Virtual Study

11 kwietnia 2012

MCSE po nowemu

12 lat temu uzyskałem tytuł MCSE (Microsoft Certified System Engineer) z technologii Windows NT Server 4.0. Co ciekawe tytuł nadal jest ważny w odróżnieniu od tytułu Certified Netware Engineer (teraz znany pod nazwą Certified Novell Engineer, bo nie ma już systemu Netware Uśmiech), który zdobyłem 19 lat temu. MCSE był przez szereg lat wyróżnikiem wiedzy i pewnego rodzaju gwarantem jakości osób zajmujących się wdrożeniami technologii Microsoft, do tego stopnia, że wiele firm w zapytaniach ofertowych stawiało wymagania na udział w projektach migracji MCSE z technologii Windows 2008 (sic!). Microsoft wprowadził sporo zamieszania zastępując tytuły MCSA/MCSE w roku 2005 nową kategorią tytułów MCTS/MCITP. Teraz, kiedy firmy stopniowo zaczęły przyzwyczajać się do nowych kategorii tytułów, pojawiła się ponownie bardziej rozbudowana kategoria certyfikatów, wykorzystująca stare skróty, ale z nowym znaczeniem. Pisałem miesiąc temu o nowych certyfikatach z Private Cloud, a teraz pojawiły się bardziej szczegółowe dane o nowych tytułach:

  • Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA)

Associate to początek ścieżki, dla osób zdobywających doświadczenie w IT. Dlaczego nie Administrator? Dobre pytanie – przynajmniej tłumaczenie na polski byłoby bardziej czytelne Uśmiech

  • Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE) &
    Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD)

Bardziej  zaawansowany tytuł, mający opisywać wiedzę ekspercką, chociaż jak dla mnie jest to pewne szafowanie tym tytułem. Znowu pojawia się pytanie – dlaczego Engineer był niewystarczający? W starych ścieżkach certyfikacyjnych na tytuł MCSE trzeba było zdać 6 egzaminów i wykazać się sporą wiedzą na wielu płaszczyznach, teraz MCSE wymaga wg. mnie mniej wysiłku, w zamian za co można tytułować się “ekspertem”. Jak na razie mam mieszane uczucia co do szafowania tym określeniem. Na Elektronice był kiedyś dowcip o tym, czym różni się technik elektronik od inżyniera i doktora elektronika… Czas pokaże, na ile uzyskany w nowej nomenklaturze tytuł Eksperta będzie lepszy od MCITP, MCSA czy też MCTS. Dla programistów odpowiednikiem tytułu MCSE jest Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD).

  • Microsoft Certified Solutions Master (MCSM)

Najwyższym poziomem w nowej ścieżce kompetencyjnej ma być MCSM, .tutaj brak jeszcze zbyt wielu szczegółów, za jakiś czas zobaczymy, na ile jest on możliwy do zdobycia i czy będzie tak samo kosztowny jak dotyczasowy Microsoft Certified Master (osoby z tytułem MCM w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki).

image

Na pewno warto próbować – na początek Microsoft ogłosił ścieżkę certyfikacyjną MCSE dla Private Cloud (czyli de facto System Center 2012 podbudowane wiedzą administracyjną z serwera Windows 2008 – co ciekawe w opisie ścieżki widać jako podstawę tytuł MCSA: Windows Server 2008, a nie MCITP - System Administrator, jak wynika z egzaminów) oraz dwie ścieżki MCSE i jedną MCSA z SQL Server 2012.

Przy okazji pojawiła się nowa promocja egzaminacyjna – kupując egzamin na obecną wersję systemu (Windows 7, Windows 2008, SQL 2008, Visual Studio 2010), dostaniemy bezpłatny voucher na egzamin z nowej wersji produktu.

Brak komentarzy: