Connectivity, opisujący szczegółowo taką konfigurację, zachęcam do lektury. NA co warto zwrócić uwagę?Jeżeli mamy zainstalowany i skonfigurowany do federacji z publicznymi komunikatorami (PIC) serwer Lync 2013 z rolą Edge (tak, nie wymaga dodatkowej licencji) i polisy dla użytkowników, zezwalające na federację, to podstawę już mamy.  Pierwszą, najbardziej czasochłonną kwestią jest uruchomienie federacji z publiczną domeną Microsoft, a właściwie Skype. W tym celu musimy zalogować się na witrynie https://pic.lync.com swoim identyfikatorem Microsoft Id, najlepiej powiązanym z domeną firmową.

Następnie wymieramy rodzaj umowy, jaką mamy podpisaną z firmą Microsoft w zakresie korzystania z Lynca:

image

Przeważnie będzie to pierwsza opcja – umowa wolumenowa, chociaż np. partnerzy Microsoft o statusie Gold mogą wybrać opcję drugą. Po podaniu nr umowy, przechodzimy do kolejnego kroku, w którym możemy uruchomić usługę, przedłużyć ją, zaktualizować dane lub wyłączyć usługę.

clip_image002

Kolejnym krokiem jest podanie domeny SIP, którą chcemy wskazać jako sfederowaną z domeną skype.com i serwer(y) Edge z usługą dostępową Access Edge – maksymalnie 10 serwerów. No i po zatwierdzeniu zgłoszenia czekamy na realizację – maksymalnie 30 dni,ale jak mamy szczęście, to dużo szybciej.

Może się tu pojawić problem w przypadku modelu hybrydowego – nasza domena SIP jest już aktywowana do federacji po stronie Lync Online – musimy wtedy dokonać wyboru i wyłączyć usługę po stronie Office365.

Ostatnim krokiem po stronie serwera (przy wcześniejszym założeniu że mamy już ) jest zmiana konfiguracji Public Providera dla Messangera. W tym celu z poziomu Lync Server Management Shella musimy wykonać dwie komendy:

Remove-CsPublicProvider -Identity Messenger

New-CsPublicProvider -Identity Skype -ProxyFqdn federation.messenger.msn.com -IconUrl "https://images.edge.messenger.live.com/Messenger_16x16.png" -VerificationLevel 2 -Enabled 1

W zależności od sposobu wdrożenia Lynca (upgrade z Lynca 2010) Provider do usunięcia może nazywać się MSN.

Brak komentarzy: