30 września 2013

Exchange 2013 – forwardowanie maili na zewnątrz

Kilkukrotnie pytano mnie ostatnio o funkcję ustawiania forwardowania maili na zewnątrz w Exchange 2013. W poprzednich wersjach Exchange była ona dostępna, chociaż wymagała dodania obiektu typu kontakt lub mail user (reguły dostarczania wiadomości wymuszały wybór z listy dostępnych obiektów odbiorców poczty). Jednak w Exchange 2013, a konkretnie w konsoli webowej Exchange Admin Center taka funkcjonalność przestała działać.

Jednak na szczeście nie jest to problem permanentny, tylko jak się okazuje, jak zwykle Microsoft przerzucił funkcję do powłoki shellowej.

W tym celu wystarczy wykonać komendę.

Set-Mailbox -Identity "Jan Kowalski" -DeliverToMailboxAndForward $true -ForwardingSMTPAddress janek@hotmail.com

W ten sposób kopia wiadomości będzie wysyłana zarówno do skrzynki użytkownika, jak i na dodatkowe konto prywatne (oczywiście przy poufnych danych firmowych osobną kwestią jest sensowność takiego działania).

Żeby wyłączyć forwardowanie musimy wykonać tę samą komendę resetując ustawienia forwardowania:

Set-Mailbox -Identity “Jan Kowalski” -DeliverToMailboxandforward $False -ForwardingSMTPAddress $Null -ForwardingAddress $Null

Outlook 2007 a Exchange 2013

Po kilku migracjach systemu Exchange do wersji 2013 nasunęło mi się istotne pytanie - czy warto używać Outlooka 2007 z Exchange 2013? W zasadzie jest wspierany. Dokumentacja Exchange 2013 mówi, że minimalna wersja, która jest rekomendowana to Outlook 2007 Service Pack 3 z aktualizacją Outlook 2007 November 2012 (nr wersji 12.0.6665.5000). Po zainstalowaniu Outlooka 2007 SP3 i pobraniu wszystkich poprawek z Windows Update uzyskamy wersję nowszą (stan na koniec września 2013):

clip_image002

Czyli wszystko wygląda na pozór świetnie. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Po pierwsze: bardzo wygodne podpowiedzi – Mail Tips i Policy Tips nie są dostępne w Outlooku 2007. Po drugie: Outlook 2007 jako pierwsza wersja wykorzystująca Web Services i usługę dostępności ma spore ograniczenia w podglądaniu (Calendar Permissions Differences in Outlook 2007, 2010 and 2013) i udostępnianiu (You can’t share your calendar in Outlook 2007) kalendarzy. No i kolejna diametralna (jak dla mnie) różnica – możliwość podłączania kilku różnych skrzynek z różnych organizacji Exchange, która pojawiła się w Outlooku 2010. W ramach tej samej oganizacji dodatkowe skrzynki podpinają nam się automatycznie.

Ciekawe porównanie funkcjonalności jest dostępne na Exchange Wiki – co prawda nie obejmuje Outlooka 2013, ale widać, że różnic jest na tyle dużo, że warto rozważyć aktualizację Office do nowszej wersji, zwłaszcza dla osób, które używają wielu kalendarzy, skrzynek współdzielonych i innych zaawansowanych funkcji.

03 września 2013

Konferencja preMTS – 21 października w Warszawie

Ruszyła właśnie rejestracja na konferencję preMTS – spotkanie organizowane przez APN Promise przy współpracy Microsoft, Kempa, Veeama i Ciresona. Duża konferencja, jaką jest MTS to dobry pretekst, żeby spotkać się i porozmawiać na temat trochę zapomnianych w głównym nurcie MTS-u technologii.

image

Udało mi się namówić kilkoro świetnych specjalistów – znanych ze spotkań PEPUG i wcześniejszych konferencji MTS, jak i trochę mniej znanych (ale z dużym doświadczeniem), do podzielenia się wiedzą na temat wdrażania produktów takich jak Exchange 2013, Lync 2013, SCOM 2012, SCCM 2012 i SCSM 2012. Powiemy również o produktach powiązanych z aplikacjami Microsoftu – urządzeniach (telefony, Load Balancery) i oprogramowaniu innych dostawców rozszerzających funkcjonalność tych produktów. Serdecznie zapraszam na konferencję.