19 maja 2014

Konferencja TechEd 2014 North America

W ubiegłym tygodniu miałem szczęście wziąć udział w konferencji TENA 2010 (czyli amerykański TechEd), który w tym roku odbywał się w Houston w Teksasie.

Convention Center

Kilkukrotnie uczestniczyłem w edycji europejskiej tej konferencji, więc bardzo byłem ciekaw wersji amerykańskiej, która jest dużo większa (12000-14000 uczestników w stosunku do 6000 uczestników edycji europejskiej) i częściej Microsoft prezentuje na niej swoje nowości produktowe. Pod tym względem mogłem być rozczarowany – rok 2014 nie przyniósł jak na razie żadnych spektakularnych premier w moim obszarze zainteresowań (premiera SQL Servera 2014 miała miejsce kilka tygodni wcześniej, podobnie jak Service Pack 1 do Exchange), więc pod tym względem fajerwerków nie było – po raz pierwszy Microsoft nie ogłosił żadnych nowości on-premises, co zauważyli ludzie, którzy systematycznie odwiedzają tą konferencję, np. Sean Deuby z czasopisma Windows IT Pro. Najwięcej nowości ogłoszonych na TechEdzie dotyczyło nowych funkcjonalności w ramach chmury publicznej Azure:

  • Azure ExpressRoute - możliwość tworzenia przez firmy prywatnych połączeń usług we własnej infrastrukturze oraz Azure z odpowiednim poziomem zabezpieczeń i niezawodności.
  • Azure Files – Usługa udostępniania plików pomiędzy wirtualnymi maszynami.
  • Azure Site Recovery – Wcześniej znana jako Hyper-V Recovery Manager pozwala replikować maszyny wirtualne do Azure, na wypadek awarii centrum obliczeniowego.
  • Antimalware for Azure – Rozwiązanie pozwala wdrażać i zarządzać agentami anti-malware w środowisku chmury (równolegle Microsoft współpracuje z Symantec oraz Trend Micro żeby klienci mogli zabezpieczyć swoje wirtualne maszyny również na inne sposoby).
  • Azure RemoteApp – poprzez klienta RemoteApp możemy wskazanym osobom udostępniać z chmury aplikacje.

Oprócz nowości w Azure ogłoszono również kilka rozszerzeń dla Office365 (DLP w Sharepoincie i OneDrive for Business, szyfrowanie danych w O365).

Mi osobiście najbardziej podobał się preview Azure RemoteApp, które od drugiego dnia konferencji można było przetestować w strefie laboratorium (HOL – Hands-On Labs). Łącznie z czterema salami labów demonstrowanych przez prezenterów (ILL – Instructor Lead Labs), uczestnicy mieli do dyspozycji przeszło 700 komputerów z prawie 150 róznymi labami do wyboru. Z czego skwapliwie korzystałem Uśmiech.

HOL

ILL

Jeśli chodzi o sesje, to każdy mógł znaleźć coś dla siebie, prezentowano na nich nowości, a nawet zapowiedzi (np. roadmapę dla Microsoft Identity Managera, bo tak się ma nazywać FIM). Sala wystawiennicza partnerów konferencji była olbrzymia, ale z zaskoczeniem odkryłem, że nie było prezentowanych zbyt wielu rozwiązań sprzętowych dla Lynca, jak na europejskiej edycji (być może dlatego, że w lutym była w Stanach osobna konferencja Lyncowa) no i w Microsoftowej części Expo nie było stanowisk Exchange i Lync – tylko Office365 z dodatkami pod ogólną nazwą OSS – Office Servers and Services. Więcej szczegółów, w tym nagrane sesje można znaleźć na Chennel 9.

TechExpoTechExpo2

Brak komentarzy: