31 października 2020

Tworzenie pakietów zasad w Microsoft Teams

 Kilka miesięcy temu pokazywałem w ramach podstaw automatyzacji dla Edu, jak przypisywać uczniom pakiet polityk. Jednak temat problemów z odpowiednimi ustawieniami polityk w Teams pojawia się ostatnio tak często, że postawiłem poświęcić nieco więcej czasu temu zagadnieniu. Microsoft przygotował pakiety zasad, w culu pomocy administratorom w przypisywaniu niezbędnych polityk w zależności od typu użytkowników Microsoft.Teams. Jeżeli wejdziemy w panel administracyjny Teams i klikniemy w lwym menu pozycję"Pakiety Zasad" pojaiw nam się lista predefiniowanych przez Microsoft pakietów. Jak widać na rysunku poniżej, część z nich bezpośrednio odnosi się do środowisk szkolnych.











Jeżeli wejdziemy we właściwości danego pakietu, zobaczymy, że składa się on z kilku polityk, adresujących konfigurację poszczególnych obszarów funkcjonalnych (rysunek poniżej).












Jeżeli spojrzymy na konkretny pakiet, np. Edukacja (uczeń szkoły średniej). To możemy sprawdzić, jakie ustawienia możemy uczniowi przydzielić, a jakie zablokować.

Pierwszym obszarem jest obsługa wymiany wiadomości - tutaj możemy przede wszystkim blokować możliwość korzystania z konwersacji indywidualnej (chatów), kasowania wysłanych wcześniej wiadomości, korzystania z obrazów Giphy i naklejek w konwersacjach - np. w pakiecie "Edukacja (uczeń szkoły podstawowej korzystający z nauki na odległość)", korzystanie z chatów jest wyłączone.





















Kolejnym obszarem funkcjonalnym jest udział w spotkaniach, gdzie możemy zezwalać na planowanie spotkań, współdzielenie ekranu, zapraszanie gości, automatyczne wpuszczanie (lub zatrzymywanie w lobby) uczestników i inne opcje związane z prowadzeniem spotkań. W zależności od poziomu szkoły i tego czy polityka dotyczy uczniów czy nauczycieli ustawienia są inne, ale oczywiście możemy ustawić własne wartości. Kolejne rysunki pokazują politykę konfiguracji spotkań tego samego pakietu, co wcześniejsze rysunki.










































Kolejna polityka dotyczy konfiguracji aplikacji i umożliwia zarówno blokowanie konkretnych aplikacji, blokowanie własnych aplikacji jak i rozmieszczanie konkretnych aplikacji na pasku nawigacyjnym aplikacji Teams (w planach edukacyjnych aplikacja Zadania jest automatycznie przypinana do paska, chociaż nie ma jej na liście wyboru).



















Kolejne polityki, dostępne w ramach pakietu nie znajdą zastosowania w bezpłatnych planach A1, jednak dla placówek, które mogą korzystać z wyższych planów, mogą mieć zastosowanie. Jedna z nich dotyczy rozmów głosowych, a zwłaszcza rozmów telefonicznych (bo Teams obsługują również integrację z siecią telefoniczną).


















Ostatni komponent, dla którego polityka jest zawarta w pakiecie zasad, to spotkania na żywo. Konfiguracja jest tutaj najprostsza, więc i ilość opcji, które możemy zablokować/włączyć jest również bardzo mała.











Modyfikując lub tworząc pakiety zasad, a niastępnie przypisując je poszczególnym grupom użytkowników, możemy dosyć elastycznie kształować uprawnienia użytkowników.

28 października 2020

Jak odzyskać skasowany zespół Teams?

 Jedno z pytań, które ostatnio powtarza się cyklicznie na grupach związanych ze zdalnym nauczaniem jest możliwość odzyskania skasowanego zespołu w Microsoft Teams. Czy można? Oczywiście. A jak to zrobić? Rozwiązanie jest bardzo proste, niestety nie do końca oczywiste. Żeby odzyskać skasowany zespół Teams, musimy przejść do konsoli administracyjnej usługi Azure AD (konsolę można wywołać z portalu administracyjnego Office 365, ale najszybciej jest otworzyć bezpośrednio - https://aad.portal.azure.com. Następnie przechodzimy do zarządzania grupami - opcja usunięte grupy i po zaznaczeniu wybranej grupy możemy zespół odzyskać klikając na przycisk "Przywróć grupę" (rysunek poniżej).

Portal Azure Ad - usunięte grupy







Po kilkunastu minutach (chociaż czasem trzeba trochędłużej poczekać) zespół powinien pojawić się ponownie w Teams. Jak widać na obrazku, mamy informację kiedy zespół został skasowany i kiedy zostanie skasowany całkowicie (po 30 dniach). Jeżeli chcemy dowiedzieć się, kto skasował zespół, to możemy sprawdzić zmiany wykonywane na grupach w ciągu ostatnich 7 dni wybierając punkt menu "Dziennik inspekcji" w tej samej konsoli, jak pokazuje poniższy obrazek. Jeżeli zespół skasowany był wcześniej, to niestety w prosty sposób tego nie sprawdzimy (przynajmniej w ramach licencji A1).

Dziennik inspekcji grup