30 lipca 2013

Aktualizacja Exchange 2013 CU2

Microsoft wydał poprawioną wersję CU2 dla Exchange 2013 – oryginalna wersja pakietu czyściła uprawnienia folderów publicznych przy przeniesieniu skrzynki folderów publicznych między bazami.

Przy okazji Microsoft zmienił nazewnictwo pakietu – zamiast nic nie mówiącego Exchange-x64.exe, można odczytać teraz nr artykułu z opisem poprawki.

clip_image002

09 lipca 2013

Exchange 2013 CU2 już dostępny

Dzisiaj pojawił się długo czekiwany i zapowiedziany na amerykańskim TechEdzie pakiet poprawek CU2 do Exchange 2013. Zmian jest dużo, niektórzy mogliby je nawet porównywaćz Service Packiem, ale jak na razie to tylko planowa paczka aktualizacji, udostępniona zgodnie z nowym modelem serwisowania.

Jednak oprócz usunięcia części problemów i błędów CU2 wprowadza szereg ulepszeń. Część z nich byłą dostępna już w Exchange 2010 SP2, jednak nie znalazły się w wersji 2013 RTM.

Dużo kontrowersji wywołało ograniczenie ilości baz danych w Exchange 2013 Enterprise RTM do 50, co zostało zmienione w CU2 – przywrócono maksymalną ilość 100 baz danych.

Kolejne usprawnienia wprowadzono w obszarach:

  • OWA Redirection - przekierowanie między site’ami, z SSO
  • High Availability – dodano nowy serwis DAG Management Service
  • Managed Availability – rozszerzono funkcjonalność responderów, mogą teraz obsługiwać całą grupę serwerową (DAG)
  • Cmdlet Help – na bierząco można zaktualizować pomoc dla cmdletów, nie czekając na kolejny pakiet poprawek
  • OWA Search Improvements – poprawiono prezentację wyników w ramach wątków konwersacyjnych
  • Malware Filter Rules – dodano cmdlety, pozwalające tworzyć polisy filtrujące dla grup i domen pocztowych.
  • Dokładniejsza lista poprawek znajduje się na blogu grupy produktowej.

    Exchange 2013 RTM CU2 rozszerza schemat Active Directory. Przed instalacją pakietu należy uruchomić z odpowiednimi uprawnieniami polecenie setup.exe /PrepareSchema /IAcceptExchangeServerLicenseTerms.

    Exchange 2013 RTM CU2 zawiera również modyfikacje Active Directory (np. aktualizacje RBAC, uwzględniające nowe cmdlety). Czyli wykonanie polecenia setup.exe /PrepareAD /IAcceptExchangeServerLicenseTerms też może być pomocne.

    06 lipca 2013

    Lipcowa poprawka dla Lync Server 2013

    Pojawiła się kolejna poprawka do serwera Lync 2013. Zawiera całkiem sporo poprawionych komponentów, Oprócz ściągnięcia poprawki, po jej zainstalowaniu należy zaktualizować schemat baz danych, zgodnie z opisem w artykule KB2809243. Ponieważ poprawka również aktualizuje Unified Communications Web API, na koniec należy uruchomić Bootstrapera, który zweryfikuje konfigurację komponentów:

    %ProgramFiles%\Microsoft Lync Server 2013\Deployment\Bootstrapper.exe

    02 lipca 2013

    TechEd Europe 2013

    W piątek wróciłem z tegorocznej edycji europejskiego TechEdu (TEE 2013) do domu, moja walizka dojechała dzisiaj,- ale jednak dojechała, więc nie ma co narzekać. W zeszłym roku nie uczestniczyłem w TEE, więc po nie najlepszych wspomnieniach z TEE 2010 w Berlinie byłem bardzo ciekawy tegorocznej edycji. Po dotarciu do centrum konferencyjnego, które jest ogromne, pewne zdziwienie wywołały skromne bilbordy, które nawet z bliska łatwo było przeoczyć. Jednak wnętrze centrum zrobiło na mnie wrażenie.

    WP_20130624_001

    Konferencja przeleciała jak z bicza strzelił, widziałem dużo ciekawych sesji, włączając w to najnowsze wersje Windows Server 2012 R2 i System Center 2012 R2 (nawet z aktualnymi labami), uczestnicy dostali również pendrive z obrazem instalacyjnym Windows 8.1 (zainstalowany zaraz po powrocie do Polski). Organizatorzy zapewnili trzy ciekawe imprezy wieczorne – chociaż niektórzy narzekali, że Polska to reszta świata i nie miałą dedykowanego spotkania, to jednak było bardzo sympatycznie. Dobrą rzeczą jest dostępność sesji i slajdów na portalu Channel 9.

    WP_20130626_001

    Trochę zdziwiła mnie ilość wystawców w pawilonie TechExpo – w tym roku było ich mniej niż poprzednio, chociaż cześć z nich była bardzo ciekawa, w tym stoisko polskiej firmy CodeTwo. Ciekawie prezentowały się też stoiska Microsoftu – zwłaszcza Lynca 2013 z szeroką gamą urządzeń, podobnie Windows Phone i rozwiązań chmury (Azure i Office365).

    Podobno również uczestników w tym roku było mniej, choć w czasie lunchu nie było tego widać.

    WP_20130626_003

    Zaskoczył mnie również brak osób z polskiego biura Microsoft, ale rozumiem, że koniec roku fiskalnego i duże zmiany personalne miały na to swój znaczący wpływ. Miejmy nadzieję, że nie wpłynie to negatywnie na tegoroczny MTS w Warszawie.

    Bogatszy o nowe doświadczenia wróciłem do biura by z naładowanymi akumulatorami, ruszyć do testowania najświeższych produktów.