28 lutego 2012

Internet Explorer 9 i konsola TMG

Dlaczego produkty serwerowe Microsoftu nie lubią przeglądarki IE9? Dobre pytanie, niemniej jednak co jakiś czas natrafiam na tego typu kwiatki. Sam staram się unikać tej wersji na serwerach, wychodząc z prostego założenia, że IE8 pozwala zaoszczędzić administratorowi wiele czasu i nerwów. Ale nie zawsze się da. Ostatnio natknąłem się na problem z konsolą TMG2010. Okazuje się, że na maszynie z IE9, konsola administracyjna TMG 2010 nie otwiera się poprawnie, wywalając błędy “member not found” i “refresh failed”, co skutecznie unimożliwia dokończenie konfiguracji TMG. Znalazłem ciekawe obejście tego problemu:

  • Należy otworzyć plik "C:\Program Files\Microsoft Forefront Threat Management Gateway\UI_HTMLs\TabsHandler\TabsHandler.htc"
  • Znaleźć 3 linie zawierające określenie "paddingTop", a następnie zakomentować je, dodając "//" na początku linii.
    Przykład:
    m_aPages [niPage].m_tdMain.style.paddingTop = ((m_nBoostUp < 0) ? -m_nBoostUp : 0) ;
    zamieniamy na:
    // m_aPages [niPage].m_tdMain.style.paddingTop = ((m_nBoostUp < 0) ? -m_nBoostUp : 0) ;
    Zapisujemy zmiany i otwieramy konsolę TMG – działa poprawnie (sprawdziłem).

Źródło:

http://blogs.technet.com/b/asiasupp/archive/2011/04/29/internet-explorer-9-ie9-and-forefront-tmg-2010.aspx

14 lutego 2012

Outlook Configuration Analyzer Tool

Na stronach Microsoftu pojawiło się nowe narzędzie, ułatwiające diagnozowanie problemów przy połączeniu Outlooka z Exchange. Podobne w działaniu do ExPBA, czy innych analizatorów produktów Microsoftu (analizuje aktualnie używany profil Outlooka, więc do optymalnego działania powinien on być uruchomiony). W artykule Bazy Wiedzy 2659007 został opisany sposób użycia narzędzia, dodatkowy opis oraz wersję instalacyjną można znaleźć tutaj - OCAT_Setup.zip. Narzędzie współpracuje z Outlookiem 2007 i 2010, poprawnie diagnozuje również połączenia z Office365. Do instalacji wymagany jest .Net Framework w wersji co najmniej 2.0

10 lutego 2012

Outlook - wyliczanie niezbędnej przepustowości łączy

Czasem spotykam się z pytaniami na temat tego, jakie łącze jest potrzebne dla efektywnej pracy Outlooka z serwerami Exchange. Zależy to od wielu czynników (ilość komputerów w lokalizacji, limity na wielkość załączników, intensywność wykorzystywania Exchange, etc.). Kiedyś Microsoft przygotował bardzo przydatny dokument – Client Network Traffic with Microsoft Exchange Server 2003. Niestety dotyczył on tylko Exchange 2003 i współpracujących z nim kilka lat temu klientów – Outlook 2000 i Outlook 2003. Później został udostępniony dokument, opisujący dostęp poprzez Outlook Anywhere do Exchange 2007, z Outlooka 2003 i 2007, co jednak nie uwzględniało innych aspektów połączenia. Dodatkowo pojawił się dokument opisujący jak możemy przygotowywać się do wdrożenia Outlooka 2010 i tuningować jego konfigurację na wolnych łączach przy pomocy GPO. Teraz w końcu Microsoft opublikował (co prawda na razie w wersji Beta) kalkulator, który pozwala nam sprawdzić, jakie będzie prawdopodobnie obciążenie łączy – zarówno przez klientów Outlooka jak i przez klientów OWA – teraz kalkulator obejmuje Outlooki od 2003 do 2010 i klientów OWA 2007 i 2010.

Raportowanie wielkości skrzynek

Zapewne wielu z was używa skryptu Glena Scales’a do wizualizacji wielkości skrzynek w organizacji pocztowej. Ale często potrzebujemy uzyskać krótkie info na temat wielkości konkretnej bazy, baz na konkretnym serwerzy, czy grupy skrzynek. Ciekay skrypt do tego napisał Paul Cunningham, a przy okazji opublikował krótki filmik jak z niego korzystać. Zachęcam do korzystania.