05 kwietnia 2014

Klient Checkpointa wbudowany w Windows 8.1

Konfigurując dzisiaj zdalny dostęp do pewnego środowiska przy pomocy klienta Checkpoint VPN zainstalowałem kilka wersji, ale połączenie nie chciało działać poprawnie. Wtedy zgodnie ze starą zasadą RTFM sięgnąłem do informacji na stronie pomocy technicznej Checkpointa. Okazało się, że w celu skonfigurowania połączenia VPN do organizacji zabezpieczonej przez urządzenia Checkpointa nie trzeba instalować dodatkowych klientów – Windows 8.1 ma wbudowany plug-in klienta VPN Checkpointa. Jednak, powinno się go skonfigurować z powershella. Odpowiedni skrypt i krótką instrukcję użycia można znaleźć na stronie pomocy technicznej Checkpointa. Po pobraniu skryptu uruchamiamy go, podając nazwę gatewaya i alias, pod którym ma być widoczny na liście połączeń VPN:

config.ps1 -gateway GATEWAY [-name NICKNAME]

W podobny sposób możemy usunąć informacje o połączeniu VPN:

config.ps1 -name NICKNAME –remove

Można podać również dodatkowe parametry, ale nie jest to niezbędne – zestawiając połączenie możemy podać dodatkowe informacje, takie jak sposób uwierzytelnienia.

Co ciekawe, tak skonfigurowane połączenie wygląda identycznie jak inne połączenia VPN, skonfigurowane z użyciem standardowego klienta Microsoft VPN.

3 komentarze:

Ziemek Borowski pisze...

Nieźle. A w pierwszej chwili myślałem ze wrozili do korzeni i goły IPsec starcza. ;)

Dominik Trojnar pisze...

Ziemek. Aktywny komentator :)
A sam wpis - niezłe. Do wypróbowania :)

Unknown pisze...

A czy próbowaliście dodać wpisy do tablicy routingu? Dokumentacja jest ogólna.