Jednym z ciekawych tematów, o który czasami jestem pytany to aplikacje dostępne dla uczniów i nauczycieli w Microsoft Teams. Część z nich jest oczywista, część zależy od posiadanych licencji (np. aplikacje z grupy Microsoft Dynamics powiązane z zarządzaniem kadrami), możemy również dodawać własne aplikacje.
W przypadku planów edukacyjnych, dosyć specyficzną aplikacją są Zadania (Assignments), które niejako przymusowo są dodawane do paska szybkiego wyboru oraz jako zakładka do zespołów klasowych. Aplikacja ta ma wiele ciekawych zastosowań, więc na pewno w klasach wyższych dobrze jest ją używać - więcej informacji o aplikacji znajdziemy tutaj.
Co jednak w przypadku, kiedy placówka edukacyjna (np. przedszkole) lub konkretne klasy nie powinny używać Zadań?
Jak widać na powyższym ekranie, w zasadach konfiguracji aplikacji możemy dodać lub usunąć aplikacje, które powinny być przypięte w aplikacji Teams ucznia lub nauczyciela. W ten sposób możemy w konsoli administracyjnej Teams, w sekcji Aplikacje Teams->Zasady konfiguracji, poprzez globalne zasady konfiguracji lub nowe zasady utworzone dla specyficznej grupy użytkowników, dodać aplikację, którą uznanmy za potrzebną. Analogicznie możemy inną aplikację usunąć z listy domyślnie przypinanych dla użytkownika, jednak jak pokazuje powyższy rysunek, na liście przypiętych aplikacji nie widać Zadań. Jest za to ostrzeżenie, że aplikacja ta jest dodawana obowiązkowo w ramach planów edukacyjnych. Czy jednak możemy ją usunąć z tej listy?
Nie jest to takie oczywiste, ale możemy. Jednak w tym celu musimy zablokować aplikację całkowicie, poprzez konfigurację w innej sekcji konsoli administracyjnej - Aplikacje Teams->Zasady Uprawnień. W tym miejscu administrator może zablokować konkretne aplikacje, pozwalając na używanie wszystkich innych, bądź też pozwolić na używanie tylko wybranych aplikacji.
Dla przedszkola możemy zablokować aplikację Zadania (w wyszukiwarce aplikacji należy użyć angielskiej nazwy Assignments) w zasadzie globalnej, jednak w szkole, gdy np. chcemy zablokować tylko użycie Zadań w klasach 1-3, bo uzgodniliśmy, że ta grupa uczniów nie będzie z niej korzystać, to powinniśmy utworzyć nową zasadę i przypisać ją do wybranej grupy uczniów (rysunki poniżej). Po zapisaniu zasady aplikacja zniknie zarówno z paska szybkiego dostępu jak i z zakładek zespołów klasowych.
W styczniu mają pojawić się kolejne, ciekawe aplikacje, które Microsoft udostępni dla użytkowników Teams, napiszę o nich oddzielnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz