26 kwietnia 2007

Problemy z dostępem klienckim do serwera z zaimplementowanym Windows Server 2003 SP2

Przeczytałem dzisiaj ciekawy artykuł na blogu SBS, dotyczący problemów z zaawansowanymi funkcjami kart sieciowych, który pojawia się po instalacji Windows 2003 SP2 w systemie SBS - włącza on obsługę zaawansowanych funkcji sieciowych, takich jak Receive Side Scaling i TCP Chimney Offload, które jednak w niektórych przypadkach nieprawidłowo działa. W większości przypadków pomaga instalacja najnowszych sterowników, ale czasem konieczne jest wyłączenie dodatkowych funkcjonalności w zawansowanych właściwościach karty sieciowej, a nawet zmiana kluczy w rejestrze zgodnie z artykułami KB 904946 i KB 927695. Co prawda artykuł dotyczy SBS, ale sam spotkałem się ostatnio z kilkoma takimi przypadkami na pełnych wersjach systemu i obawiam się, że nie jest to najlepsza wiadomość dla administratorów Exchange.

Common Networking Issues After Applying Windows Server 2003 SP2 on SBS

15 kwietnia 2007

Jak efektywnie używać sieci

W zeszłym tygodniu byłem na ciekawym spotkaniu z Bobem Rebholtzem, dotyczącym efektywnego wykorzystania sieci przez użytkowników Internetu.

Relacja Boba ze spotkania w Warszawie

Bob przekonywał nas (zresztą niektórzy uczestnicy spotkania byli podobnego zdania), że najbardziej efektywna metoda pozyskiwania wartościowych informacji to wykorzystanie "czynnika białkowego", czyli zdanie się na opinię wartościowych ludzi, którzy odfiltrują dla nas najciekawsze informacje. Tworzenie siatki powiązań - ulubione blogi, tagowanie i korzystanie z kanałów RSS pozwolą nam agregować informacje wybrane przez znajomych, czy po prostu ciekawe osoby znalezione w sieci.

Sam w ten sposób zbieram informacje korzystając z blogów specjalistów od Exchange'a i innych technologii, które mnie interesują, a na pewno metoda jest wygodna. Pod warunkiem oczywiście, że dobierzemy odpowiednie źródła informacji.

Bob prezentował nam również swoje pomysły, nad którymi pracuje i które być może niedługo znajdą się na stronach Technetu i innych witryn Microsoft, ale o tym może napiszę, kiedy będzie coś więcej wiadomo.

13 kwietnia 2007

Administracja użytkownikami w Exchange 2007, cz. III

Na Technecie opublikowano ostatnią część mojego artykułu o zarządzaniu skrzynkami w Exchange 2007. Dobry wstęp do książki, może w końcu znajdę trochę wolnego czasu. Od razu będę mógł uwzględnić wersję SP1.

Administracja użytkownikami w Exchange 2007, cz. III

12 kwietnia 2007

Exchange 2007 SP1


Właśnie zainstalowałem betę SP1. Chociaż wydawałoby się, że zaaplikowanie SP2 na system wystarczy, instalator zażądał jeszcze poprawki czasowej 928388 (zmora amerykanów w ostatnich miesiącach), tak jakby nie zauważał moich ustawień czasowo-narodowych. PO ściągnięciu poprawki dalej przeszedł bez problemów.

Po wejściu do konsoli EMC widać kilka zmian, ale muszę mieć trochę czasu, aby się im przyjrzeć. Intryguje mnie zwłaszcza konsola do zarządzania folderami publicznymi, chociaż nie wiedzieć czemu umieszczona jest w toolboxie.

09 kwietnia 2007

WebService znajdujący skrzynki zasobowe w Exchange 2007

Znalazłem ciekawą informację na blogu Glena Scalesa. W Exchange 2007 można realizować różne zadania poprzez webservice'y. Glen prezentuje web service, który umożliwia wyszukiwanie skrzynek zasobowych w całej organizacji, określając dodatkowo np. ilość, osób jaką pomieszczenie może pomieścić. Poprzez odpowiednie modyfikacje możemy dodać własne funkcjonalności.

Odnośnik do blogu Glena

05 kwietnia 2007

Przeglądanie nagłówka w Outlook 2007

Nieźle się wczoraj naszukałem zanim znalazłem miejsce, w którym w Outlooku 2007 można podejrzeć nagłówek otrzymanej wiadomości. Trzeba otworzyć wiadomość i na zakładce "message" w dziale "options" (czwarty z lewej) kliknąć na malutką strzałkę w prawym dolnym rogu. W tym momencie otwiera się okienko "message options", gdzie już tradycyjnie można sobie przewinąć nagłówek wiadomości, dowiadując się przez jakie serwery szła do nas wiadomość.

Jak dla mnie nobel za ergonomię.

03 kwietnia 2007

Zostałem MVP

W nawale pracy nie zdążyłem wcześniej napisać, ale wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy w niedzielę rano włączyłem notebooka  pierwszy mail jaki rzucił mi się w oczy to gratulacje od Microsoftu za zostanie MVP w kategorii Exchange Server. Z tego co wiem, to pierwszy tytuł w tej kategorii przyznany w Polsce. Tym bardziej się cieszę.

Mój profil MVP