Człowiek całe życie się uczy i głupi umiera. To powiedzenie szczególnie jest prawdziwe w odniesieniu do zawodów związanych z technologiami, które szybko się zmieniają, czyli oczywiście IT. Potrzeba ustawicznego dokształcania się jest dla mnie oczywistością, ale nadal spotykam osoby, które tego nie rozumieją. Prawda jest taka, że po 5 latach technologia zmienia się na tyle, że bez aktualizacji wiedzy na temat systemów, aplikacji, platform, etc. można tak naprawdę uznać, że należy awansować na poziom, gdzie nie ma się już bezpośrednio kontaktu z technologią, lub zmienić zawód.
Ja akurat chcę mieć kontakt z technologią więc staram się korzystać z różnych możliwości poszerzania wiedzy. Ostatnio Microsoft trochę zaszalał i udostępnił kilka nowych witryn szkoleniowych, a że nie tylko Microsoft szkoli z nowych technologii, więc uznałem, że warto powiedzieć kilka słów o serwisach, z których korzystam i spróbować je trochę porównać. Kolejność powiązana ze względami historycznymi (jak długo korzystam z danego serwisu), a nie jakością szkoleń.
- MOC - czyli oficjalne szkolenia Microsoftowe. Lista szkoleń dostępna jest na stronie http://www.microsoft.com/learning/default.aspx, a same szkolenia dostarczane są przez ośrodki szkoleniowe. Jako trener aktywny ponad 10 lat, nie będę rozwodził się nad ostatnimi zmianami w procesie zostawania trenerem i kompetencjami szkoleniowymi partnerów. Powiem tylko, że jeżeli szkolenie prowadzi dobry trener to można nie tylko poznać produkt, jego praktyczne stosowanie, a nawet przygotować się do egzaminu certyfikacyjnego Microsoft. Z drugiej strony, muszę przyznać z przykrością, że zakres tematyczny szkoleń nie pokrywa wszystkich produktów, a część szkoleń jest mocno nieaktualna (np. szkolenie z Exchange 2013 nadal wykorzystuje wersję CU1, co wyklucza wiele funkcjonalności dodanych w późniejszych aktualizacjach.
- MVA - wirtualna akademia Microsoft. Bezpłatne szkolenia, aktualizowane stosunkowo często. Początkowo za uczestniczenie i ukończenie szkoleń były przyznawane punkty, które można było np. wymieniać na vouchery egzaminacyjne (w ograniczonym zakresie), część cykli szkoleniowych pozwalała również na aktualizację certyfikatów MCSE. Teraz tworzone są cykle szkoleniowe, które po ukończeniu pozwalają uzyskać "odznaki", ale na pewno można uzyskać sporo informacji na wybrane tematy bez ponoszenia nakładów (oczywiście nie licząc czasu). Minusem jest brak laboratoriów (do wybranych szkoleń można znaleźć materiały na githubie), chociaż są testy weryfikujące zdobytą wiedzę po każdym module. Można również nagrać swoje szkolenie i je opublikować.
- Microsoft Online Learning to kolejna witryna Microsoft, przeznaczona do nauki (również występuje pod nazwą Imagine Academy - https://imagineacademy.microsoft.com, wspólnie z drugą witryną Partner Academy). Korzystanie jest bezpłatne, ale wymagane są kody dostępowe lub przypisanie konta do organizacji będącej partnerem Microsoft. Materiały wideo, do tego testy online, a nawet certyfikaty (chociaż niepowiązane z oficjalnymi ścieżkami certyfikacyjnymi), wymagane w niektórych obszarach kompetencji partnerskich.
- edX - z tą witryną zetknąłem się przy okazji nowego programu certyfikacyjnego Microsoft Professional Program, który został przez Microsoft uruchomiony mniej więcej rok temu. Początkowo składał się on trzech ścieżek (Front-End Web Developer i dwóch bazodanowych), w ostatnim miesiącu zostały dodane dwie kolejne ścieżki - DevOps i Cloud Administrator). Żeby zdobyć certyfikację z danej ścieżki należy ukończyć około 10 szkoleń udostępnianych przez edX. Szkolenia składają się z materiałów wideo, opisów funkcjonalności, labów (czasami wyniki wykonania labów podlegają ocenie) oraz quizów sprawdzających zdobytą wiedzę. W odróżnieniu od MVA, na pytania można odpowiedzieć tylko raz, w niektórych szkoleniach dwa razy. Jeżeli tylko chcemy poznać dany temat, to szkolenie jest bezpłatne, ale gdy chcemy uzyskać certyfikat, to jest ono dodatkowo płatne (najczęściej 99$). Dodatkowo mamy do dyspozycji jeszcze forum dyskusyjne z innymi uczestnikami szkolenia. W ten sposób naprawdę możemy poznać temat szkolenia, również od strony praktycznej, a po uzyskaniu odpowiedniej ilości punktów na podstawie labów i poprawnych odpowiedzi, możemy dopłacić i uzyskać certyfikat. eDX posiada w swych zasobach bardzo szeroki zakres szkoleń - od językowych, przez wiele różnych dziedzin życia aż do technologii IT.
- Tech Academy - https://academy.techcommunity.microsoft.com/ nowo utworzona w ramach serwisu Techcommunity, mocno promowanego przez Microsoft w ostatnim roku. W Akademii udostępniono kilkanaście ścieżek szkoleniowych, dotyczących głównie Azure i Office365, również w zakresie podstaw programowania dla tych technologii (np. Graph czy dodatki do Teams). W witrynie są dostępne materiały wideo, ale mamy też możliwość pobrania slajdów do danej prezentacji czy też dostępu do repozytorium na GitHubie z materiałami użytymi w danej sesji. Dopiero zacząłem korzystać z tej witryny, ale wygląda ciekawie.
- Plurasight - To niezależna firma dostarczająca (podobnie jak eDX) materiały szkoleniowe w postaci materiałów wideo. Dostęp do niej jest możliwy na podstawie wykupionej subskrypcji. Jest dużo ścieżek szkoleniowych przede wszystkim w obszarach developerskich, można również pobierać materiały wykorzystywane w przykładach i ćwiczeniach.
- LinkedIn - ten portal (całkiem niedawno kupiony przez Microsoft), gdzie również dla użytkowników Premium dostępna jest część ze szkoleniami video. Tutaj oprócz szkoleń technologicznych (nie tylko Micorosoft, ale np. również VMware) można znaleźć szkolenia dotyczące zarządzania projektami, kierowania zespołami, cyberbezpieczeństwa. Kilka dni temu uzyskałem dostęp do tego portalu i dopiero zacząłem poznawać jego zasoby.
Jak widać wybór duży, więc nie mamy wymówek, że się nie da, bo nie mamy gdzie się szkolić. Jeżeli brakuje nam szkoleń bezpłatnych, to można sięgnąć po te płatne (chociażby w wersji trial), żeby sprawdzić, czy są tam szukane przez nas treści.