19 listopada 2008

Exchange Deployment Planning Services

Microsoft uruchomił dzisiaj nową usługę  - Planowanie Wdrożenia usług Exchange (EDPS), które ma ułatwić życie użytkownikom Exchange, którzy mają wykupioną usługę Software Assurance. W ramach talonów na pakiety usługowe, dostępne w ramach licencji Open (Select, Enerprise) firma może sobie zamówić usługi konsultanta/ firmy mające kompetencje EDPS, w celu przygotowania kierownictwa firmy i działu IT do wdrożenia lub migracji systemu pocztowego na  bazie Exchange Server. Moja firma już takie kompetencje zdobyła.

button_register

10 listopada 2008

Exchange Server 2007 Mailbox Server Storage Cost Calculator

Na jednej z sesji TechEd 2008, dotyczących Exchange 2007 Ross Smith IV - architekt z teamu Exchange'owego zachęcał do korzystania z narzędzi wspomagających projektowanie środowisk pocztowych - między innymu przygotowywanych przez siebie kalkulatorów. Kalkulator służący do planowania ilości dysków i ich optymalnej konfiguracji pod serwery skrzynkowe jest dobrze znany i doczekał się wersji 16, to drugi kalkulator, ułatwiający oszacowanie koszty eksploatacji farmy takich serwerów nie jest tak dobrze znany (aktualnie w wersji 2.9). Kilka dni temu na stronach blogu msexchangeteam pojawił się wpis tłumaczący zasady korzystania z tego kalkulatora. Co prawda koszty energii elektrycznej w Polsce są nieco inne, ale można go stosunkowo łatwo dopasować do naszych warunków. Gdybyście uważali, że warto spolszczyć oba kalkulatory, to proszę o informację (przydałby się też ochotnik do tłumaczenia). Na razie dodałem odnośniki na stronie grupy PEPUG.

You Had Me At EHLO... : Exchange Server 2007 Mailbox Server Storage Cost Calculator

Jak poprawnie wyesportować certyfikat dla CAS?

Czasami potrzebujemy wyeksportować certyfikat wygenerowany wcześniej dla serwera Exchange. Przeważnie z dwóch powodów - użycie certyfikatu na serwerze ISA (ISA 2006 z SP1 wspiera certyfikaty SAN) lub powielenie roli CAS na innej maszynie). Musimy jednak pamiętać, że niezbędne jest wyeksportowanie klucza prywatnego, co z kolei wymaga użycia hasła, zabezpieczającego certyfikat. Standardowo eksportując certyfikat z kreatora w przystawce MMC Certificates możemy wybrać taką opcję, ale w Exchange Management Shell nie jest to standardowo dostępne. Ale od czego są zmienne? Można pobrać hasło w jednej zmiennej i dodać zaszyfrowane hasło w takcie importu, ale można to również zrobić w jednej linii:

Export-ExchangeCertificate -Thumbprint <ciąg znaków> -password:(Get-Credential).password -path c:\CASex.pfx

Oczywiście thumbrint certyfikatu musimy sobie wcześniej wyświetlić komendą Get-ExchangeCertificate - najlepiej zrobić copy-paste z okna EMS, ręczne przepisywanie długiego ciągu niepowiązanych znaków jest nieco kłopotliwe. Po wpisaniu komendy export-exchange certificate pojawi się standardowe okienko logowania, w które wpisujemy dowolną nazwę użytkownika i hasło (tylko ono jest ważne).

I gotowe. Później możemy zaimportować ten certyfikat na serwerze ISA korzystając z przystawki certificates lub na innym serwerze CAS, korzystając z powłoki EMS (komenda Import-ExchangeCertificate).

08 listopada 2008

Communicator 2007 I OCS 2007 R2

Na nową wersję OCS jeszcze musimy poczekać jakieś 3 miesiące, chociaż mam nadzieję, że wersja RTM ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku, ale dobrze jest przygotować stacje klienckie na ten moment. W tym celu zalecana jest instalacja najnowszej poprawki do Office Communicatora 2007, która powinna poprawnie współpracować z nową wersją serwera. Aktualizacja Communicatorów do wersji R2 będzie mogła być dokonana dopiero po aktualizacji serwera(ów). Oczywiście serwer w wersji R2 będzie tylko 64-bitowy, więc tak jak w przypadku Exchange 2007, aktualizacja fizycznego serwera nie wchodzi w grę - trzeba wdrożyć obok istniejącego serwera wersję R2, a następnie zmigrować użytkowników.

Opis poprawki dla Communicatora 2007 z 24 października

TechEd EMEA ITPro w Barcelonie

W poniedziałek 3 listopada zaczęła się w Barcelonie konferencja TechEd EMEA. Do piątku trwa część dla specjalistów IT, w przyszłym tygodniu nasze miejsce zajmą developerzy. W tym roku miałem przyjemność występować w roli eksperta dziedzinowego Ask The Expert na stoisku Unified Communication. W tym roku dział Ask The Expert powiększył się znacznie w stosunku do roku ubiegłego i zajął większą część hali wystawowej - w zasadzie wszystko co widać na zdjęciu, oprócz stoiska HP na pierwszym planie. Ilość wystawców jakby mniejsza, brakowało mi też kilku dużych firm (EMC, Symantec, Oracle, Quest), do których obecności na TechEdzie część osób zdążyła się przyzwyczaić. No cóż, światowy kryzys... Dużo firm prezentowało rozszerzenia dla Sharepointa lub do migracji danych ze starszej wersji do aktualnej czy też z innych produktów. Prezentowane były również rozszerzenia funkcjonalne dla produktów z linii System Center. No i oczywiście wirtualizacja... Przede wszystkim w wykonaniu wielkiej trójki partnerów premiery Windows 2008 - Dell, HP, Intel.

ATE-panorama

Chwilami tłok na naszym stoisku był bardzo duży. Oprócz pytań o konfigurację serwerów Exchange i problemy z OCS-em 2007, dużym zainteresowaniem cieszyły się zainstalowane serwery OCS 2007 R2 Beta, które razem z podłączonymi telefonami pozwalały zobaczyć nowe cechy funkcjonalne produktu. Na stoisku porad udzielali MVP Exchange i OCS, a także pracownicy grup produktowych Unified Communications, co było źródłem cennych informacji również dla nas. W czwartek mieliśmy zamknięte sesje dla MVP, na których omawiane były nowe funkcje w Exchange 14. Niestety informacje te będą musiały jeszcze poczekać kilka miesięcy na publiczną prezentację. Jedyne czego możemy być pewni to zmian. Oczywiście na lepsze.smile_teeth

TechEd to przede wszystkim ciekawe sesje techniczne. Ze względu na ograniczone możliwości wyboru (godziny dyżurów na stoisku) nie udało mi się zobaczyć wszystkich sesji, jakie mnie interesowały, ale i tak zobaczyłem sporo. Głównie skupiłem się na prezentacjach funkcjonalności OCS 2007 R2 i sposobach migracji oraz zajrzałem na kilka ciekawych sesji z Exchange i Security. Niestety nie udało mi się dotrzeć na żadne sesje z Windows 2008 R2, o którym również było prezentowanych sporo informacji.

Udało mi się również zajrzeć do Laboratorium, gdzie można było poznać trochę lepiej niektóre produkty. Niestety, laby były przygotowane na Virtual PC 2007, a maszyny nie należały do demonów prędkości, ale i tak było ciekawie. Ilość stanowisk była imponująca, jak widać na zdjęciu. Koledzy trenerzy mieli sporo roboty.

HOL

Podsumowując, konferencja była ciekawa, troszkę skromniejsza niż poprzednie i bez spektakularnych premier. Niestety, w odróżnieniu od uczestników konferencji PDC i HEC nie dostaliśmy wersji Beta systemu Windows 7.

Za rok konferencja ma być w Berlinie, więc może dotrze na nią trochę więcej osób z Polski.

04 listopada 2008

Konkurs na blog informatyczny

Przeczytałem na WSS-ie informację o konkursie na najlepszy blog informatyczny i pomyślałem sobie: Dlaczego nie spróbować?. No i się zgłosiłem. Może nie zawsze mam czas na pisanie, ale staram się wrzucać tak ciekawe informacje, żeby o nich nie zapomnieć. A przy okazji pokazać innym.

Konkurs PolishWords